Yeni Dönem

SsTeam

Yönetici
[h=1][/h][h=2]Koreli SsangYong’un Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıttığı biri seri diğer konsept iki araç, markanın ilerlediği yollara ışık tutuyor.[/h]Doksanlı yıllarda Korando ve Musso modelleriyle tanıdığımız, ardından Daewoo markasına bağlanan ve bir süre ithal edilmeyen SsangYong, Şahsuvaroğlu distribütörlüğüne geçtikten sonra istikrarlı satışlarıyla dikkat çekiyor. Özellikle Actyon Sports ve şimdilerde Korando Sports gibi Pick-Up modelleriyle yollarda sıkça gördüğümüz SsangYong, Cenevre Otomobil Fuarı'nda biri seri biri de konsept olmak üzere iki yenilikle karşımızdaydı. Bunlardan ilki olan Rodius, markanın uzun yıllardır büyük MPV segmentindeki temsilcisiydi. Chrysler Grand Voyager Artık Lancia Voyager olarak satılıyor), Renault Espace, Mercedes-Benz R Serisi, Ford S-Max ve Galaxy gibi otomobillere alternatif olan Rodius, hem 4x2 hem de 4x4 aktarmalarında manuel ya da otomatik şanzıman sunmasıyla dikkat çekiyordu. Tasarımıyla eleştirilere maruz kalan Rodius artık yeni bir döneme geçiyor. Köşeli hatlarla oluşturulan yeni Rodius'ta, 11 kişiye kadar genişletilebilen koltuk kombinasyonları üretilecekken, Türkiye'deki Tip onaylarından dolayı araç sadece 7 koltuklu olarak ithal edilecek. Tiffany Grisi ve Sepya Beji renkleriyle ithal edilecek olan yeni Rodius'ta 2.0 lt'lik turbo dizel motorun kullanımına devam edilecek. Mayıs ayından itibaren otomatik şanzıman opsiyonuyla araç Türkiye'de satışta olacak.
SsangYong'un gelecekti modellerinden ipuçları taşıyan SIV-1 ise markanın kompakt crossover, SUV segmentindeki öngörüsü. 4 koltuklu araç 4500 mm uzunluğunda, 1880 mm genişliğinde ve 1640 mm yüksekliğinde. Uzun ve düz motor kaputundan başlayan çizgisi arka kapılara kadar uzanan SIV-1, kalın C sütunu, şişkin arka çamurlukları ve yuvarlak arka tasarımıyla tamamlanıyor. Yüksek omuz çizgisi ve dar yan camları sayesinde dinamik bir görünüm sunan SIV-1'in iç mekanında kemerli bir kokpite yer verilmiş. Konsept aracın kokpitinde Samsung marka bir akıllı telefon merkezdeki yerini alırken, üst bölümdeyse büyük bir tablete yer ayrılmış. Yuvarlak havalandırma kontrollerinin üzerindeki hava kanallarıysa kırmızı renkle aydınlatılıyor. Kol dayamanın üzerindeyse dairesel kontrol ünitesinden multimedya özelliklerine giriliyor. Açık renklerle tamamlanan iç mekanda kırmızı dekorlarla da dinamizm algısı yaratılmaya çalışılmış
.
SsangYong'un daha önce C200 konseptini sergilemiş ve bu aracı yeni Korando olarak yollara çıkarmıştı. Bu da demek oluyor ki SIV-1'i de yakında yollarda göreceğiz.
 

Üst