ülkelere göre arabayi belirlemek

ugurdeniz

Moderator
ülkelere göre arabayi belirlemek yada belirleyememek

merhaba forumdaşlar.
akıl sır erdiremediğimiz ve bizleri şaşırtan araba satış stratejileri olabiliyor.

kia , türkiye için 2011'den itibaren, cerato binek oto modelinin dizel satışını bırakıp bu yeni kasada sırf benzinli olanını satmaya başlamıştı.2013'de ise kia, cerato'yu komple ülkemizden kaldırdı. halbuki çok beğeniliyor ve satıyordu.
acaba kardeş hyundai markasının accent blue'sunu mu acaba ön planda tutma kararı alıyorlardı ?

benzer bir uygulamayı datcia markasının logan modelinde 2013'te gördüm. buna göre, datcia epey de satmakta olan bu logan modelinin satışını durdurdu . kardeş marka olan renault , symbol modelini bir anda datcia'nın logan'ına oturttu.
dikkat ederseniz, son logan'ın amblemini sökün , yerine renault'unkini koyun, loganla symbolün %100 aynı oldugunu görürsünüz.

kardeş firmalar , bizimki gibi kimi ülkelerde bu tarz yönelimlere gidebiliyor.

küresel olarak ise son dönemde dikkatimi çeken bir diğer gelişme ise chevrolet markasının türkiye'den , asya'dan ve avrupa'dan 2014 sonuyla beraber komple çekileceğini açıklamasıydı.
-ki, captiva suv modeli ve cruze sedan otomobilin azımsanmayacak sayıda bizde satılıyor oldugunu görebiliyorduk , yollardaki oranlarına baktıgımızda.
general motors böyle takdir etmiş, ne edek.

ssangyong da nasibini şimdi almak üzere. şöyleki ,
6 yıldır adından söz ettiriyor olan act.sports modelinin yeni makyajlı kasası olan korando sports, sırf 4x2 olarak satılıyor.
ben eminimki , bu arabayı almak isteyen çok sayıda tailiplisi var ve sırf bu arazi canavarını 4x4 olmadıgı için almaktan uzaklaşanlar da var bir o kadar.
bu durumu , mitsubishi'nin lancer binek otosunun dizelinin olmamasına,
kia'nın cerato binek otosunun 2012den sonra sırf benzinlisinin satılmasına ,
ve daha birçok verilebilecek diğer örneklere benzetiyorum.
firmaların neden bu tarz uygulamaları yaptığına yada yapmadığına akıl erdiremiyorum , konu bu.
saygılar.
 

cavdare

Moderator
Sebebi vergi. Kasa boyundan dolayı ÖTV si arazi taşıtı olarak değişti. Yani 4*4 ün fiyatı yaklaşık yüzde 50 artıyor. O fiyata da satılamayacağı için getirmiyorlar. Çözüm kasa boyunu uzatmak
 
F

falken34

pick up türü araçların vergilendirilmesi ve ötv oranı hakkındaki kanun aşağıdaki gibidir.

Bu çerçevede, 25/2/2011 tarihinden itibaren; birden fazla koltuk sırasına sahip, biri insan taşımasına mahsus kapalı bir kabin ve eşya taşınmasına mahsus açık veya kapalı bir alan olmak üzere iki ayrı alandan meydana gelen (çift kabin) araçlardan, ikiden fazla aksı olanlar ile eşya taşımaya mahsus alandaki azami taban uzunluğu aracın dingiller arası mesafenin %50'sinden fazla olanlar 87.04 tarife pozisyonu, eşya taşımaya mahsus alandaki azami taban uzunluğu aracın dingiller arası mesafenin %50'sinden az olanlar ise 87.03 tarife pozisyonu kapsamında vergilendirilmektedir. Bu açıklamalara göre, 25/2/2011 tarihinden itibaren çift kabinli, iki sıra koltuklu, açık veya kapalı kasalı, kasa uzunluğu aracın dingiller arası mesafenin %50'sinden az olan araçlardan; - Bütün tekerlekleri motordan güç alan veya alabilenler (4x4), 87.03 tarife pozisyonundaki "Diğerleri" grubunda değerlendirilerek motor silindir hacmi 1600 cm³'ün altında olanların %37 (22/9/2012 tarihinden sonra %40), 1600-2000 cm³ arasında olanların % 80, 2000 cm³'ün üzerinde olanların %130 oranında, - Bütün tekerlekleri motordan güç alan veya alabilenler dışındakiler (4x2) ise, yük taşımasında kullanılan araçlara ilişkin diğer şartlar da sağlanmak koşuluyla %15 oranında, ÖTV'ye tabidir. Öte yandan, çift kabinli, iki sıra koltuklu, açık kasalı, kasa uzunluğu aracın dingiller arası mesafenin %50'sinden fazla olan araçlar 87.04 tarife pozisyonunda değerlendirilerek, motor silindir hacmi 3.200 cm³'ün altında olanlar %4, 3.200 - 4.000 cm³ arasında olanlar %52, 4.000 cm³'ün üzerinde olanlar %75 oranında ÖTV'ye tabi olacaktır.


kısaca diyor ki pickupın kasa boyu aracın 2 aks arasındaki mesafenin yarısından kısa olursa araç suv gibi vergi verir(%80)
ama kasa boyu aracın aks mesafesinin yarısından fazla olursa kamyonet gibi vergilendirilir (%15)
 

SsTeam

Yönetici
ohenk! bugün itibari ile yeni vergi nasıl alınır? diye kafa patlatacağım. arkadaşlar dün usa deki araç fiyatları ile tr deki araç fiyatlarını değerlendirdik bmw club tr de... burada 3.20 aldığımız fiyata orada x5 donanımlısını alabiliyoruz. bu zaten bilinen bir durum katılıyorum ancak algılayamadığım aradaki uçurum burada x5 almaya kalktığınızda nerede ise 3-4 tane 3.20 alabiliyorsunuz. eğer vergi denetimi ve toparlanması doğru yapılabilse yan vergilere gerek kalmayacak. bu sadece otomobil için değil her vergi türü ve satılan malzemeler için geçerli. bir değir taraftan ise gelir düzeyine göre vergilendirme olmadığından asgari ücretle çalışanda holdinginde katirilyonlara sahip olanda aynı vergi ye tabii.. bu bir noktada eşitlik gibi algılansada gelire göre vergilendirme olmalı , her satın aldığı üründe de bu noktada vergilendirilmeli diye düşünüyorum..
 

Üst