Ssangyong'da X100 hayal kırıklığı

Güney Kore kökenli Ssangyong firması ürettikleri sağlam arabalara rağmen Rexton ve Rodius gibi tasarım açısından yetersiz modelleriyle sadece Türkiye'de değil dünya çapında tatmin edici satış rakamlarına ulaşamamıştı.

Firma, araçlarının muadillerine göre uygun fiyatlar sunsa da aşamadığı bu tutukluğun tasarımlardan kaynaklandığını çözmüş olacak ki yeni tasarımlarıyla önümüzdeki ay yapılacak olan Paris Motor Show'a bomba gibi bir giriş yapmayı planlıyor.

Korando'nun çizgileri ile hayata tutunan Ssangyong yavaş ama istikrarlı bir gelişme gösteriyor. Bu gelişmeye ekleyecekleri en yeni basamak ise Ssangyong X100.

Arabanın teknik detayları hakkında şimdilik çok fazla bir bilgi olmasa da, daha önce tanıtılan XLV Konseptine benzer bir tasarımının olacağını ve B sınıfı bir SUV olacağını biliyoruz. Muhtemelen yepyeni bir üretim bandından çıkmış olan X100, benzinli ve dizel seçenekleriyle gelecek.

Düz vites seçeneği 6 ileri, otomatik şanzımanı ise CVT olarak üretilecek arabanın Nissan Juke, Renault Captur, Peugeot 2008, Jeep Renegade ve hatta yeni çıkacak Fiat 500X gibi rakiplerinin arasından ne kadar sıyrılabileceğini ise fiyatlandırma politikasının belirleyeceğini tahmin ediyoruz.

Ssangyong Paris'e X100'ün iki farklı versiyonunu getireceğini açıklamıştı. XIV-Air ve XIV-Adventure. Şirket bu modelini heyecan verici ve kullanıcı uyumlu olarak nitelediği için güçlü bir motor ve canlı bir kokpit beklememiz doğal. 1600cc benzinli ve dizel olarak üretileceğini umduğumuz araba 4.195mm uzunluğa ve 2.600mm lik lastik ebatlarına sahip olacak.

cavdare

Moderator
yorumun bazı yerlerine katılmadığımı belirtmek isterim..rexton bence tasarım açısından hiç te yetersiz değil, bir çok rakibinden daha güzel . rodiusa gelince konsept güzel ama aracın arka tarafınında biraz oynamaları lazım birde lastikler aracın heybetine göre biraz küçük kalıyor...satış rakamlarının düşük olmasının (en azından ülkemizde) en temel sebebi markanın yeterince tanınmamış olması ve ikinci el piyasasının henüz oturmamış olması, bence şahsuvaroğlu biraz erken havaya girdi. servislerin önceki yıllardaki hizmet anlayışlarının aynı şekilde devam etmediğini düşünüyorum..markanın yeterince tanınması ve konumlanması için reklam harcamalarına biraz ağırlık verilmeli ve aracın uzun dönemde sorun yaşatmayacağı düşüncesinin bir şekilde insanların zihnine kazınması gerekiyor.

SsTeam

Yönetici
ertuğrul bey e katılıyorum. aslında tekrar aynı noktaya geldik. ama bu noktaya maalesef kulak kapatılmış durumu var sanki. tanıtım , tabana yaymak için fiyat , parça ve bakım maliyetlerinin düzenlenmesi vs.vs... nihai tutum distribütör de. bu kadar gönüllü reklam yaparken extra tanıtımlar acaip bir gelişim sağlayacaktır. sadece duyduğum bir detay , paralı önde gelen üniveristlerde yapılacak tanıtımlar düzenlenilmiş ve oldukça yüksek kiralarda ödenmiştir kanısındayım. burada yapılacak 1 haftalık tanıtım yerine araçlar monoblog şasi dolayısı ile kazalarda oldukça sorunsuz çıkabilecektir. iki segmentten birer araç ile kaza veya dayanıklık konusuna ağırlık verilirse bu acaip dikkat çekici olabilir.
geçen senydi sanırım slogan vardı "güvenlik ssangyong için bir opsiyon değil" gibi bireydi tam hatırlayamıyorum ama böyle birşeydi. işte bunu görsel olarak göstermek lazım.
diğer bir konu ticari araçlar için bence slogan çöyle olabilir "SSANGYONG BENİM İÇİN ÇALIŞIYOR".. Dikkat ve ilgi çekici , derin manası var. Bunun için çalışmalar yapılabilir , bir esnaf kitlesi seçilir ve tanıtımlarla malzemeleri taşınabilinir. hatta bunu küçük esnaf için dernekleri ile görüşülüp belirli günler için yapıp gazeteye haber halinede getireilebilinir.
ya daha ne proje üreteyim. basit , düşük maliyetli etkin çalışma...