Ssangyong Actyon Sports P1234 Arızası ve Çözümü

cavdare

Moderator
aracım bazen p1234 arızası veriyor...yolda giderken arıza ışığı yanıyor...
deivr 3000 altına iniyor..stop edip çalıştırınca sorun düzeliyor..birkaçgün sonra check lambasıda sönüyor...
servis manuel de p1234 için vgt ile ilgil birşeyler yazıyor...
eskiden ssangyongta çalışmış bir ustaya sorunu söyledim vacum modulatörünü değiştir dedi...

(http://www.youtube.com/watch?v=u7S9mDqWguY)

şimdilik sadece temizlik yaptım...süngeri çıkartıp yıkayıp tekrar taktım...bir iki ani yüklendim sorun vermedi bakalım uzun dönemde arıza tekrar edecekmi...bu arada videodaki arkadaşın vacum modulatörü kolay yerde bizimki motorun aküye bakan yanında...kapağı çıkarınca görünüyor...yeri biraz kötü...önce boruların bir kısmını çalışma alanından çekmek lazım...üst siyah parçayı komple çıkarmaya çalıştım ama olmadı.. zorlamaya gerek yok boşu boşuna kırılmasın..sadece kapağı çıkarıp süngeri temizlemek daha mantıklı ve kolay....bende öyle yaptım.....

SsTeam

Yönetici
Cevap: vacum modulator temizleme

Turboyla alakalı bi parça diye biliyorum servise gittiğimde değiştirdiler aracın verimi arttı.

cavdare

Moderator

videoyu tam uygulamayın :) son aşaması yeterli..
daha öncede dediğim gibi sadece üst kapağı çıkartıp süngeri temizleyin. üst kapakta kilit falan yok sadece tornavidayla iz yerinden kaldırıyoruz...küçük bir sünger var onu yıkayıp peceteyle suyunu tam alarak yerine takabilirsiniz...ben arazide gezmeyi seviyorum ..tozdan süngerin rengi değişmişti... p1234 e bir faydası olacakmı bilmem ama temiz parça herzaman iyidir.. performansta artış var gibi ama psikolojikte olabilir..

SsTeam

Yönetici

cavdere bugun ayni sorun benim basima geldi. Com derin olmayan su birikinyisine girdikten sonra motor p1234 arizasi verdi. Hava filtresini degistirip kuru hava filtresi takinca duzeldi. Fakat bi sure sonra ayni ariza yineledi. Paylasim icin cok tesekkurler.

V

vedaterdönmez

Cevap: P1234 Arızası Çözümü vacum modulator temizleme

Bizden ayrıldıktan sonra tekrarladı mi ?

SsTeam

Yönetici

Vedat44 abi gokturke yaklasinca motorun check ariza isigi tekrar yandi. Fakat hizlanip hizlanmadigini kontrol edemedim.

cavdare

Moderator

performansta artış olduğu hususunda düşüncelerim dahada güçlendi ama geçen gün arıza tekrarladı..bir ara modülatöre bağlı hortumlarıda söküp temizleyeceğim...salı günü bir aksilik olmazsa sanayiye uğrayacağım, vgt yi sökmeyide öğrenebilirsem birde onu kontrol etmeyi düşüünüyorum...gerçi bakım zamanıda geldi..yakıt ve hava filtrelerininde değişesi lazım....normal olarak çalışırken nadiren sorun vermesi, stop edip çalıştırıktan sonra performansın düzelmesi sorunun kirlilik veya ısınmaya bağlı olabileceği şüpesi uyandırıyor.. hemen parçça değişimine gitmek bence doğru değil...birde temizlenebilir parçaları örenip ara ara temizlemekte fayda var...bu arada sizin sorundan sonra aklıma bir soru takıldı..sugeçişleri için vakum modülatörünüde snorkelebağlamak gerekmezmi...?...

O

orçun81

cavdere bugun ayni sorun benim basima geldi. Com derin olmayan su birikinyisine girdikten sonra motor p1234 arizasi verdi. Hava filtresini degistirip kuru hava filtresi takinca duzeldi. Fakat bi sure sonra ayni ariza yineledi. Paylasim icin cok tesekkurler.
Salih abi yine tekrarladı mı? Üzüldüm şimdi 230 sıkıştı ozaman avi. Bende değiştirdim kronik bir durum bu

SsTeam

Yönetici

:) yapacak bişey yok o zaman. Servis yollari göründü

cavdare

Moderator

karakedi..sanırım adınız salih...salih bey vakum modulatörünün filtresini temizlemeyi denedinizmi, oda ıslanmış olabilir...temizleyin kurulayın...sorunun sebebi o değilse bile performansınız artmış olur...

SsTeam

Yönetici

Cavdere ismim salih. Arabayi bugun tekrar calistirmadan once hava filtresinin onundeki swich cikartip tekrar taktim ve arabayi calistirdim. Motor arizasi check lambasi sondu. Fakat gaza basip cektigimde bir ses geliyor. Sesi nasil tarif edebilirim bilemiyorum.

cavdare

Moderator

salih bey yanlış bilmiyorsam hava filtresinin önündeki kablo hava sıcaklığına ilişkin sensörün kablosu,, ..
vakum modulatörü akünün tarafında motor kapağı sökülünce görülüyor...
Ekli dosyayı görüntüle 1721
birinci fotoğrafta vacum modulatörün konumu var, önü borularla dolu dikkatli bakarsanız görürsünüz, hafif çapraz duruyor.
ikinci fotoğraf vakum modülatörünün kendisi...üçüncü fotoğraf vakum modülatörünün üstündeki, içinde sünger bulunan plastik,
adam yerinden sökmüş siz sökmeyin vakum modülatörü yerindeyken sadece plastik parçanın üstündeki kapağı çıkarın(fotoğrafat
adamın yaptığını siz plastik vakum modülatörünün üstündeyken yapın)(kilidi falan yok, tornavida ile yanda bir tırnak yeri var
oradan yukarı doğru çıkarın)plastiğin içinden küçük bir sünger çıkıyor yıkayıp iyice kuruttuktan sonra yerine takın...
son fotoğraf p1234 için service manuelde yazanlar...orada vacum modulatör geçmiyor ama serviste çalışan bir ustaya sorduğumda
vakum modulatörünün değişmesi gerektiğini söylemişti...soruna çözüm olmasada temizlenmesi performansa olumlu yansıyor...
ses için birşey söyleyemeyeceğim ama video çeker koyarsanız sanırım arkadaşlardan olası sebeplere ilişkin yorumlar gelecektir...

vgt modülüne gelince.. o hava filtresinin sonunun gittiği yer ..içinde fan ve kapakçıklar olan bir parça arkası eksoz parçalarıyla
birleşiyor..sökemediğim için şimdilik birşey diyemiyorum ama sökmeyi öğrenirsem burada paylaşırım...

O

orçun81

Ertuğrul abi hava filtresinin üstündeki kablonun ucunda sensör ve akış metre var abi. Hava filtresi dolu ya da nemli olduğunda arabayi kesiyor abi. Başıma geldi. Vakum modülatörü suyla da pek alakali değil kafasindan ya da bilmedigimiz sebeplerden bozuluyor. Bende durup duruken bozuldu.

cavdare

Moderator

ilk arıza verdiğinde servisi arayıp sordum...(arıza kodunu demeden sadece sorunu anlattım) tozlu yollarda giderseniz veya aracı çok zorlarsanız olabilir demişlerdi. kendi kendine düzelir dediler..kendi kendine düzeliyor ama zorlayınca tekrar arıza veriyor...hava filtresinin genel tozunu aldım ..zaten bakımı gelidi değiştireceğim...sensörüde yerinden sökmeye çalıştım ama sökülen birşey değil..kırmayada gerek yok :)..vacum modülatörün motorun ısısından bozulduğuna ilişkinde birşeyler okumuştum..ama her halükarda aradabir temizlemek lazım...şeklinden şemalinden belliki oradanda hava çekiyor...kirlenince zor çekiyor..temizlik imandandır diyip onuda temizlemek lazım :) ...vacum modulatörünü temizledikten sonra çekişte bir iyileşme oldu..hatta biraz zorladım ilk başta sorunda vermedi..geçen gölün etrafını turlarken içimden acaba sorun tamamen düzeldimi ? şimdi birde bozuluyormuş gibi düşünceler geçti...geçmez olaydı hemen lamba yandı...üstelik fazlada zorlamadığım bir anda..içim fesat :) ne diye kötü düşünürsün kardeşim güzel düşün güzel olsun..
.hülesa temizlemekte fayda var...hiç birşey olmasa bozulmasını geçiktirmiş oluruz herhalde...yarın bir aksilik olmazsa ssangyongta çalışmış bir ustanın yanına gideceğim bakalım işe yarar birşeyler öğrenebilirmiyiz...

Ertuğrul Bey; Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda bende dediğinizi deniycem. Bilgi ve yardımlar için çok teşekkürler. Fakat Paylaştığınız resimler açılmıyor.

cavdare

Moderator

resmi düzelttim ama ne yaptıysam daha büyük hale getiremedim...bilgisayarda büyük sayfaya yükleyince küçülüyor...
bu arada sanayiye ancak bu gün gidebildim, vacum modulatörünün motor sıcağından bozulabildiği bir çok araçta yerinin değiştirildiğini söyledi,
biraz deneme turu yaptık- aracı zorladı sorun yok, sorun çıkarırsa vacum modulatörünü ve yerini değiştiririz dedi...
vgt yi sordum, onu turbocular söker bizi aşar dedi...
bu arada servise 80 000 bakım maliyetini sordum 500-800 arası dedi,,bu nasıl rakam,,servisle yollarımız ayırıyoruz :)
artık bakımları dışarda yaptıracağım...100 tl filtreler 200 tl yağ =300 tl
sigortamı yeniledim 311 tl sanırım çok iyi bir rakam...sigortası bitenlere kıyaslama için yazayım dedim...
geriye kalıyor sol ön porya oda zengin olunca ..ozamana kadar azıcık boşluktan bişe olmaz :)

SsTeam

Yönetici

P1234 ariza kodlu vacum modulatoru sorunum icin sabah yenibosna YMY servise gittim. Parcanin degismesi gere ktigini soylediler. 330 tl fiyat istendi. Fiyat yuksek geldiginden ertugrul cavdere nin tabsiyesini dinleyip. Modulatorun temizlenmesini istedim servis olmayacagini soyledi ve parcanin degismesi gerektigini bildirdiler. Bende ikitelli organize sanayi bölgesinde gungoren bagcilar oto sanayisindeki GOKPINAR Ssangyong ozel servisine feldim. Sagolsun NAFIZ ustam bize guleryuzuyle cok ve hizli cozum uretmesiyle 15 dk gibi kisa bi sure icinde vacum modulatorunu ve 4*4 porya selonoidin bakim temizligini gerceklestirerek ve karsiliginda hicbir ucret almayarak bizi ugurladi. Teşekkürler ederiz. Emegine saglik ustam. [emoji4]