SsangYong Kyron Bakım Servis Mevzular

Freelander

Moderator
Kyronun bakım zamanı yaklaştı, sarf malzemelerini (filte, yağ, balata) kendi istediğim markaları aldım,
yetkili serviste bakım yaptırmak istedim ,

cevap : bu şekilde bir işlem yapamayız,

dışardan aldığım filtre ve yağları değiştirme işçiliğini vermezlermiş, kendi ürünlerini kullanmak zorundaymışım....
2 yetkili servise sordum, malesef 2sinden de bu cevap geldi.

Nissan, VW, Audi, Suzuki de ben böyle şey yaşamamıştım, herşeyin ilki varmış :)

Servis işlemiyle ilgili öneriniz varmıdır? işçilik için dışarıya gitmeyip yetkilide kalmayı tercih ederim ,

SsTeam

Yönetici
Cevap: Bakımsal mevzular

Nissan, VW, Audi, Suzuki Yetkili servisine ürünleri alıp gittiğinizde bunları alip bakimlari yaptilar ve sadece servis ücreti aldiginimi söylüyorsunuz.

Kulaklarimla inanamiyorum :)

Bunu ancak yetkili olmayan özel servis kabul eder diye biliyordum.

YvzNazli

Moderator
Kyron un kapı hoparlörlerini dışardan almıştım birde led lehimlemiştim sesle beraber yanıp sönsün istemiştim dışarda sökemezler döşemeyi kırar diye montaj için servise gittim. İlk başta olmaz falan dediler ama ben arabayı çoktan içeri sokmuştum ledler in tehlike arzettiğine dair başarılı sonuçlanan konuşma sonucunda beni ikna edip ledleri söküp montajı yaptılar.
Servis bu gibi durumlarda sorumluluk almak istemiyor açıkçası dışardaki parçanın daha kalitesiz olabileceği düşüncesi ile olası bir problem de suçlanmaktan korkuyorlar. Bir dahaki bakımda bende kendi motor yağımı götürmeyi düşünüyorum ama ona daha çok var [emoji28]

Pendik Sanayide Harun Usta var tavsiye ederim. Yakın bir tarihte frenleri ona yaptırmıştım iyi ustadır.

GT-I9301Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Freelander

Moderator
Cevap: Bakımsal mevzular

Nissan, VW, Audi, Suzuki Yetkili servisine ürünleri alıp gittiğinizde bunları alip bakimlari yaptilar ve sadece servis ücreti aldiginimi söylüyorsunuz.

Kulaklarimla inanamiyorum :)

Bunu ancak yetkili olmayan özel servis kabul eder diye biliyordum.

motor arızaları garantiye girmez o vakit diyolar, bende sorun yok diyorum.
zaten bişeye verdikleri garanti yok, ana amaç "servis müşterisi" olarak, olası bültenlerden faydalanmak.

v w de, bilmemne takozunu ücretsiz değiştirmişlerdi bülten yayınlandığından,
micrada direksiyon rulmanı ücretsiz değişti , bültenden.
audide bobinlerin hepsini garantiden değiştirdiler, bültenden.

hatta otomatik şanzıman arıza verdi , audi yetkili serviste söktürüp, beynini sanayide tamir ettirip, yetkili serviste geri taktırdım.

Son düzenleme:

SsTeam

Yönetici
Bülten ne demek anlamadım birde aşağıdaki belirttiginiz örneklerden bir şey anlamadim.

Ornek Aracinizin 100 bin bakimi için gerekli yag,filtre,balata, vs alip wv yetkili servisini gittiniz hosgeldiniz dediler ürünleri montajini yaptilar ve sadece 100 tl servis ücreti aldilar doğrumu anladim.

nedimkolat

Moderator
Kyronun bakım zamanı yaklaştı, sarf malzemelerini (filte, yağ, balata) kendi istediğim markaları aldım,

dışardan aldığım filtre ve yağları değiştirme işçiliğini vermezlermiş, kendi ürünlerini kullanmak zorundaymışım....

Servis işlemiyle ilgili öneriniz varmıdır? işçilik için dışarıya gitmeyip yetkilide kalmayı tercih ederim ,
Bütün parçaları alıp servise gidip sadece servise işçilik ücretini vermek benim kanımca yanlış. Servis bu değişimi yapılacak parçalardanda kazanç sağlıyor.

Sadece genel bir arıza dolayısıyla yapılacak iyileştirme olunca bana haber etsinler diye servis kaydım olsun. İletişim bilgilerim olsun düşüncesinde iseniz biz o iyileştirmelerden haberdar oluruz sisyeme kayıtlı müşteri servise giderse haberdar olur

34 HM 1267 TA1NDM

Freelander

Moderator
Bülten ne demek anlamadım birde aşağıdaki belirttiginiz örneklerden bir şey anlamadim.

Ornek Aracinizin 100 bin bakimi için gerekli yag,filtre,balata, vs alip wv yetkili servisini gittiniz hosgeldiniz dediler ürünleri montajini yaptilar ve sadece 100 tl servis ücreti aldilar doğrumu anladim.
VW de evet, Suzuki de evet, Nissan da evet, Audide evet.

bu markalarda "cam suyu istemiyorum" dedim ve bakım paketinden 10tl olarak cam suyunu sildiler ve cam suyu koyulmadı.

yukarda şanzıman sökme takma kısmını da yazmıştım.

üstelik ne tartıştım ne bağırıp çağırdım, sadece "bakım elemanları aracımda duruyor, malzeme istemiyorum" dediğimde
kontrol ettiler, servis emrine "sarflar müşteri tarafından temin edilmiştir" yazdılar.

piyasanın %50 fazlası (sanayiye göre) işçilik ücretini veriyorum, kendilerinden aldığım araç, garanti süresince bakımlarına bi dünya para vermişim, garanti bitmiş, daha hala gidiyorum, daha ne istesinler ki?

bunu yapma sebebim, filtreleri man kullanıyorum (vw de temin etmek kolay) , motor yağını mobil,

bana bakım yapmamaları servislerine para kazandırmaz, tersine kaybettirir, işçilik bile kazanamamış olurlar.

bülten = üretici bazı zamanlarda "yaşı ne olursa olsun bakımlı araçta sunları ücretsiz değiştir" der, araç servise gittiğinde, kayıtlı müşteriyse ücretsiz değişir.

bunun haricinde, sürekli yetkili servis bakımlı araçlarda abzurt arızaları da garantiye sokabiliyolar,
audide iyi niyet garantisi ile %80 indirimle işlem yapılabiliyor, vw de bineklerde daha düşük oranlarda var bu destek

audi şanzıman arızasını (9 yaşındaki araç) %50 garantiye almıştı, tamiri ile kurtarabildiğimiz için, gerek kalmadı.

Alper

Moderator
Malesef Ssangyong yetkili servislerinin kuralı böyle Ayberk abi. Bence de dediğin çok mantıklı. İşçilik kazanacaklar adamların maaşı çıkacak. Garantideki arabaya yapma ama garantisi bitmiş arabaya yap bari yani. Müşteri kaybetme.

nedimkolat

Moderator

Daha önce aracınızı servise götürdünüz mü ?

Freelander

Moderator
Malesef Ssangyong yetkili servislerinin kuralı böyle Ayberk abi. Bence de dediğin çok mantıklı. İşçilik kazanacaklar adamların maaşı çıkacak. Garantideki arabaya yapma ama garantisi bitmiş arabaya yap bari yani. Müşteri kaybetme.
bu enjektör problemi için ben özellikle yakıt filrelerinden şüpheleniyorum. bu sebeple bosch veya man araştırdım, bosch bulabildim.
arac bugune kadar ymy bakımlı, bu enjektörleri garantiden değiştirmeyeceklerse,
çıkıpta bana "dışardan gelen filre ile bakım yapmam" diyemez. dersede tüketici hakem heyetine başvurma yolu açık.

zaten kendi yaptığı bakım sonrasındaki sorunlara garanti vermiyorsa yapmıyoruz demesinin bi manası yok.

nedimkolat

Moderator
Geçen günlerde gazete de bir ilan okudum, 5 yaş ve üzeri araçlarda bakım kampanyası %20 ile % 40 arası parça ve işçilik indirimi yazılı idi. Şimdi; yukarıda bir çok markanın adı geçmiş bu araçlardaki bakım ücretleri ile kullandığımız aracın servis bakım ücretleri arasındaki fark neden ötür? Bu markalar çok mu kaliteli iş yapıyor da işçiliği çok yazıyor, yoksa çok mu kaliteli parça kullanıyor da parçanın fiyatını yüksek yazıyor? Sonra da işçilikte bilmem kaç indirim, yedek parçada bilmem kaç indirim diye gazetelere ilan vererek müşteri toplamaya çalışıyorlar.

nedimkolat

Moderator
bu enjektör problemi için ben özellikle yakıt filrelerinden şüpheleniyorum. bu sebeple bosch veya man araştırdım, bosch bulabildim.
arac bugune kadar ymy bakımlı, bu enjektörleri garantiden değiştirmeyeceklerse,
çıkıpta bana "dışardan gelen filre ile bakım yapmam" diyemez. dersede tüketici hakem heyetine başvurma yolu açık.

zaten kendi yaptığı bakım sonrasındaki sorunlara garanti vermiyorsa yapmıyoruz demesinin bi manası yok.
Gayet rahat dışarıdan aldığınız filtre kalitesiz der. Bizim kullandığımız ürün en uygun üründür der. Sadece bu marka için geçerli bir durum değil bu. Diğerleri yukarda ismi geçenlerde dahil bu yöntemi izler.

bariskonor

Moderator
Bir süreden beri direksiyon simidim düz değil. Sola doğru dönüyor. Yani direksiyon simidim 25 30 derece sola dönükken düz gidiyorum. Sola sağa çekme yok. Gittim rot ayarı yaptırdım.Direksiyon ilk bir iki gün düzeldi. Sonra tekrar yavaş yavaş sola döndü. Gittim bir daha yaptım. Yine aynı şey. Sonunda alt takımlara bakıldı. Aslında ekleyebilirsem ekteki listedekiler değişecekmiş. Ama bir yandan da satış görevlisi Hocam bu tehlikeli birşey değil. Bence acelesi yok dedi. Ben de o kadar masrafı şimdi yapamayacağım için erteledim. Belge olarak sunuyorum herkesin bilgisi olsun diye.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Freelander

Moderator
rot başı ve veya rot milini başka yerde kontrol ettirip bakmak lazım,
rotcunun kontrol etmesi lazımdı , aynı sebeple 2 kere gidince, adamın hayırdır deyip kontrol etmesi gerekirdi.

bilgisayar ekranında lastiklerde kayma gösteriyormu ? ki sanmıyorum, rotbaşları bi sebeple açıyı bozuyo.
direksiyonu aksi yöne çevirdiğinde toplaması lazım (lastiği kaldırıma dayayıp direksiyonu sağa çevirince , artık sola kayan direksiyon düzelmiş oluyor olmalı)

direksiyonu tam sağ tam sol yapıp biraz zorlayınca direksiyon dönemeye devam ediyomu acaba?

araçta yükseltme varmıydı?

salıncak burçları tek başına satılıyor, yetkili servisten temin edip sanayide sadece burçları değiştirmek de bi çözüm,
boşuna 400tl vermeye gerek yok.

bu listedeki pekçok parçayı kore yedekparçası satan yerlerde bulmak mümkün istanbulda japoncu otomotiv , n11 üzerinde de bazı firmalarda bulunabilecek parçalar.

Freelander

Moderator
direksiyon turlarını da kontrol etmekte fayda var, düz konumdan tam sağa 1,75 , düzden tam sola 1,75 mi dönüyor yoksa turlar kaydımı ona da dikkat edersiniz.

Alper

Moderator
Hocam hayırdır ve geçmiş olsun. Araç kaldırıma falan mı çarptı ya da kasislerden çok hızlı mı geçiliyor?
Sizden ya da önceki sahibinden hor kulanılmış ya da kaza yapılmış olmalı.
Özel serviste de yaptırabilirsiniz bu parçaları 3'de 1 düşer fiyat.

Ssangyong servis kısmı ne yazık ki Türkiye ' de oturmadı.İkinci el düşük olma nedeni ' de bu sanırım.Bilen alıyor aracı ve ilk kez alacak olan kişiler tereddütte kalıyor örnek ben kendim ' den biliyorum çok gittim geldim en son gözümü karattım aldım satarken biliyorum zarar edeceğimi bile bile lades yaptık işte.

bariskonor

Moderator
Asında bunların hiçbiri olmadı. Tabii ki mazgallardan geçerken bir sarsıntı oluyor. Ama genelde hızımı oldukça düşürüp geçiyorum. Süspansiyolarda herhangi bir sorun yok. Eski sahibinin de hor kullandığını sanmam. Kendisi zaten buranın üyesiydi mülayim bir doktordu. Oldu işte birkere. Ben parçalara bakıyorum internetten servisin verdiği rakamlar abartılı değil. En fazla 20 30 TL oynuyor. O da olacak tabii. Kar edecek bir şekilde. Fark belki işçilikten çıkar. O da zaten "Hocam gelin bir takım ikramlar yaparız" dediklerine göre inecek gibi.
Fakat en son gittiğimde makine ile gürültülü bir işlem yaptılar. Usta dedi ki "Genelde rot elle sıkılır ben makine ile sıktım" O günden beri (4 5 gündür) herhangi bir sapma yok direksiyonda. Geçici de olsa düzeldi bence.
Geçen gün dolmuş sağ aynamı elime vermişti. Bugün karşının sigortasından değişti. Isıtmalı ayna (sadece ayna) 156 TL. Bilginize. Komplesi de 960TL.

Hocam hayırdır ve geçmiş olsun. Araç kaldırıma falan mı çarptı ya da kasislerden çok hızlı mı geçiliyor?
Sizden ya da önceki sahibinden hor kulanılmış ya da kaza yapılmış olmalı.
Özel serviste de yaptırabilirsiniz bu parçaları 3'de 1 düşer fiyat.