Yedek depo kaç Lt ?

Abiler selam yeni lastik aldık yakıt arttı şimdi ki ortalamaya göre 50 krş. yakmaya başladı + zamlarla beraber bizim yedek depo kaç lt yakıt alıyor ? bilgisi olan var mı ? olurda yedek depoya düşerşek en azından ne kadar yol gidebileceğimizi bilelim
ve birşey daha sormak istiyorum biliyorum daha önceden sabit konu var yakıt olarak ama eğer bu yazıyı okuduysanız şu son zamlardan sonra sizin araç kaç yakıyor yazabilirseniz sevinirim :) 50 krş. iyimidir

Alper

Moderator
75 Litre Depo var ışık yandığında mazot alıyorum ve hep 60 litre alıyor. Yani 15 litre kalıyor geriye.
Ama bu demek değil ki 15 litrenin de dibine kadar kullanabiliriz.
5 litresi kalır. 10 litresini daha kullanırsın yani 100km gidersin. 80km garanti.
Mazotu da dibinden kullanmamak gerekir.

75 Litre Depo var ışık yandığında mazot alıyorum ve hep 60 litre alıyor. Yani 15 litre kalıyor geriye.
Ama bu demek değil ki 15 litrenin de dibine kadar kullanabiliriz.
5 litresi kalır. 10 litresini daha kullanırsın yani 100km gidersin. 80km garanti.
Mazotu da dibinden kullanmamak gerekir.
10 litre ise gerçekten iyiymiş dediğin gibi abi sonuna kadar kullanmamak gerek bilgi için teşekkür ederim

Alper

Moderator
Rica ederim kardeşim. Olur da denersen onu da paylaşırsan seviniriz. Net sonuç olur :chuncky:
80 km giden olmuştu mazot ucu ucuna demişti.

rucar

Moderator
Denemenizi hiç tavsiye etmem, ben başka bir aracımda bu hesaplara güvenip devam ettim ve hiç tahmin edemediğim bir mesafede kaldım, allahtan benzinliğin karşısında kaldım.

Alper

Moderator
Ya çölde kalsaydın abi :cower: Denerken 5 litrelik bidonda yakıt da taşımak gerekir.

baturalpoghan

Moderator
evet aslında bende yazdıktan sonra öyle düşündüm 100km/ 10-11L yakıyor bizim araç kalkışlarda biraz seri kalkarım boş yol gördümmü kapatır giderim :) 11i geçtiği çok nadir olur
Normal yakıyor hocam kullanışınıza göre, çok sakin kullanırsanız da 9 litre yakacaktır, lastikte ebat değişimi mi yaptınız?

Normal yakıyor hocam kullanışınıza göre, çok sakin kullanırsanız da 9 litre yakacaktır, lastikte ebat değişimi mi yaptınız?
hem ebat hemde tür değişikliği yaptım reis eski lastikler 225/75/16ydı şimdikiler MT 245/75/16 taktık zamlardan ve lastikten önce 110-115km gidiyorduk şimdi 95-100 gidiyoruz normal aslında 15 kuruşluk zam yarım litreye denk geliyor 7-8km yol demek buda

Alper

Moderator
hem ebat hemde tür değişikliği yaptım reis eski lastikler 225/75/16ydı şimdikiler MT 245/75/16 taktık zamlardan ve lastikten önce 110-115km gidiyorduk şimdi 95-100 gidiyoruz normal aslında 15 kuruşluk zam yarım litreye denk geliyor 7-8km yol demek buda
50tl'lik mazot ile mi?

4X2 manuel için bir tık fazla değil mi? Benim 18 inç otomatik o kadar yakıyor.
reis doğrusun peder bey kullanınca 110 a bile çıkabilir ama ben genç adamım ara sokakta hızlı gitmem ama dediğim gibi seri kalkarım boş yol buldummu yapıştırırım giderim bence çok değil niye dersen etrafa soruyorum adamlar i20-i30a biniyor 40-50 kuruş yakıyor diyorlar bundaki keyif nerde ondaki keyif nerde :)

merhabalar uzun yolda en az yakıt tüketimini elde etmek için kaç km hızla gitmemeiz gerek tecribeli arkdaşlar yardımcı olursa sevinirim. obd cihazından sağlıklı bilgi alamadım ama 95 km hızla gidince en iyi yakıt tüketim değerini alıyorum.

Alper

Moderator
merhabalar uzun yolda en az yakıt tüketimini elde etmek için kaç km hızla gitmemeiz gerek tecribeli arkdaşlar yardımcı olursa sevinirim. obd cihazından sağlıklı bilgi alamadım ama 95 km hızla gidince en iyi yakıt tüketim değerini alıyorum.
Uzun yolda yavaş gitmekten ve sollanmaktan nefret ediyorum :)
Bu yüzden son gaza kadar basıyorum, ara ara ve radarlar olduğunda da 120'ye düşüyorum aracı dinlendiriyorum.
Yoksa yol bitmiyor.