Rexton W Motor Yıkandıktan Sonra Motor Sesi Değişti.

SsTeam

Yönetici
Arkdaşlar tuzla'da motoru yıkandıktan sonra motor sesi aracın içinden ciddi şekilde rahatsız edici bir ses yapıyor.

legionee

Moderator
Cevap: Rexton Motor Yıkandıktan Sonra Motor Sesi Değişti.

İsmail Abi youtube bağlantısını açamadım. Ama motoru yıkama işi anlamsız, gereksiz ve tehlikeli bir iş kanımca. Elektronik, kimyasal ve mekanik olan tüm hadiseler iç yüzeyinde gerçekleşen bir cihazın zaten mutlak bir izolasyonu mevcuttur. Niye yıkarsınki bunu, yanma odasına çamur mu kaçmış, şanzıman dişlisi toz içinde mi kalmış? Zaten hepsinin kendi içinde temizleme sistemi mevcut, dışındaki kirin de zararı yok. O kadar elektrik kablosu , sensör, soket içeren cihaza basınçlı su verilir mi? Elbet bir izolasyon malzemesi dayanamayıp sızdırır. Sıcak elemanlar hızlı soğuyup deforme olur, ve daha neler.... Motor yıkama estetik kaygılı bir işlem, o da kaputu açarsan. Yetkili serviste teknik elemanların bunu yapması bence çok yanlış. Daha önce forumda da bahsettim, Erzurum YMY'de aynısını ben de yaşadım. Köpük ve kompresörle yıkadılar, 2 saat hava kanallarını sıcak konuma alamadım. Bence tez zamanda servise geri bildirimde bulun ki, standart prosedürleri olan inkar olayına girmesinler.

SsTeam

Yönetici

Abi ordaki usta çamurlu olduğu için yikamisti lastik icin tuzlaya gittiğimde baktiririm artık

Kayış sesi gibi abi nemli kaldığı için yapıyor. Kuruyunca düzelir ama havalarda çok sıcak olmadığı için bi kaç gün sürebilir.
pazar günkü geziden sonra bende dışını yıkattım, daha sonra silecek suyu koymak için kaputu bir açtım ki nerdeyse motor görünmüyor aracın dışından daha çamurlu.
Her zaman ki gibi (1 tl'ye köpük, 1 tl'ye tazdikli su) olan bir benzinci var hemen orada yıkadım ve bunu çok yapmışımdır hiçbir problem olmadı şimdiye kadar. Tabi motor çok sı cak değildi.

Benim bildiğim motor yıkarken çalışacak elektronik akşamın üstü ortulecek temizlik maddesi sikilacak iyice kır akacak tayzik li olmayan şu ile yavaşça yikanacak sora motor bariz bir şekilde kuruyana kadar çalıştırılacak.
Abi senin dediklerinin hiç birini yapmadım şimdiye kadar ama hiç problem olmadı.
Arazide de şahit oldum su geçişlerinden evvel benzinli araçlar kaput açıp muhtemel sudan etkilenecek yerlere wd40 sıkıp öyle sudan geçiyorlar, dizel araçlar bu konuda çok avantajlı şnorkelle motor hava emişi yükselttikten sonra problem kalmıyor.
Tabi uzun ve derin su geçişleri farklı çünkü böyle bir geçişte araç içi de su alacaktır.

SsTeam

Yönetici

benzinli araçlarda sorun çıktığını biliyorum bende fakat dizel araçlarda sorun çıkarmadığını düşünüyorum ama yinede mecbur kalmadıkça su ile yıkamamak en doğrusu.

O

orçun81

Kardeşim dert etme bikaç gun sonra düzelir. Kayislar ıslak kuruyunca ses kesilecek. Bende hep olur. 100km kontak kapatmadan yol yaparsan onda da kesilecek. Sıkıntı yok durmak yok yola devam. :)

SsTeam

Yönetici

eyvallah verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim ben ve forum olarak yeni bir şey daha öğrendik.

SsTeam

Yönetici

Arkadaslar ben surekli yıkıyorum Basınçlı tabancayla yıkıyorsanız fazla yaklaştırmayın arac uzun yoldan geldiyse özellikle egzoz manifoldu ve turbodan uzak durun , hic bir zarar-ı yok motora ama bir o kadar da gereksiz bir sey .

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

abi aynı ses bizim actyonda da oldu 1-2 güne geçiyor veya burda abinin birisi pudra dökmemi söylemişti. Ben de bi kere yıkadım cahillik ettim ama şükür bişey olmadı ama bir hafta aklım kaldı arabada. :) Yıkayınca olmuştu geçen gün de yağmurda birkintiden geçtim yine oldu geçiyor yani.

SsTeam

Yönetici

evet denildiği gibi 2 gün sonra ses kendiliğinden kayboldu bilgilendirme için teşekkür ederim