HABER Şahsuvaroğlu yerli sermayeli elektrikli araca talip oldu

SsTeam

Yönetici
Şahsuvaroğlu Otomotiv, Türkiye'nin 2023 hedefleri arasında yer alan ilk yerli sermayeli elektrikli araç üretimi için kolları sıvadı..50 yıl önce traktör malzemeleri ve traktör aksesuarları satışıyla Erzurum'dan yola çıkan Şahsuvaroğlu ailesi, 89 yılında geldikleri İstanbul'da otomotiv sektörüne hızlı bir giriş yaptı. 2000 yılına kadar Türkiye'nin en büyük 11 markasının bayiliğini yapan şirket, Güney Kore devi Ssangyong'un Türkiye distribütörü. Pazara girdiği günden bu yana çok sayıda ilki de gerçekleştiren şirketin yeni hedefi ilk yerli sermayeli elektrikli araç üretimi.

"ELEKTRİKLİ ARAÇ MİLLİ MESELEMİZ"
Faaliyet alanlarını ve Türkiye pazarına sunduğu hizmeti konuşmak için firmanın kapısını çaldık. Editörümüz Sabiha Eliaçık sordu, Yunus Şahsuvaroğlu cevapladı..

Şahsuvaroğlu Otomotiv Genel Müdür Yardımcısı Yunus Şahsuvaroğlu, Türkiye'nin 2023 hedefleri arasında yer alan elektrikli otomobili geliştirmek için konsantre olduklarını söylüyor; "Burada da çok reel ve somut adımlar attık. Elektrikli araç bizim milli meselemiz. Bunun birçok boyutu var.

İLK HEDEF; ELEKTRİKLİ KAMYON
Elektrikli araba üretilebilir. Şuan Türkiye'nin izlediği en doğru yollardan birindeyiz. Normal şase bazlı arabaya elektrikli araba düzeni kurmak arabanın verimi açısından kötü bir şey. Bugün hali hazırda da ben bu arabayı ürettim diyenler ciddi olarak üretmiyorlar. İlk hedefimiz 1 ton elektrikli kamyon üretmek. İkinci hedefimiz B segmentli ufak bir araç üretmek. Üçüncü hedefimiz ise bir kurosovır suv üretmek(compact jeepler).

Yunus Şahsuvaroğlu, ilk aşamada kamyonetin tercih edilmesini ise şu sözlerle açıklıyor: "Segmentler çok önemli. Aracı üretmek basit. Önemli olan aracı satabilmek. Bu araç ilk kimlerin işine yarar. Minik kamyonetler kargo şirketlerinin işine yarar. Şehir içerisinde ufak hacimli ürünlerin nakliyesini yapan firmaların işine yarar."ŞARJ, MENZİL, FİYAT
Normal bir araca göre elektrikli araçlarda üzerinde durulması gereken üç nokta var. Bunlardan biri şarj sorunu. İkincisi menzil. Bir diğer merak edilen nokta ise fiyat. "Elektrikli araç hızlı sarj edilebilir olmalı. Menzil çok önemli. 100 km giden arabayı İstanbul'da da satsanız şehir içine de verseniz, düşük menzil potansiyel müşteriye hitap etmiyor. Ve de fiyat. Bizim en önemli avantajımız şu: Bugün bu ülkede bu yatırımı yüzde yüz yerli sermayeyle yapıyoruz. Yabancı sermaye yok." diyen Şahsuvaroğlu, bu üç başlık için de gerekli çalışmaların yapıldığını belirtiyor.

Projenin hazırlık aşamasında olduğunu söyleyen Şahsuvaroğlu, Türkiye'nin dünyaya mal olan bir aracını üretmek istediklerini, benzinli elektrikli aracın da alternatifler arasında olduğunu belirtiyor.İLKLERİN ŞİRKETİ
İlk yerli sermayeli elektrikli araç üretimine talip olan Şahsuvaroğlu'nun başarı grafiği yüksek. Şirket bugüne kadar Türkiye'nin en büyük 11 markasının bayiliğini yaptı. İlk yol yardım hizmeti, ilk masa başında kredi hizmeti de şirketin müşterilerine sunduğu kolaylıklardan biri. 6 markayla 3 ülkede faaliyetlerine devam eden şirket, 2007 yılından beri de Ssangyong markasının temsilciliğini yapıyor. Türkiye'de toplamda 26 bayiilik ve 41 servis noktası oluşturduklarını söyleyen Şahsuvaroğlu,

"Bu noktaların 13 tanesi bize ait. Bu 13 bayii de TÜİK verilerine göre, Türk otomobillerinin satıldığı illerin yüzde 80'ine denk gelen illerde oldu. Çok kısa sürede 350 milyon dolar sadece kendimiz yatırım yapmış bulunduk. Ssangyong markasını en iyi şekilde temsil ettik. Bizim bütün showroomlarımız hava limanına yakın. Bünyemizde 5 dakikada kredi veriyoruz.

Yedek parça da yüzde 20 uygun fiyat olma taahhüdü veriyoruz. Yedek parça bulamazsa arabasını geri alma taahhüdü veriyoruz. Dünyada tek bizim yaptığımız iş şudur ki; bir arabayı satıyoruz. Sattıktan 4 yıl sonrası için geri alacağımız fiyatları tek tek yazıp müşterimize veriyoruz. Verdiğimiz rahatlıkla ve konforla birlikte bizi seviyorlar. Servislerimizde Avrupa standartlarının
üzerinde hizmet var" diye de ekliyor.KADIN MÜŞTERİ SAYISINDA YÜZDE 15'LİK ARTIŞŞirketin müşteri profilinde ise dikkat çeken bir detay var; kadın müşteri sayısındaki artış;

"Bizim şu anda Türkiye'de satmış olduğumuz ana 4 kalem ürünümüz var. 1 tanesi ticari olan pikap aracımız. Bu pikapta liderliğimizi sürdürüyoruz. Müşteri profilimizde ön sırayı inşaat sektöründe bulunan insanlar alıyor. Aynı zamanda bayan müşterilerimiz yüzde 15 artmış. Rodius modelimizde yine liderliğimizi sürdürüyoruz. Rexton modelimiz zaten amiral gemimiz. Bulunduğu segmentte başarıyla devam ediyoruz."

2015'TEN UMUTLU

2014 yılının hem otomotiv sektörü hem de kendi şirketleri adına harika bir yıl olduğunu belirten Yunus Şahsuvaroğlu, sıfır faizle araç satmanın sonucu olarak sektördeki yüzde 10 daralmadan etkilenmediklerini söylerken, sektör için 2015 yılından umutlu olduğunu da sözlerine ekliyor.
 
F

falken34

şimdi elektrikli kamyon yerine cng'li kamyon daha mantıklı olmaz mı?
 

Üst