Rexton W Çekiş Sistemi,Nasıldır Nerelerde Kullanılmalıdır.

• Konbuyu başlatan falken34
  • Başlangıç tarihi

SsTeam

Yönetici
Cevap: rexton w çekiş sistemi,nasıldır nerelerde kullanılmalıdır?

Tsk ederim detayli bir aciklama olmus ayni sorunu bugun bende yasadim arkadasim kulaniyordu araci 4h almis sanzimani geri geri manevra alirken kendini kasiyor du araba.

legionee

Moderator

1 hafta kadar önce 4H modunda hiz limiti var mı acaba diye aklıma takıldı ve servisi arayıp satış elemanına sordum; 1. cevap 80 km/s oldu, inanmadım. Dün başka bir ildeki yetkili bayi servis elemanına bağlanıp sordum; 2. cevap 80-70-60 km/s oldu, bu üçü arasında kararsız kalmayı bırakın, farklı hızlar söylediğini bile farketmedi. Zaten 70 km/s hızın altında 2H-4H arası güvenle geçiş yapıldığını, bu hız sınırlamasının biraz saçma olduğunu söyledim. Zaten bu hızdan sonra aracın otomatik olarak 2H moduna geçtiğini söyledi.Hı??? Manuel dört çeker sistemi değil miydi? :confused: Neyse en sonunda 0(216) 427 73 73'ten Ahmet Bey'le konuştuk. 4H'de hız limiti 150km/s gibi bir değer ama zaten araç kendisi bu hızın üstüne çıkamadığı için hız limiti var dedi. 4L'de ise bu hız değeri 45km/s oluyormuş. Araç daha fazla hızı yükseltmiyormuş dedi. Devir saatine bakıldığında 2H modunda yaptığı bir hızı 4H modunda yapmak için daha yüksek devir çevirdiğini farketmiştim zaten, Ahmet Bey de bunu belirtti. Kıssadan hisse; araç hakkında her yerden düzgün bilgi alınamıyor çünkü satış ve servis elemanları yetersiz, üstelik yanlış bilgi vermekten de çekinen yok :p. Ama yukarıdaki numaradan konuştuğum Ahmet Bey teknik konularda etkin ve yetkin gibi geldi bana.

F

falken34

yokmubilen.

legionee

Moderator

Bugün aracımla yaklaşık 30 derece eğimli tamamen parlak buzla kaplı bir yokuşa tırmandım. Yokuştan önce hızlanmadım, 4H modundaydı araç ve patinaja düşse de toparlayıp çıktı. Az ilerde yolun sol tarafındaki buz kısım eriyerek alttaki toprak meydana çıkmıştı, burda sağ iki teker cam gibi buz da iken gaza yüklendim; araç hızlanmaya başladı ve stabil şekilde (sağa sola kaymadan, spin atmaya çalışmadan) devam etti. Dışardan gözlemleyecek kimse yoktu ama anladığım kadarıyla 4 çeker sisteminin elektronik kontrolü TFCS baya etkin. Bu arada her gün işe 1500 m cam gibi buzun üzerinde 2 çeker gidip geliyorum ve direksiyonu kırarken gaza yüklenmelerde aracın arkası kopsa da arka tekerlerden gelen gacur gucur sesler (ESP'nin otomatik frenlemeleri bunlar galiba) sonrası araç yol çizgisine geri dönüyor.

SsTeam

Yönetici

aracın kar lastiği vardı sanırım yaz lastiği ile bunları yapmak mumkun değildir diye tahmin ediyorum.

legionee

Moderator

Tabi tabi... Nokian WR G2.

legionee

Moderator

Dün aksam saat 6 sularında Erzurum'un sanayi girişinde Renault servis aracını yol ortasındaki su kanalına düşmüşken rastladım. Ön taraf şöför kapısının arkasına kadar kanaldaki karın içindeydi. İlk kayış koptu ama ikinciyle 4H modunda hic zorlanmadan çekti. Renault'un en buyuk minibüsüydü ama tam modeli okuyamadım. Servis elemanı çok dua etti sağolsun.

F

falken34

Dün aksam saat 6 sularında Erzurum'un sanayi girişinde Renault servis aracını yol ortasındaki su kanalına düşmüşken rastladım. Ön taraf şöför kapısının arkasına kadar kanaldaki karın içindeydi. İlk kayış koptu ama ikinciyle 4H modunda hic zorlanmadan çekti. Renault'un en buyuk minibüsüydü ama tam modeli okuyamadım. Servis elemanı çok dua etti sağolsun.
:cool:şimdiden çekici hizmetine başlamışsınız...allah kaza bela vermesin...geçenlerde bende çamurdan çektim birisini...:D

legionee

Moderator

Benim ilkti. Aracın başkasının bile işine yaraması çok güzel.

F

falken34

Benim ilkti. Aracın başkasının bile işine yaraması çok güzel.
bu ilklerin devamı glecektir..aracınıza hezaman çekme halatı bulundurmanız gerek..biz buralarda fazla kar bulamıyoruz ama sizin orası rexton için tam imtahan yeri..;)

legionee

Moderator

Sizin resmini yüklendiğiniz zincir kilitli bir tane 3 ton kapasiteli var bagajda zaten :D Merak ettiğim şeyi henüz yapamadım, capraz test ve tek teker çekiş denemesi. Internette tam bulamadım ama Rextonda ki 4wd sistemi eğer Mercedes ML ile aynısı ise Borg Warner 44 06 isimli sistem ya da Quadra drive. Bu bahsettiğim testleri yapma imkanı bulunca sonuçları yazarım İnşallah.

legionee

Moderator

Kağızman'ın biraz yukarısında 7. Tugay 'a ait terkedilmiş askeri arazide bazen öylesine geziniyorum. Bu sabah da rampalarda, tepelerde, çukurlarda, derin karda, buzda, kanallarda baya bi dolaştım. Arkadaşlar eve geri dönmek istemedim, hanım arayıp kahvaltı için çağırmasa dönmeyecektim de zaten. Araç arazide, zor şartta kendini belli ediyor. 4L'de gidişi bir ayrı. Belki yol dışı kavramına yeni açıldığım için bu kadar hoşuma gitti ama çok eğlendim. Kumda oynayan çocuklar gibi kendimi kandırmış da olabilirim. Araziden toprak yola geçerken kardan dolayı kanala düşüp ön plakalığı kırdım, plaka yamuldu. Tamponun altında iki dişi alt ızgaradan ayrıldı. Sonra dişleri yerine oturttum, plakalalık ve plaka önemli değil zaten. Ama aynı geziyi tekrar yapmak istiyorum, kendim tamir etmek de çok zevkliydi ayrıca. Asfalt dışına çıkın ve 4L moduna alın, şiddetle tavsiye ediyorum, şiddetle... Artık sedan araba kullanamam gibi geliyor, sanki 20 yıldır bu aracı kullanıyorum, üstüme cuk oturdu. Aracın özgürleştiğini hissediyorsunuz arazide, tabi kendinizin de... Bu arada sac koruma koruma değil, aracı kanala çekince farkettim, bildiğin plastik. Bugün plakalıkla tamponla atlattık, birgün motor şanzuman kucaklamayalım Allah muhafaza. Neyse kısacası aracın asıl hali olan 4H-L daha sık kullanmak araçdan daha fazla zevk almanızı sağlayacak. Bol keyifler...

F

falken34

Kağızman'ın biraz yukarısında 7. Tugay 'a ait terkedilmiş askeri arazide bazen öylesine geziniyorum. Bu sabah da rampalarda, tepelerde, çukurlarda, derin karda, buzda, kanallarda baya bi dolaştım. Arkadaşlar eve geri dönmek istemedim, hanım arayıp kahvaltı için çağırmasa dönmeyecektim de zaten. Araç arazide, zor şartta kendini belli ediyor. 4L'de gidişi bir ayrı. Belki yol dışı kavramına yeni açıldığım için bu kadar hoşuma gitti ama çok eğlendim. Kumda oynayan çocuklar gibi kendimi kandırmış da olabilirim. Araziden toprak yola geçerken kardan dolayı kanala düşüp ön plakalığı kırdım, plaka yamuldu. Tamponun altında iki dişi alt ızgaradan ayrıldı. Sonra dişleri yerine oturttum, plakalalık ve plaka önemli değil zaten. Ama aynı geziyi tekrar yapmak istiyorum, kendim tamir etmek de çok zevkliydi ayrıca. Asfalt dışına çıkın ve 4L moduna alın, şiddetle tavsiye ediyorum, şiddetle... Artık sedan araba kullanamam gibi geliyor, sanki 20 yıldır bu aracı kullanıyorum, üstüme cuk oturdu. Aracın özgürleştiğini hissediyorsunuz arazide, tabi kendinizin de... Bu arada sac koruma koruma değil, aracı kanala çekince farkettim, bildiğin plastik. Bugün plakalıkla tamponla atlattık, birgün motor şanzuman kucaklamayalım Allah muhafaza. Neyse kısacası aracın asıl hali olan 4H-L daha sık kullanmak araçdan daha fazla zevk almanızı sağlayacak. Bol keyifler...
çamurda hafif offroad yapmışsınız...offroad size fena aşılanmış...artık sizde bir kronik offroadcusunuz:D
bu hastalıgın bir kurtuluşu yok bildiğim kadarıyla..:pbundan sonra da devamlı olarak arazide olacaksınız sanırım:D

- - - Updated - - -

çamurda hafif offroad yapmışsınız...offroad size fena aşılanmış...artık sizde bir kronik offroadcusunuz:D
bu hastalıgın bir kurtuluşu yok bildiğim kadarıyla..:pbundan sonra da devamlı olarak arazide olacaksınız sanırım:D

legionee

Moderator

Zaten ileride kamp ve doğa gezileri planlayarak da almıştım ama bu gezilerin seyahati de çok keyifli olacak gibi. Trabzon'da Aralık sonunda yükseltme, vinç, at lastik, sepet, tampon koruma ve benim farkedemedigim muhtemel donanımlara sahip bir Discovery gördüm Gaza gelerek konuşmaya gittigimde gitmişti. Amacım bir gezisine beni de muavin olarak alması icin yalvarmaktı. Sonradan öğrendim TROFF isimli off road klubündeymiş. İlk fırsatta herhangi bir off road gezisine deneyimli bir offroadcunun aracında gözlemci, yardımcı, miço, stepne olarak katılıcam. :rolleyes: O havayı koklamam gerekli. Bu tecrübenin herseyi belirleyeceğini düşünüyorum, aklımdaki fikirler netleşecektir. Sonrası AlIah kerim.

F

falken34

haklısınız önce bir offroad aracında co-pilot olarak gezilere katılın o zaman neler yapabileceğinizi ve nelerden keyif alabileceğinizi daha net belli olacaktır..:)

Arkadaşlar 6 şubatta 2011 model rexton 2.7 alarak aranıza katılmış bulunmaktayım.Akıllı 4 çeker hakkında beni bilgilendirirseniz memnun olurum.Tercihli 4 çekere göre avantaj ve dezavantajları nelerdir?Teşekkür ederim.

F

falken34

eğer aracınızda 2h 4l 4h gibi bir seçim butonu yoksa muhtemelen aracınız otomatik akıllı 4çekerdir.
nerede 4 çeker olacağına kendi karar veriyordur.
aracı net incelemediğim için net cevaplar veremiyorum kusura bakmayın