Rexton W O Bir Arazi Canavarı

SsTeam

Yönetici


Son yıllarda Türk halkı tarafından tercih edilen SUV modellerle dikkatleri çeken SsangYong Rexton modeli ile arazide fark yaratıyor. Kendini Mercedes ile yaptığı işbirliği ile tanıtan SsangYong, artık tamamen kendi ayakları üzerinde duruyor


Şık ve iddialı kasası ile dikkat çeken SsangYong Rexton'u arazideki dik yokuşlarda ve şehir içinde test ettik. Ortaya arazide SUV'u iliklerinize kadar hissettiren, kent içinde ise Premium bir C segmenti hissiyatı veren bir araç çıktı. Keskin hatları ile asi ruhunu ön plana taşıyan aracın özellikle dış görünümü gerçekten dikkat çekiyor. Şehir içi kullanım için alınan SUV'ların en büyük handikapları olarak yüksek yakıt tüketimi ve vergiler olarak göze çarpıyor. Fakat SsangYong geliştirdiği teknolojisi ile Rexton'da 2.0 litre turbo dizel motor kullanıyor. Otomatik ve manuel şanzıman seçenekleri bulunurken 4000 d/d 155 hp maksimum güç üreten Rexton 1500-2800 d/d ise 360 Nm maksimum tork üretiyor. Modes, Limited ve Platinium olarka 3 farklı donanım paketleri bulunan Rexton'da 4x2 ve 4x4 seçenekleri bulunuyor. Rakiplerine oranla daha hafif bir kasaya sahip olan Rexton, 4.7 m uzunluğa 1.9 m genişliğe ve 1.8 m yüksekliğe sahip.

YAKIT CİMRİSİ

Rexton'un süspansiyon sisteminde ise önde çift salıncak arkada bağımsız süspansiyon kullanılmış. Arkada kullanılan bağımsız süspansiyonlar ise arazide dikkat çekiyor. Maksimum 175 kilometre hıza çıkan Rexton, asfaltta ise bir SUV'dan beklenenin ötesinde çabuk hızlanan yapısı ile agresif sürüş tarzına olanak sağlıyor. Rexton'da kullanılan motorun 2.0 Litre ile sınırlı kalması yakıt tasarrufuna önemli ölçüde katkı sağlıyor. Şehir içi sakin kullanımda 100 km'de 7,3 litre yakarken, şehir dışında ise bu rakam 6,1 litreye kadar düşüyor. Güney Kore araçlarının değişmez özelliği olan ek koltuk Rexton'da kullanılıyor. 1330 litrelik geniş bagaj hacmi bulunan Rexton'da bagaj bölmüne yerleştirilen koltuklar ile yolcu aracın kapasitesi 7 kişiye kadar çıkartılabiliyor. Rexton'un en büyük artılarından bir tanesi ise hiç kuşku yok ki Mercedes teknolojisinin kullanıldığı şanzımanı. Gelişmiş yapay zeka programının kullanıldığı şanzıman, sürücünün kullanım alışkanlıklarına göre vites değiştirmeyi gerçekleştiriyor. Böylelikle ortaya en iyi kullanım performansını ve yakıt tasarrufu sağlıyor. 5 kademeli otomatik şanzıman manuel kullanıma da izin veriyor. Ufak detaylar fark yaratır mantığı ile incelendiği zaman Rexton'a artı puanlar yazılabilir. Siyah ve bej rengi iç mekan seçenekleri bulunuyor. Otomatik şanzımanlı Rexton'da ise direksiyondan vites değiştirme ve müzik kontrol sistemi, cruise control ve dijital klima gibi sürücü için konforu üst düzeye çıkaran detaylar dikkat çekiyor. Ayrıca aracın çeşitli yerlerine yerleştirilen küçük eşya gözleri aracın kullanışlığını arttırıyor. Alman otomobil firmalarının prensibi haline gelen opsiyona yer verilmeyen standart güvenlik paketi Rexton'ta da aynı şekilde sunuluyor. ESP, ARP, HDC, ABS,, FTCS, BAS, sürücü, yolcu ve yan hava yastıkları ile isofix standart olarak sunulurken, SsangYong'un güvenlikten taviz vermeyen yapısını açıkça gösteriyor.

YUMUŞAK ZEMİNİ SEVİYOR

Yüksek fiyatlara satılan SUV modellerinin kentlileştiği günümüzde markalar ürettiği SUV'ların DNA'sını bozarak araziden uzak bir hale getirdi. Ama bu durumun Rexton'da böyle olmadığını araziye çıktığımızda anlıyoruz. Dik yamaçlarda ve yumuşak zeminde araç kendisini buluyor. Özellikle asfalttan sonra araziye girdiğimiz andan itibaren 4x2'den 4x4'de geçtiğimizde araç kendisini buluyor diyebiliriz. Sürüş karakterine göre 2H 4H ve 4L çekiş seçenekleri olan Rexton'da en çok 4L sürüş modu dikkatimi çekiyor. Dik yokuşlarda araç 4L modunda adeta araziye yapışıyor ve kendisinden beklenen performansın çok üzerine çıkıyor. SUV segmentindeki rakiplerinde standart olmayan Yokuş İniş Desteği ise Rexton'da standart olarak göze çarpıyor. Dik yokuşlardan inişlerde pedallara basmadan sadece direksiyonu kontrol etmek yeterli oluyor.
 

SsTeam

Yönetici
Cevap: O bir arazi canavarı

"Şehir içi sakin kullanımda 100 km'de 7,3 litre yakarken, şehir dışında ise bu rakam 6,1 litreye kadar düşüyor" abi bu değerler sağlayan varmı? külliyen yalan yaw...
 

cavdare

Moderator
Cevap: O bir arazi canavarı

koray hocam hangi araç fabrika verilerindeki yakıt miktarını tutturuyorki..
araç ne olursa olsun gerçek yakıt tüketimi için fabrika verisinin üzerine en az 1lt eklemeniz gerek..
uzun yolda sakin kullanımlada rextonla 7lt yakalanabilir gibi geliyor...
arkadaşın i30 u 7 lt benzin yakıyor. rexton için bu değer fazlasıyla makul...
 

Üst