Stepne ihtiyacı

5 x 130 jant lastik arıyorum, lastik ölçüsü 255 / 60 /18 Stepne olarak kullanacağım, aldığım aracın stepnesi sahte çıktı, ne olur ne olmaz diye uygun bir jantla değiştirmem lazım. Ankara'da satmak isteyen var ise haber verirseniz sevinirim. (Araç 2008 Kyron)
Bir de bu stepne stepne yuvasına uyar değil mi?

Son düzenleme:

YvzNazli

Moderator
Orjinal 18" jantlı SsangYong'ların stepnesi 16" mavi epoksi boyalı. 18" 255 tabanlı stepne oraya uymayabilir uysa bile arkadan gözükebilir.. Kesin uymaz gözükür demiyorum, ama olmaya bilir.
Almadan önce deneme imkanınız varsa bir deneyin derim.

Öncelikle stepnemiz küçük boyda diye biliyorum. Söylediğiniz stepne bizim yuvadan bir şekilde taşar. Kendi lastiklerinizden bir tanesini çıkarıp stepne yuvasına takmayı denerseniz kesin cevaba ulaşabilirsiniz.
Konunun dışına çıkıyorum kusura bakmayın. Bizim araçlar 4x4 olduğu için farklı boyuttaki stepnenin sıkıntı yaratabileceği durumlar mevcuttur. Hatırlatmak isterim.
4x4 kullanmanız gerekiyor ise farklı boyuttaki lastikler 4x4 beynini vs arızaya sebep olacaktır. Örneğin çamura saplandınız ve lastiğiniz patladı veya janttan ayrıldı. Stepne ve 4x4 kullanmak için stepnenizin diğer lastiklerle aynı boyutta olması gerekir.
Bizim stepne yuvalarımız bu konuda yetersiz kalıyor. Bu sebeple yanımda lastik tamir kiti ve kompresör sürekli taşıyorum. Ne olur ne olmaz diye. Dağa bayıra sık sık giden biri olarak minik stepneye çok zor durumda kalmazsam güvenmem.
Bu anlattıklarımın tabii ki Cihant bey sizinle alakası yok. Siz en iyisini yapıyorsunuz aracınıza uygun stepne arayarak. İnşallah lastiğinizi stepne yuvasına uydurabilirsiniz.

FIG-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Benim stepne sahte değil o zaman, 16" olduğu için sahte diye düşünmüştüm ama mavi epoksi boyalı. Benim sorunum şu aslında, araçta 265/60/18 AT lastik takılı, bunlardan biri patladığında 16" inch lastik kısa süreliğine de olsa stepne olarak kullanılabilir mi onu merak ediyorum. Ben hafta sonları sürekli olarak kampa gidiyorum, yer yer ağır arazi şartlarına girdiğim de oluyor. Araçta tedbiren lastik tamir köpüğü ve kompresör bulunduruyorum. Stepnesi de uygun olursa kafam tam anlamıyla rahat edecek, şayet 16" stepne uygun ise yeni stepne almama gerek kalmayacak demektir. Cevaplarınız ve ilginiz için teşekkür ederim.

YvzNazli

Moderator
16" stepne sorun yaşatmaz. Stepneyi zaten en yakın lastikçiye gitmek için kullanacaksınız. Stepneyi takıp üzerindeki yol tipi lastik ile offroad yapacak değilsiniz diye düşünüyorum. Keza zaten Stepnenin üzerinde max 80km/h yazıyor.
Lastik ebat değişim sitesinden de bakarsanız. Orjinal ebat olan 255 60 18 de teker boyunuz 763mm iken, Stepnenin 235 75 16 ebatındaki 759mm gözüküyor. Yani aradaki 4mm farkı hissetmeniz mümkün değil. Yani araba topal eşşek gibi olmaz, bi tarafa çöküp aktarma organlarına zarar vermez. İçiniz rahat olsun.

GT-I9301Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

YvzNazli

Moderator
Sizin kullandığınız 265 60 18 Ebatlarının farkı da aşağıdadır.

16" stepne sorun yaşatmaz. Stepneyi zaten en yakın lastikçiye gitmek için kullanacaksınız. Stepneyi takıp üzerindeki yol tipi lastik ile offroad yapacak değilsiniz diye düşünüyorum. Keza zaten Stepnenin üzerinde max 80km/h yazıyor.
Lastik ebat değişim sitesinden de bakarsanız. Orjinal ebat olan 255 60 18 de teker boyunuz 763mm iken, Stepnenin 235 75 16 ebatındaki 759mm gözüküyor. Yani aradaki 4mm farkı hissetmeniz mümkün değil. Yani araba topal eşşek gibi olmaz, bi tarafa çöküp aktarma organlarına zarar vermez. İçiniz rahat olsun.

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için, içim rahatladı.