siyah duman atma ve motorun güçsüzlüğü

ugurdeniz

Moderator
ateşleme sisteminin önemli bir parçası oldugunu bildiğim bujiler ; diyelimki arızalı-sorunlu,
bu durumda ,
motor gücünün düşük olmasını ne kadar etkiliyordur ?
siyah duman atmanın sebebi olabilir mi ?

(aracımı bakıma soktum. tüm filtreler ve yağ değişti. ama hâla siyah duman atıyor ayrıca araç 140 beygirden daha güçsüz. çekişi çok güçlü gelmiyor)

toranaga

Moderator
Dizel motoru, benzin motorunun aksine kendi kendine ateşlenen bir motordur. Ateşleme bujisi yoktur. Emilen hava silindirlerin içinde sıkıştırma yoluyla 700-900°C’lık bir sıcaklığa kadar ısıtılarak yakıt püskürtüldüğünde oluşan karışımın kendi kendine tutuşması sağlanır. Dizel motorları bu yüzden benzin motorlarından daha yüksek bir sıkıştırma oranı ve buna uygun olarak da daha sağlam bir tasarım gerektirir. Gerekli sıcaklığa ulaşılmasını, soğuk çalıştırma ya da don soğukluğu gibi elverişsiz kullanım şartları altında da güven altına alabilmek için, yanma odasına ek ısı iletilmek zorundadır.

Kızdırma bujisi bu süreçte prensip olarak bir elektrikli su ısıtıcı gibi çalışır. Elektrik enerjisi bir kızdırma rezistansından geçirilir, o da bu sırada şiddetle ısınır (1.000°C’ye kadar).

Bununla birlikte bu basit prensip, pratikte uzun ömürlülük, aşırı ısınma koruması ve akım çekişi açılarından bazı zorluklara neden oldu. 1960’lı yıllarda motor çalıştırma işlemleri bu yüzden henüz 30 saniyeye varabilen süreler gerektiriyordu. Bu, 1980’li yıllarda 3-5 saniye gibi kısa çalıştırma sürelerine indirilebildi. TDI motorlarının kullanıma girmesiyle birlikte 0°C’nin üstündeki dış sıcaklıklarda benzin motoru ile hemen hemen hiçbir farklılık algılanamaz oldu. Yalnızca 0°C’nin altındaki sıcaklıklar hala bir ön kızdırma gerektirmeye devam etti.

Ancak bu alandaki gelişim bununla sona ermiş değil. Sonradan kızdırma özelliğine sahip bujilere ihtiyaç duyulmakta. Kızdırma bujileri sadece çalıştırma süreci sırasında değil, sıcaklığa bağlı olarak 3 dakikaya kadar sürebilen motorun ısınması evresi boyunca da harekete geçmelidir. Ancak bu şekilde çalışmanın daha en başından itibaren çok düzgün bir çalışma ve düşük emisyonlar sağlanabilir. Bu da kaçınılmaz olarak, kızdırma bujilerinin uzun ömürlülük açısından çok daha yüksek şartları yerine getirmesini gerektiriyor.

SİYAH DUMAN ATMA SORUNU:

Bir arkadaşın mazot deposuna 1 lt. kadar 5-40 motor yağı (ince yağ) koyarak yüksek devirde çalıştırmak suretiyle motordaki kurumlanmayı temizlediğini ve bir daha siyah duman atmadığını okumuştum. Siyah duman sorunu enjektörlerden de olabilir. Yetkili serviste hata kodlarına baktırmanızı tavsiye ederim. Arıza tespiti sonrası yüksek maliyetli işler çıkarsa yaptırmayın. Başka türlü uygun fiyatlı çözüm düşünelim.

ugurdeniz

Moderator
turan abi teşekkür ederim . erinmeden uzunca yazmışssın.sağol.

son yazdığına cevap vererek başlayayım : arıza ışığı filan yanmıyor.bu yuzden arıza kodu filan görebilecekmiyizki? arıza lambası yanmıyorsa bile arıza tesbit cihazı bağlansa yine ne varsa gösteriyor mu bu cihaz ?

yukarda kızdırma bujisinden genelde bahsetmişsin.
kızdırma bujisi , ateşleme sırasında yakıtı ideal ısıya getirmede fonksiyonu olan bi buji.
ben bundan ziyade komple diğer bujilerin de siyah dumana rolü olabilir mi anlamında soruyorum.
yani bujiler tamam arabayı ateşledi , çalıstırdı. yanılmıyorsam araba gidiyorken de bujiler işlev görmeye devam ediyor.
işte bujilerde eğer varsa bi sorun siyah duman atabiliyormudur araç ?

internette bu konuyla ilgili çok sağlam bilgi yok.
yalnızca bi sürücü kursunun sitesinde deniyorduki ,"siyah duman varsa bujilerle ilgili sorun vardır"
ben de bu konuyu açarken , filtreler ve yağ bakımını yaptırdığım halde ve usta enjektörde sorun yok demişti ; düşünüyorum işte o zaman bujilerin bu işte parmağı olabilir mi diye ?

öte yandan bizzzat sana ayrı bir sorum var : araca daha yeni 8 litre yağ koyduk. şimdi şu bahsettiğin 1 litre 5-40 yağı nasıl ekleyecez ?

toranaga

Moderator
1-Uğur bey, sizin aracınızda ateşleme bujisi yok. Ateşlemeyi sağlayan sıkıştırma sistemi var ilk ateşleme esnasında yakıtı uygun sıcaklığa getirmek için sadece kızdırma bujisi var. O yüzden aracı ilk çalıştırmada bir müddet (özellikle kışın) kızdırma bujisi sembolü ekranda sönene kadar (açılan helezon yay gibi sarı sembol) beklemek gerekiyor. Aracınız sadece ilk çalıştırmada siyah duman atıyorsa kızdırma bujisinde sorun olabilir.

2-Arıza kodları motor diagnostik lambası yanmadan da araç beynine işleniyor. Aracınızın diyagnostik lambası yanmasa da enjektörlerde veya egr valfinde yada başka bir birimde oluşan kalıcı veya geçici arızalar kayıt altına alınıyor. Bu ecu geçmiş incelenmesinde görülüyor. O nedenle cihaza bağlatarak bir baktırın ve kendisinin neresinin arızalı olduğunu söylediğini bir görün ve ona göre yön çizin demek istedim.

3-Motor yağı yakıta ilave edilerek yanma esnasında bununda alevlenerek motorun içerisinde oluşan kurumlanmanın yanarak dışarı atılması ve egzostan siyah kurum atılmasına neden olan motor iç kurumlanmasının ortadan kaldırılması hedefleniyor sanırım. Ama bunun nasıl yapıldığını veya ne derece yaralı olduğunu bilmiyorum. Ben yapmadım. Sadece sitemizde paylaşılmıştı. Forum sayfalarında arızalarla ilgili bölümleri incelerseniz yada bu uygulamayı yapan arkadaş buraya da cevap olarak eklerse iyi olur.

Yakıta motor yağı ilave edilmesi çok doğru bir operasyon değil.Çünkü motor yağının silindir içindeki patlaması sonucu oluşturacağı etki motorinden çok daha yüksek ve ısıl anlamda kararsızdır.Yanma odasına, piston kafalarına ve subaplara zarar vermesi olasılığı vardır.Bu gibi risklere girmeyin.Bunlar çok gerçekçi çözümler değil.
Yetkili servise gidin.EGR valfi dışında yakıt sisteminizle ilgili bir problemse ve yetkili serviste maliyetler yüksek çıkıyorsa.Delphi firması tarafından yetkilendirilmiş bir dizel pompacısına giderseniz sorununuz daha az maliyetle çözülecektir.

Tavsiyede bulunmamı isterseniz ihtiyacınız durumunda burdan talepte bulunursanız özel mesaj üzerinden tavsiyede bulunabilirim.

Yakıta motor yağı karıştırılması çok doğru bir uygulama değil.

Yakıt aldığınız yerlere dikkat edin.

Bizim araçlarda Dizel Partikül Filtresi olmadığına göre sorun daha çok enjektörlerle alakalı gibi geldi. Yakıt tüketiminizde arttı değil mi?

Yetkili servise ya da yeterli ekipmana sahip bir dizel pompacısına gidip enjektörleri kontrol ettirin derim.

ugurdeniz

Moderator
nedenini bulduk gibi.haftaya yaptıracağım.
olay çözüldüğünde bilgi kalabaklığı olmasın diye şimdi yazmıyorum ne olduğunu o zaman yazacağım.

uğur hocam neymiş sorun bende de siyah duman atma problemi var.. sadece vites geçişlerinde yapıyor. ben turbo yada turboya komut gönderen sensorden süpheleniyorum. sistem yakıtı yığıyor duman atmayı kesiyor ve vites geçişi ile birlikte bi öbek siyah dumanı bırakıp hareketleniyor. köfte arabası gibi gidiyorum yolda.

ugurdeniz

Moderator
İki ihtimal var--mış.
Birincisi egr valfinin temizliği yada değişimi

İkincisi turbo.

Egr valfini temizletmiştim .geçmedi.dğişmesi gerekekebilir.

Yada ikinci ihtiml olan turboya bkmak gerekiyor.

Kolay gelsin.

siyah duman değil de egsozdan özellikle kapalı otoparkta çalıştırınca ekşimsi bir koku gelmesi normal mi.. araba kyron.

ugurdeniz

Moderator
Ekşi koku ,mazot kokusudur.çoğu araçta farkederim bunu.
Hoş koku değil ama sanırım sorun yok.
Kaputu açın, köpüklü sıvıyı motor aksağmına sıkın.
Bağlantı yerlerinde köpüğün baloncuk şeklinde şiştiğini gözlerseniz kaçak vardır.

Eğer hiçbiyerde köpük şişme olayı olmıyorsa motorunuzu şöyle bi kabaca temizlemiş olursunuz.
Zararı yok.

siyah duman atma problemi enjektor ara parcalarını kötü ve kalitesiz mazot kullanma nedeniyle bozuyor duman atmaya başlıyor 4 ünüde degiştirmek gerek ponpacı 1250 tlye 4 ara parca ve işcilik dahil degiştiriyor benim başıma geldi cekişte problem yok sadece duman atıyor ilerde başka sorun cıkartarmı diye düşünmektense ara parcalarını degiştirmek daha uygun iyi günler kazasız sürüşler

uğur hocam neymiş sorun bende de siyah duman atma problemi var.. sadece vites geçişlerinde yapıyor. ben turbo yada turboya komut gönderen sensorden süpheleniyorum. sistem yakıtı yığıyor duman atmayı kesiyor ve vites geçişi ile birlikte bi öbek siyah dumanı bırakıp hareketleniyor. köfte arabası gibi gidiyorum yolda.
servisteki arkadaslarin modulatorun tam basinc uretmemesinden suphelenmeleri uzerine modulator degisimi , egr ve bogaz kelebegi temizligi ile siyah duman atma ve cekis problemi duzeldi. ortalma prca ve iscilik ile 550 - 600 lira civari tuttu.

ugurdeniz

Moderator
Serhat Bey merhaba,
Tecrübeniz ve buraya tavsiyeniz üzerine ustaya ( cafer usta ) gittim.
Baska bi modülatör taktı .tekrar denedik.
Çözülmedi.
Eve döndüm.
Her dumanın aractan araca göre nedeni aynı olmayabiliyor.