Yakıttan tasarrufun 10 altın kuralı

SsTeam

Yönetici
Ekli dosyayı görüntüle 332

10 günlük bayram tatili süresince uzun yolculuklara hazırlanan şoförler dikkat! Bu kurallara uyun, yakıttan tasarruf edin.

Akaryakıt fiyatlarında dünya liderliğine oynayan Türkiye'de otomobil pazarı gelişimini tasarruflu motor seçeneklerinden yana kullanıyor. Her ne kadar satın alım maliyeti daha yüksek olsa da kullanırken daha fazla avantaj sunan dizellere ilgi dikkat çekici boyutta.

ÇOK YAVAŞ ÇÖZÜM DEĞİL

Konu tasarruf olunca yeni nesil motorların potansiyelleri çok yüksek. Fakat bunu en iyi şekilde kullanabilmek sürücünün dikkat ve becerisine kalıyor. 10 günlük bayram tatili süresince uzun yolculuklara hazırlananlar için şu kurallara uymak önemli derecede yakıttan tasarruf anlamına gelecek. Goodyear'ın dikkat çektiği noktalar şöyle:

1) Hızınızı sınırlayın: Aracın hızı arttıkça yakıt tüketimi de artar. Ancak yüksek hız gibi çok düşük hızda seyretmek de 100 kilometrede fazladan 1 litre tüketiminize neden olabilir.

2) Ani frenden kaçının: Yavaş yavaş hızlanarak ve mümkün olduğunca yumuşak vites geçişleriyle yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Manevralar ve ani frenlemeler yapmak gibi agresif sürüş tarzı yumuşak sürüşten yüzde 20 daha fazla yakıt tüketimle sonuçlanabilir.

3) Mümkün olan en yüksek vitesi seçin: Otomobili belirli bir hızda mümkün olan en yüksek viteste kullanmak yakıt tasarrufunuzu arttırabilir. Düşük viteslerde, yüksek motor devriyle seyretmek yakıt tüketimini artırır.

KLİMANIN ETKİSİ %3 ARTIYOR

4) Dikkatli kullanın:
Klima, motor için ekstra bir yüktür. Klima kullanılmaması yüzde 3'e kadar yakıt tasarrufu sağlar. Özellikle kışın dışarıdaki hava sıcaklıkları izin verdiği ölçüde klimayı kapatmayı tercih edin.

5) Aşırı rölantiden kaçının: Beklerken motoru kapatmak ve hareket için hazır olduğunuzda tekrar çalıştırmak arabayı hareketsiz durumda çalıştırmaktan daha az yakıt harcar.

6) Gereksiz yüklerden kurtulun: Araç ne kadar ağır olursa hareket etmek için o kadar fazla enerji gerekir. Ekstra her 50 kilogram yük için yakıt tüketiminiz yaklaşık yüzde 1 artar.

CAMLARI MUTLAKA KAPALI TUTUN

7) Camları kapalı tutun:
Camların açılması aerodinamik çekiş oluşturur, bu da aracınızı yavaşlatır. Gerekli hızda seyretmek için daha fazla enerji gerekir ve bu da daha fazla yakıta ihtiyaç duyar.

8) Doğru hava basıncı önemli: Yetersiz şişirilmiş lastikler, yuvarlanmak için daha fazla enerji gerektirir. Janta gevşek bir şekilde monte edilen lastikler zaman içinde hava basıncı kaybı gösterir. Doğru şişirme yüzde 5'e kadar yakıt tasarrufu sağlayabilir.

9) Bakımı aksatmayın: Kirlenmiş bujiler, kirli hava filtresi veya tıkalı yakıt filtresi yakıt tasarrufunuzu olumsuz bir şekilde etkiler. Bakımı iyi yapılmış bir motor yakıt tasarrufunu yüzde 4'e kadar artırabilir.

10) Doğru lastiği seçin: Fuel saving (akıt tasarrufu) teknolojisine sahip lastikler, düşük yuvarlanma direnciyle daha az tüketmeye yardımcı olur. Araca uygun olmayan ebat ve tipte lastik kullanmak tüketimi ciddi miktarda artırır.
 

Alper

Moderator
Çok güzel konu abi. Yazın lastiklere nitrojen basmak, uzun yolda lastiklerin ısınarak asfalta yapışma meyilini azalttığı için (sürtünmeyi değil yapışmayı) yakıt tasarrufu sağlıyor.
 

cengiz67

Moderator
İlk Crafter minibüsü aldığında servis teki eski ve tecrübeli ustaya nasıl kullairsam ekonomik olur tasarruf cihazı veya katkı atayimmi dediğimde cevabi çok basitti (gaz pedalına çok basarsaniz çok yakar az basarsanız az yakar demisti
 

nneecoo

Moderator
İlk Crafter minibüsü aldığında servis teki eski ve tecrübeli ustaya nasıl kullairsam ekonomik olur tasarruf cihazı veya katkı atayimmi dediğimde cevabi çok basitti (gaz pedalına çok basarsaniz çok yakar az basarsanız az yakar demisti
Muhteşem bir doğru mantık[emoji23]

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 

Alper

Moderator
Kırmızı ışığa yaklaşırken 100m geriden vitesi boşa atıyorum akıyor gidiyor ışıklara kadar :D
 

Üst