Rexton W Ön Cam Film'den İlk Cezamı Yedim.

SsTeam

Yönetici
Merhaba arkadaşlar,

bügün balta limanında çevirmeye girdim ve ön camlar film diye 172 tl ceza yedim fakat bugun avukatımla görüştüm dava açmak için örnek kazanılmış davalar'da var bilginiz olsun.

Ekli dosyayı görüntüle 838

http://www.youtube.com/watch?v=DL6v8RjH_Eg
--------------------------------------------------------------------------------
Boşuna ceza ödemeyin!

Bilgisizlik nedeniyle trafikte gereksiz cezalar yiyoruz...İşte bunlardan birkaçı..
Trafikte bir çok sürücü polislerin keyfi ceza uygulamaları ile yüzyüze geliyor. Yasaları bilmedikleri için itiraz edemeyen sürücüler bu yüzden ödememeleri gereken cezalar ödüyorlar.

Trafikte en çok keyfi ceza uygulaması cep telefonu kullanımı nedeniyle kesiliyor. İkinci sırada da araçların aydınlatma lambaları geliyor. Teknolojik gelişimle birlikte piyasaya çıkan Zenon farları bazı trafik polisleri yasak diyerek cezaya tabi tutuyor. Peki gerçekten öyle mi?

ARAÇTA KULAKLIKLA KONUŞMAK YASAK MI?

Araç kullanırken cep telefonuyla konuşmak ceza kapsamında. Cezası da 62 TL... Peki kulaklıkla konuşursanız cezaya tabi misiniz? Sadece araç kiti ile konuşmak mı serbest?

Teknolojik gelişimle birlikte cep telefonlarına kablosuz bağlantı imkanı da tanıyan bir çok kulaklık çıktı. Trafik polisleri ise ya kanunları tam bilmedikleri ya da keyfi yorumlamalar yaptıkları için sürücülere araç kiti dışındaki bu kulaklıkların yasak olduğunu söyleyerek ceza kesiyorlar.
Yasaya göre, araçlarda kulaklık ve benzeri aparatlarla cep telefonu ile konuşmak yasak değil. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun tedbirsiz ve saygısızca araç sürme başlıklı 73. maddesi; Seyir halinde kulaklık ve benzeri aparatlar kullanarak cep telefonu ile konuşma konusunda bir yasak bulunmamaktadır.

Ancak; Yapılan araştırmalarda 110 km hız ile seyrederken cep telefonu ile konuşan sürücü tehlikeyi sezdiği andan itibaren gaz pedalından ayağını çekip frene basmasına kadar geçen sürede 45 metre, kulaklık ile konuşan sürücüde 41 metre, cep telefonu ile konuşmayan ve yola odaklanan bir sürücü ise 39 metre yol kat etmektedir. Bu nedenle araç kullanırken kulaklık vb. aparatlar kullanarak cep telefonu ile konuşmak tavsiye edilmiyor.

ZENON FARLAR YASAK MI?

TİP onayı almış olan bütün farlar araçlarda kullanılabilir. Trafikte sürücülerin keyfi cezalarla karşı karşıya kaldığı durumlardan biri de teknolojik gelişimle birlikte araç piyasasına dahil olan zenon farlarda yaşanıyor. Yol aydınlatması en üst seviyede olan ve karşıdan gelen sürücünün gözünü almayan bu farlar, bazı trafik polisleri tarafından yasak olduğu belirtilerek araçlar bağlanabilmektedir.

Yasay göre araçlara sonradan takılan farların tip onayı alınmış ilk haliyle uyumlu olması, diğer bir deyişle farların üzerinde (E) veya (e) işareti bulunması zorunludur. Aksi haldeki standart dışı farlar yasaktır. Aynı kurallar LED gibi teknolojik yenilikler içeren stop lambalar için de geçerli bir durum...

CAM FİLMİ YASAK MI?

Cam filmleri ancak sürücünün görüşünü tehlikeye düşürmesi durumunda yasaktır. Film açık tonda olup görüşü de engellemiyorsa bu durumda ceza kesilemez.
Trafik polislerinin keyfi uygulamaları ile yüzyüze gelmemek için bu haklarınızı iyi bilin.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------a

DENİZLİ’de otomobilinin camına film kaplatan Süleyman Aydın, trafik polislerinin kendisine üç kez ceza yazması üzerine dava açarak sonuncusunu iptal ettirdi.

Oto alım satım işi yapan Süleyman Aydın, 2 Aralık 2012’de Çamlık Caddesi’nde 20 ALY 12 plakalı otomobiliyle giderken trafik polislerinin yaptığı kontrolde, aracının camında film olduğu için 154 lira para cezası kesildi. Aydın, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 30/1-b maddesi kapsamında kesilen cezası, 15 günlük sürede yüzde 25 indirimle 115 lira olarak ödedi, aracının camlarındaki filmleri de söktü.

AÇIK RENK FİLM GÖRÜŞÜ ENGELLEMİYOR


Daha önce de otomobilinin camında film olduğu için iki kez para cezası ödeyen Aydın, üçüncü ceza üzerine araştırma yaptı. Araç kullanımına engel olmayan açık renk filmlerin ceza kapsamı dışında olduğunu öğrendiğini kaydeden Aydın, "Arabamın camına güneş ışınlarından koruması ve olası kazalarda yaşanan cam patlamalarında cam kırıklarından korunmak için açık renkte film kaplatmıştım. Araç kullanırken görüşüme engel olmayan bu filmin cezasının da olmadığını internetten yaptığım araştırmalarda öğrendim. Ancak açık renk filme ceza kesildi ve filmleri bir hafta içinde sökmezsem otomobilin trafikten men edileceği söylendi. Ben de hakkımı aramak için dava açtım" dedi.

Avukat Tamer İm’in takip ettiği dava Denizli 6’ncı Sulh Ceza Mahkemesi’nde 7 ay sürdü. Mahkeme, Aydın’ı haklı bularak Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen trafik cezasını iptal etti, ödenen cezanın geri verilmesine karar verdi. Mahkemenin iptal gerekçesinde, "Anılan madde kapsamında ceza uygulaması yapılabilmesi için araçta görüşü engelleyecek veya bir kaza anında içindekiler için tehlike olabilecek süs, aksesuar eşya ve çıkıntıların bulunması gerekmektedir. Para cezası uygulayan tanığın, araç içerisine girerek filmli camların sürücünün görüşünü engelleyip engellemediğini kontrol etmediği, itiraz edenin aracının camına takılı filmlerin sürücünün görüşünü engellediği yönünde bir tespitin yapılmadığının anlaşıldığı, itiraz eden hakkında verilen idari para cezasının bu nedenle usul ve yasaya aykırı olduğu anlaşılmıştır. Uygulanan 154 lira para cezasının kaldırılmasına, ödenen cezanın geri verilmesine karar verilmiştir" denildi.

600 TL MASRAF YAPTI


Mahkeme kararı ile haklılığının kanıtlandığını bildiren Süleyman Aydın, "Mahkemede haklılığımı tescilledi. 600 lira masraf yaptım, inat ettim, ısrarla mahkeme sonucunu bekledim. Sonunda adalet yerini buldu. Mahkeme kesilen cezayı iptal etti, ödediğim 115 lira cezanın geri verilmesine karar verdi. Harcadığım para hiç önemli değil. Haklılığım ortaya çıktı" diye konuştu.

"YANLIŞ YORUMLANIYOR"

Mahkemenin verdiği kararın örnek oluşturacağını belirten Avukat Tamer İm, "Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nün uygulaması maalesef yürürlükteki yasaya uymuyor. İlgili yasa sürücünün araç kullanımını ve görüşünü engelleyecek çıkıntı veya benzeri eklentileri kapsıyor. Yasada, "Dışarıdan görüşü engelleyecek filmlerin araca yapıştırılması yasaktır’ demiyor. Mahkeme filmlerin görüşü engellemediğine karar verdi. Araçlarında film olan kişilerin bu filmleri, görüşlerini engellemediği sürece sökmeleri gerekmez. Ceza kesilenler mahkeme yoluyla ödedikleri paralarını da geri alabilirler. Cezaları da iptal edilir" dedi.

 

SsTeam

Yönetici
Cevap: Rexton Ön Cam Film'den İlk Cezamı Yedim :)

Geçmiş olsun. Davanızda da Allah kolaylık versin.
 
F

falken34

Cevap: Rexton Ön Cam Film'den İlk Cezamı Yedim :)

bu polislerin kafasına göre ceza yazmasına bir çözüm bulmak gerekli...
 

SsTeam

Yönetici
Cevap: Rexton Ön Cam Film'den İlk Cezamı Yedim :)

çözümü yasallar yollardan kazanılan davalarla mumkun davayı kazanınca elimdeki tutanakla artık cam filmden dolayı ceza kesemiyecek.
 

YvzNazli

Moderator
Polisin yanında cam filmini sökeceğini söyleyip teyit amaçlı filmi çizersek ceza yazılmıyor. Al aşağı tut yukarı biraz münakaşa ve birazda polisin de toleransı ile ceza yazdırmamak mümkün. Filmi çizmeyip ceza yedikten sonra mahkemeye vererek cezanın iptali de mümkün. Güneşin zararlı ışınlarını kırması, kaza anında camın dağılmaması, araç içinin güneşten daha az etkilenerek klimayı daha az açma dolayısıyla daha az yakıt tüketme ve emisyonu azaltarak doğayı koruma zımbırtıları falan ekleniyormuş. Bir başka alternatif çözüm ki benim kafamda şuan bu var masum bir üçkağıt ile tabi ki tanıdık da lazım olabilir güneşe alerjinizin olduğunu belgeleyen bir raporu aracınız da bulundurarak cezadan yırtmak mümkün. Eğer en ön camda film yoksa polis gördüğümüz taktirde el çabukluğu ile tüm camları açarsak da cezadan yırtabiliriz. Ha bu iş birazda polise bağlı ceza yazmayı kafaya koyduysa merak etmeyin illaki bir açığınızı bulacaktır :)
 

Alper

Moderator
Kesinlikle Yavuzum. Tebeşir, Ceset torbası... Saymakla bitmez bunlar. Cam filminin serbestliği hep aklımda muamma olarak kaldı bu haberden sonra.
 

YvzNazli

Moderator
Abi eski arabada 2 kere babamı durdurdular sıkıntısız geçti ehliyet ruhsat istediler devam. Beni durdurdu sisler patlak olmasına rağmen tutturdu sislerin açıktı beni gördün kapattın, ruhsatta başka isim yazıyor sen bu arabayı çaldın mı, camlardaki filmi sökmezsen ceza yazacağım. Uzun aramalar sonun da Uğraştırma bi çorba parası ver diyende oldu. Ehliyetsiz yakalandığımda 70'lik rakı aldıran da oldu :) He bunların yanında iyi şeyler de var tabi gece 2 de peşimde bi polis arabası "ya sağa çek ceza yazayım yada sisleri kapat" diye bağırmıştı :) Bi kere çayırova-şekerpınar otoban bağlantısında plakaları söküp hız denemesine çıktım dönüşte polis durdurdu haberim yokmuş gibi yaptım "hasstir nerde lan bu plakalar" :) çabuk kaybol demişlerdi. Akfırat yolunda farlar kapalı giderken peşimizden gelip oğlum siz deli misiniz yakın lan farlarınızı diyen de olmuştu. Cam filmi olayı tamamen polislerin insiyatifinde olan bir durum.
 

KOKEZ

Moderator
Cam filmi için yazılan cezaların kanuni dayanağı yok. Dava ile iptali mümkün.
Örnek karar
 

nedimkolat

Moderator
Görüşü engellemeyecek oranda olursa ceza yazmıyorlar, muayeneden de ondan dolayı geçiyor. Ola ki ceza yazılmış ise tutanağı düzenleyen polise kalmış olarak 1 gün içinde de tespit yapılması için yazar,7 gün içinde. Cezayı ödediniz, tutanaktaki tespit süresin de aracı götürüp tespiti yaptırmadınız. Artık aracınız trafiten men edilmiş oluyor. Polis gördüğü yerde alıp götürür. O zaman iş daha da büyüyyor. Otoparktan çıkaramadığınız için müdahele etmek zorlaşıyor. ( Filmin koyu renk olmasından patronuma ceza yazıldı. Ödemesini yaptı. 7 günü 1 yıl kadar geçirdi,aracın noter satışı yapılacakken; trafikten men edildiği için satışını yapamadı. Aracın filmleri sökülüp tespit yapılıp araç satışı gerçekleşti.)
 

Alper

Moderator
Yavuz dostum değişik maceraların varmış :d
Uğur abi bazı polisler de ben yazayım sen dava açıp iptal ettir diyormuş. Masraflı oluyor öyle.
Nedim abi ben de 2010da ceza yemeden araçtaki kusurun 7 gün içerisinde giderilmesi adında bir dilekçe verdiler trafik şubeye gittim memur çıkardın mı filmi diye sordu çıkardım dedim mühürledi onayladı gönderdi.
 

Üst