SsangYong Kyron Yakıt Tüketimi

Cevap: Kyron Yakıt Tüketimi

şehir içi 9 lt ortalama, şehirdışı en çok 120 ile 7.5, 140-150-160 gidilirse 9 lt

GT-N5105 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cengiz67

Moderator

rexton 2.7 2011 model ,şehiriçi kullanım 240000 tl / 650 km= 369.23krş varın litre hesabını yapın.kyron varkende şunu paylaşmışım:nazarlik::nazarlik::nazarlik:[ herkese selam bende 15 gün önce beyaz kyron aldım aldığım gibi yola çıktım 500km yolun yaklaşık 350-400 km sini 120km hız da sabitledim,100 km yolun 50km si tamamen tırmanma idi ölçtüğümde 341krş yaktı.dönüşte ise bagaj dolu ve +3 kişi ile aynı yolu 140km sabit hızda ve klima açık geldim 421 krş yaktı:nazarlik::nazarlik::nazarlik:.pek bir fark yok

Son düzenleme:

Bugün Bursa Balıkesir arası 180 km gidiş.. 180 km dönüş.. 360 km.. 100 TL yaktı.. 120 ortalama hız ve cruise control kullandım zaman zaman..
Aracım Kyron 2010 beyaz 4x4 xdi exclusive..

bariskonor

Moderator

Kyron 4X4 exclusive şehir içi+dışı ortalama 10-11Lt yakıyor. 220TL mazot alıyorum 650km gidiyor.
Şehir dışını daha tam deneyemedim. Adana'dan aldığımda depo tamdolu değildi. Tahminen 7Lt civarı yaktı.

110 ortalama gidince 7.8 lt, Allah ne verdiyse basınca 10 lt. otobanda insaflı basıp 130 ile gidince 8.5, şehir içinde dur kalkta 10-11 lt, kapının önünde dururken 0 lt/100 km yakıyor. Araç 2010 kyron otomatik exclusive paket. 150 km üstü düz yolda da olsa güvenli frenleme yapılamayacağını düşündüğümden üstüne çıkmayı doğru bulmuyorum.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

bariskonor

Moderator

110 ortalama gidince 7.8 lt, Allah ne verdiyse basınca 10 lt. otobanda insaflı basıp 130 ile gidince 9.5, şehir içinde dur kalkta 10-11 lt, kapının önünde dururken 0 lt/100 km yakıyor. Araç 2010 kyron otomatik exclusive paket. 150 km üstü düz yolda da olsa güvenli frenleme yapılamayacağını düşündüğümden üstüne çıkmayı doğru bulmuyorum.

Kapının önü olayına çok güldüm.... :emmersed::emmersed::emmersed: Bence de... 150 bile çok diyebiliriz. Bu araçlar yerden yüksek araçlar. Türkiye'de bence yanlış bir kanı var. Bunlar lüks segment araç deyip Allah ne verdiyse basıyor millet. Hız yaptıkça alta giren hava, hava yastığı haline geliyor ve lastikler daha az yere basıyor. Özellikle virazjlarda yerden yüksek olmak, ağırlık, hava birleşince dışa doğru bir moment oluşuyor. ESPye çok güvenmemek lazım. O da bir yere kadar. Hız yapacaksanız. Audi RS6, BMW M3 falan almak lazım. Bizimkiler ağır ağabey araçlar. Sollamalarda ağalığını göstersin yeter... Tabii bu benim kendi fikrim.

Alper

Moderator

Bernoulli Teoremi der ki; Hız artarsa basınç düşer. Uçakları da havaya kaldıran bu olaydır. Yarış araçları, havalanması için gereken hıza ulaştıkları için aracın altı da üstü de aynı formda yapılıyor. Yani aracın altından geçen hava 1 atmosfer basınçta iken aracın üstünden geçen ve nispeten daha hızlı akan hava 1 atmosferden daha düşük oluyor. Bu da vakum etkisi yapıp aracı havaya doğru çekiyor (Lift). Airfoil yapı birşeyi uçurmak için en uygun yapıdır.

bariskonor

Moderator

Alper bu çok teknik oldu. :wink-new::wink-new: Türkçe meali çok hızlı kullanmayalım değil mi? :emmersed::emmersed:

YvzNazli

Moderator

Bizim ne yaktığımız belli değil :) Kesin bilgi babam az yakıyor ben çok yakıyorum. :semi-twins: Ben mazot alınca çabuk bitiyor babam alınca bitmiyor.
Bizim baba-oğul ortalama 9-10lt civarı(tahminen babam 7-8 yakıyor ben 11-12) Bizim buralar da pek şehir içi denemeyecek kadar az trafik oluyor bu yüzden şehir içi diyemeyiz, 4.-5. vitesler görmediği için şehir dışı da diyemeyiz.Babam arabayı İlk aldığı zamanlar hoyrat bir delikanlı gibi basıyordu ama şimdi duruldu.

Babam derki: gaz pedalının altın da yumurta varmış gibi basacaksın. Çok sakin kullanır ideal vitesi 3 tür atar daha değiştirmez. Freni sadece durmak için kullanır mesafeyi güzel ayarlar yavaşlamak için bile frene basmaz kırmızı ışığa yakalandığı nadir görülmüş bir olaydır. Fabrika verisi 6.2 gözüken benzinli passat'a şehir dışında 5.5lt yaktıran bir kişiliktir. Ben deniz de aslında çok hızlı kullanmam ama trafikte yasal hız limitinde seyrederken arkadan dayanıp sellektör korna olayına maruz kalınca sağa geçip yol verir sonra peşine takılır aynı olayı kendisine uygularım, hafif çıkışlarda 2.viteste tıpa gaz yapıp arka ile oynarım.
Şehir içi max 50 şehir dışı max 110-120 civarı kullanırım ama sıkıntı bu süratlere erken çıkmam bu yüzden bende normalde fazla yakıyor.
Sağ koltukta babam varsa bende çok az yakıyorum :)

Kyron 2011 4X4 Dizel - Otomatik

Tamamı İstanbul Şehir içi kullanım (Ortalama Günlük sabah 15 km, Akşam 15 km) 4X2 kullanımdaki yakıt durumu...

Son düzenleme:

tamamı istanbul şehir içi kullanım ve kısa mesafe için normal, istanbul trafiğinde saat hesabı yapmak lazım, :)

Alper

Moderator

Hayır geçerli diyemem. Bu benim son 4 ayda yaptığım istatistiki çalışmaya özel bir durum. Ayrıca hava şartlarına görede değişir...

Hocam aracın hava filtresini, enjektörlerin durumunu, lastik basınçlarını kontrol etmenizi öneririm. Kyron için biraz yüksek gibi geldi değerleriniz.

Hocam aracın hava filtresini, enjektörlerin durumunu, lastik basınçlarını kontrol etmenizi öneririm. Kyron için biraz yüksek gibi geldi değerleriniz.

Cafer ustaya sorduğumda bu değerleri hiç bir kyronda görmediğini ve değerlerin çok iyi olduğunu söyledi, düz vites kyronlarda daha düşük değerler olduğunu söyledi. Otomatik vites 2.0 günde ortalama 30 km (15 sabah 15 akşam) şehir içi yol için 40 kuruş yüksek bi değermi? Hava filtresini yeni değiştirdim ondan sonrada çok deneme imkanım olmadı ama daha düşük değerler alırsam süper olur...

Alper

Moderator

Cafer ustaya sorduğumda bu değerleri hiç bir kyronda görmediğini ve değerlerin çok iyi olduğunu söyledi, düz vites kyronlarda daha düşük değerler olduğunu söyledi. Otomatik vites 2.0 günde ortalama 30 km (15 sabah 15 akşam) şehir içi yol için 40 kuruş yüksek bi değermi? Hava filtresini yeni değiştirdim ondan sonrada çok deneme imkanım olmadı ama daha düşük değerler alırsam süper olur...

Almak mümkün hocam. Araçlarımızın motorları aynı yakıtının da aşağı yukarı aynı olması gerekir. 8.6 LT/100KM ile 9 LT/100KM arası yakıyor. 220 lira mazot aldığımda 710 ile 730 km arası yol yapıyor. Şehir içi ve 11km gidiş 11km dönüş, haftasonu trafikli İstanbul turları dahil. (Hiç şehirler arasına çıkmadan)