Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin Mart ayı Otomobil ve Ticari Araç Parakende Satış

• Konbuyu başlatan vedaterdönmez
  • Başlangıç tarihi
V

vedaterdönmez

Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin Mart ayı Otomobil ve Ticari araç perakende satış tablosu

Cevap: Mart ayı perakende araç satış raporu

bizim memleketimizin arabadan anlamadığının en basit göstergesi.

SsTeam

Yönetici
Cevap: Mart ayı perakende araç satış raporu

bizim memleketimizin arabadan anlamadığının en basit göstergesi.
meriç kardeşim , bunu eğer ssangyong için yazdıysan , bakış açısını değiştirerek bir değerlendirmede ben yapmak istiyorum :
eğer bir otomobil markası piyasaya sürdüğü ürün ile yeteri kadar ilgilenirse , araclarının özelliklerini doğru anlatabilirse , araçlarının arkasında doğru dürüst durabilirse , sorunlarını nitelikli ve akılcı çözümlerle sonuçlandırırsa , LAFT DEĞİLDE GERÇEKTEN 100% müşteri memnuniyetini hedef alıp , uygulamalarını bu şekilde yönlendirirse , o zaman o tabloda gerekli seviyeyi elde etme noktasında nihai tüketici gereğini yapacaktır.
ama tüm yukarıda bahsettiklerimin dışında bir müşterisini bile HAKLI OLMASINA VE BUNU BİLMELERİNE RAĞMEN aylarca,yıllarca mağdur ediyorlarsa işte bu noktada tercih edilebilmeleri için bir sebep olması lazım , bu sebebin de dünyevi olması imkansız , mucize lazım yaniii.

orada yükek satış yapmasına rağmen problem yaşayan , yaşatan marka yokmu? elbette var tabii ama sorun yüzdesi ve oluşan mağduriyet oranı toplamı üzerinden değerlendirince pekte yeterli bir rakam değil. ama sorunun çözüme ulaşması aşamasında izledikleri profesyonel ve akılcı çözümler ise gerçek sorumlu marka sahiplerinin temsilcilerinin olduğunu gösteriyor.

kısaca NE EKERSEN ONU BİÇERSİN..

Cevap: Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin Mart ayı Otomobil ve Ticari Araç Parakend

hayır abi bunu sadece ssangyong için yazmadım.

genel anlamda söyledim.
bir örnek ile ifade edeyim size :

fiat 500l diye bir araç var.doblo bozması diyorum ben ona.çünkü çoğu parçası doblo ile aynı.
60000 lira fiyat etiketiyle alıyorlar insanlar hergün 2-3 tane görüyorum.Alana hayırlı olsun.ama bana göre fiyat/performans oranı çok düşük.
ben onun yerine gider 2.el subaru xv alırım.hem 4*4 hem otomatik vites.

ama işte bizim millet gidip fiat alıyor.

yoksa tabiiki ssangyong türkiyede sıkıntılar var.

ama gidipte 500l'ye 60bin lira nasıl veriyorlar aklım almıyor benim.onu anlayamadım bir türlü....

SsTeam

Yönetici
Cevap: Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin Mart ayı Otomobil ve Ticari Araç Parakend

meriç , evet haklısın , ancak ülke ülke alım-satım mantığı farklılıklar oluşturabiliyor. biim ülkemizde yıllarca bir kuş serisine takılıp günlük çek/altın gibi alınıp satılan araçlar vardı , hatta sıra bekliyorduk ve dışardan ön satın alım yapmış galerilerden alabiliyorduk.1994 yılında "doğan slx" gibi araç almıştık sıfır ama galeriden. haa yüce rabbim bir daha almak için bir ortam yaratmasın. (bu arada murat124 ü bunların dışında tutuyorum :) ) o yıllardan bu yıllara ne değişti , işte bilinclenen bir nihai kitlesi tabiiki var ama , birde rakam-malzeme-2. eldeki satarına bakan çok ama çok kişi var.. bu kriterler olduğu sürece gerçek araç alımı ve ihtiyaca göre araç alımı bilinçlenmeside olmadığı sürece bu böyle gidecek.
tabii bir de markaların yarattığı yeni algı , YOK SATAN ALGI, maalesef arz-talep eğrisinde bu yok satış politikası acaip iş yapıyor, ve satış kazanç sağlıyor. Bunu nasıl kırarız? vallahi bilmiyorum.
Kısaca Biz öyle yüce milletiz ki , her ne kim için iyi ise hakkıdır. halkımız beğendiğini almaya düşük bir oranda da olsa katılabiliyor , piyasası olanıda almaya katılabiliyor , eee bakıyorumda olanda olmayan da alabiliyor , o zaman burası her marka için bir cennet.

keşke her markanın İlkelerinin ilk maddesinde gerçekten 100% Müşteri memnuniyeti olsa. Ve bunu yazılı ve ispatlar şekilde noter kaydı ilede beyan edebilseler. Her markanın TİCARİ endişesi vardır , mutlak ama unutulan tek nokta KISIR DÖNGÜYÜ bilmelerine rağmen ticari kaygıdan dolayı uygulamaya geçememeleri. Kısır döngü = Müşteri Memnunyetini Her daim sağlasalar , bu sefer ticari kayıplar olabiliyor. Asıl olan Yaptıkları distiribütör anlaşmalarını doğru yapmak.

Aslında bir yasa önergesi verilebilinir ; Bu yerli üretimide teşvik eder , bu kadar ithalatta kolay olmaz. İthal araçlarda sibop kapağı bile düşse 5 yıl süre ile sıfır ücret ile bunu vermek zorunda kalacaklar. Bu şekilde olduğunda belki bazı markalar politikası nedeni ile çıkacak , ama veren de kalan piyasay elde edecek. İşte başka bir kısır döngüde burada başlıyor ki bu nedenlede zaten yapılan yanlış silsilesi devam ediyor. "vergi" ... büyük bir gelir kaynağı olan İTHAL ARAÇ vergileri. Bu tarz kanunlar çıkartılırsa bu seferde vergi toplanmasında sorun çıkacak. İşte PARADOKS durumu bu.
Kısaca Hakkını bilmeyen , kaderci bir millet olarak , bu tür konularda takipci olduğumuz ama uygulamaya , taleplere geçemediğimiz sürece , bize sunulan , hakkımız olduğu varsayılana , seçme özgürlüğümüze vurulan bir pranga.. Bu ve benzeri nedenlerle ki araçlarımızı seçerken birçok kriterimizide göz önünde bulunduruyoruz. eee tabi seçimler piyasa verisi ilede ağırlık buluyor.

Son olarak 4*4 bir subaru ülkemiz tüm koşulları için mükemmel. Ama yurtdışında 2.5 olarak satılan araç TR de 2.0 olarak satılıyor. yurtdışında ortalama 1.5-3.6 olan yakıt ücretinin litresi bizim ülkemizde 4.6.. bu farkları düşününce de seçim "KOLAY ELDEN ÇIKABİLECEK , AZ YAKAN, ÇOK KAÇAN " yönünde oluyor.
Başıızı ağrıttım , daha çooooook yazılacak şey var ama ,hakkınızı helal ediniz..

aynen benzer durum bizde de var. beetle aldığımızda ikinci eli bir önceki kasa gibi olur tutmaz diyorduk (gerçi hastası olduğumuz için pek önemsemedik) ama ilanlara bakınca hergün yüzlerce ilan var. diğer taraftan octaviada ikinci eli iyi olur diyorduk ama araç fsi motor olduğu için (birde ambiante plus orta donanım seviyesinde) kısa bir süre üretimde kaldı araç sitelerine bakılınca ambiante paket için satışta olan 7-8 i geçmiyor en çok gördüğüm ilan sayısı 21 di yanılmıyorsam :). bu durum sonuç olarak şunu doğurdu ikinci el değerini öğrenmek için üç dört marka gezdim. octaviaya renault mais 21 bin hyundai 27 bin citroen 19 bin skoda 25 bin ssangyong 30 bin gibi farklı fiyatlar verdi. tamam birkaç bin oynama olabilir ama 19 bin nere 30 bin nere. hatta aracı aldığımız skoda bayisi bile 25 bin vererek hyundai ve ssangyong bayisinden düşük fiyat verdi bu da araca sahip çıkmadığının göstergesidir.diyebilirizki octavia yı verip rodius gibi yüksek fiyatlı bir araç olduğu için ve satışlarını artırmak için bu fiyatı verdiler olabilir zaten aracı 30 bine şahsuvaroğlu alsa en az 2 bin kar koyup satacak. hyundaide ise satışlar skodadan yüksek birde i30 fiyatı superbten daha düşük bu durumda hyundai markasının skoda markasından daha düşük fiyat vermesi mantığı oluştu bende ama tersi oldu. birçok denklem var neye göre fiyat belirliyorlar anlaması zor. aynı marka farklı bayide bile 3-4 bin lira farklı fiyat verdikleri oluyor