Otomatik şanzıman koruma

Motoru soğukken 1 dk. kadar çalıştırmadan hareket etmeyin ve turbo devredeyken birden stop etmeyin ki ; turboyu ele almayın.....

Park ederken önce frene basın sonra N - Boşa alın akabinde ayak - el frenini devreye sokun ayağınız frende olmasın , araç kendiliğinden ayak freni ile stabil hale gelince P - Park moduna alın....ki Şanzımana yük binmesin....

Diğer türlü küt sesleri ve kasıntı....

Ayrıca çok miktarda aracın bindirme yaptırarak şanzıman ı ele aldığına özel serviste şahit oldum....

Çünkü yetkili servisler korkunç paralar istiyor... özel 1/3 oranından bile az fiyat çıkarıyor.....Bindirme 5 te giderken manuel 2 ye 3 alma gibi kullanım tarzı....

Arabayı torosu çalıştırır gibi kesinlikle vurdurtarak çalıştırmayın.

ARAZİ KULLANIMINDA diğer marka 4x4 kullanıcıları şanzıman ve diferansiyel yağlarının daha erken değiştirilmesini tavsiye etmekte.....

F

falken34

turboda rastlanan en sık arıza ana yatakarın aşınması ve buna bağlı balanstan kaynaklanır.
balans yapan mil bilyaların dağılmasına ve kanatların hasar görmesine neden olur..
düzgün yağlanmış turbo yatakları kolay kolay aşınmaz.
turboyu motor yağıyla yağlanmaktadır.motor yağınız ve filtreniz ne kadar temizse o kadar randıman alırsınız.

sabah çalıştırdıktan 30 sn sonra yola çıkarım..fazla beklemenin anlamı yok.ilk yağlama için 30sn yeterlidir.
akşam da evime 1km kala çok yavaş sürmeye başlarım.bu sayede turbo yağlanması tamamlanmış olur..evin önünde stop ederim.

ssangyong actyonu bilmiyorum ama rextonda borg-warner tork konvertörlü şanzman var..
yüksek torklara dayanıklı bu şanzıman sorunsuzdur.mercedesin ml serilerinde kullandığı bu şanzıman ufak tefek kasılmalarda sorun çıkarmayacaktır.

arazi şanzımanı ise tamamen bilinçli kullanılmalı.dediğiniz gibi sıklıkla difransiyel yağlarını değiştirmek ömrünü uzatacaktır.
arazide kullanıcak yere göre seçim yapılmalı ve araziden çıkıldıktan sonra 4x2 moda geçmelidir.
difransiyellerin ömrünü bitiren en büyük etken asfaltta 4x4L modda kullanmaktır.

baturalpoghan

Moderator
Açıkçası bu konuda yapılan en büyük hata en kolay arazi şartlarında bile 4x4 low'un kullanılmasıdır. Bir konu altında konuşulurken okumuştum böyle yapıldığını. 4x4 High çok başarılı bir arazi modu. Aracını tanıması lazım kullanıcıların. Bugün en zor yerleri high ile geçtim. Nadiren bir iki yerde (kütük atlama, bataklığa dalma vb) yerlerde low kullanıp hemen sonra tekrar high'a geçtim. Bir de şanzıman için dedikleriniz çok doğru gerçekten hep dikkat etmeli bunlara

Önemli bilgiler...

Aracımı satarken, sattığım kişiye ilk öğrettiğim şeyler bunlar olur (çalıştırma ve park etme prensibi)

baturalpoghan

Moderator
Aracım 4×2 fabrika çıkışı olmasına rağmen çamur ve engebeli soft bir parkurda beni uyandırmak 10 cm lik bir yukseltme ve muhtemel bf lastikler ile daha da iyi bir arazi aracı olacak. ..
Barış abi haklısın ama bir 4x4 çok ayrı bir zevk gerçekten. Araç patinaj yaparken ayağını gazdan çekmediğinde otomatikman gücün aktarılıp engebeleri
birer birer atladığını hissetmek anlatılmaz bir keyif. Hani tabi sen çok daha iyi bilirsin ama 2. araba olarak bir 4x4 Actyon Sports tavsiye ederim

O

orçun81

Baturalp sen sen ol debriyaj ve şanzıman hatta motorunu zorlama. Low senin zannetiginin tam tersi bir şey. Arazi de low a almak yazdığım herseyi korumani ve uzun ömürlü olmasini sağlar. Bunu araştırabilirsiniz hatta ustalardan bilgi yardımı dahi alabilrsiniz. Bende hiç 4 h ı kullanmiyorum. Sadece normal asfalt karlı yolda 4h kullanıyorum

baturalpoghan

Moderator
Baturalp sen sen ol debriyaj ve şanzıman hatta motorunu zorlama. Low senin zannetiginin tam tersi bir şey. Arazi de low a almak yazdığım herseyi korumani ve uzun ömürlü olmasini sağlar. Bunu araştırabilirsiniz hatta ustalardan bilgi yardımı dahi alabilrsiniz. Bende hiç 4 h ı kullanmiyorum. Sadece normal asfalt karlı yolda 4h kullanıyorum
Orçun bey deneyimlerinize ve bilgilerinize saygım sonsuz ama ben bunu sadece bu araçta öğrenmedim. Daha önce Land Rover Experience ile Discovery 3'te off road eğitimi aldım. Orada da neredeyse hiç bir yerde kullanılmadı low. Bir tek arkadan gelen Freelander 2 motoru çamura oturtunca onu çekmek için kullanıldı.

Low'un neden kullanılmadığını sorunca da eğitmenin cevabı; low diferansiyelin ön ve arka kardan gelen millerinin tam birleşmesini sağlar ve arabanın çok zorlanmayacağı durumlarda kullanılırsa zamanla bu millerin zarar göreceği ve büyük bir masraf çıkarabileceğidir.

High'da dediğiniz zorlanma aracın saplanma ihtimalinin çok yüksek olduğu durumlarda boşa güç harcanması hem motoru hem şanzımanı hem de diferansiyelin çok zarar görmesine sebep olur haklısınız. Ama hafif durumlarda birkaç ufak patinajdan dolayı low modunun kullanılması arabanızın diferansiyelini fazlaca zorlayacaktır.

O

orçun81

Land larda 4h part time çalışmaz ön arka defransiyeller birbirine baglanmaz. Ya da en basit biz 4h ye alsak bile dönmeye çalıştığımız da araç kasilir çünkü% 50 güç boluserek defransiyellere aktarılır. Landlarda low a alirsaniz on ve arkayi birbirine baglarsiniz.
Bir de disko v8 ve 3.9 lt motor ve v8 4.6 ya da v5 2.5 turbo dizeldir. Bırakalım da bu motorlar cevirsin artik. Altın da 33 ya da 35 lastik olsa inanin onlar bile mecburen low kullanmak zorunda kalacaklar.

baturalpoghan

Moderator
Land larda 4h part time çalışmaz ön arka defransiyeller birbirine baglanmaz. Ya da en basit biz 4h ye alsak bile dönmeye çalıştığımız da araç kasilir çünkü% 50 güç boluserek defransiyellere aktarılır. Landlarda low a alirsaniz on ve arkayi birbirine baglarsiniz.
Bir de disko v8 ve 3.9 lt motor ve v8 4.6 ya da v5 2.5 turbo dizeldir. Bırakalım da bu motorlar cevirsin artik. Altın da 33 ya da 35 lastik olsa inanin onlar bile mecburen low kullanmak zorunda kalacaklar.
Açıkçası abi hani ben herhangi bir kasılma ve zorlanma hissetmedim, 2.0 benzinli ve dizel Freelander 2 ve 2.0 benzinli Evouqe da denedim hep aynıydı durum. Bizim araçlarımızda part time olsa da orjinal olarak stop ettiğinde 4x4'e geçermiş Ssangyong servisinde söylediklerine göre. Lastik ebatları olarak bende Bridgestone Dueler A/T 225/75/16 var ve zorlanmaksızın devam etmiştim :)

O

orçun81

Beyler beni sakın yanlış anlamayın ben kimseye bilgiclik taslamak gibi bir niyetim ve haddim yok. Onu belirtmek istiyorum sakın haaa inanilmaz üzülürüm böyle bir durumda gibi gorunuyorsam. Sadece sizlerden daha fazla arazide vakit geçiriyorum yakın arkadaşlarım hep offroadcu muhabbetimiz hep yarış, jipler ve offroad. Ben bu işin dibine kadar icindeyim. Sizden bu yüzden ötürü biraz daha bilgiliyim.

O

orçun81

Açıkçası abi hani ben herhangi bir kasılma ve zorlanma hissetmedim, 2.0 benzinli ve dizel Freelander 2 ve 2.0 benzinli Evouqe da denedim hep aynıydı durum. Bizim araçlarımızda part time olsa da orjinal olarak stop ettiğinde 4x4'e geçermiş Ssangyong servisinde söylediklerine göre. Lastik ebatları olarak bende Bridgestone Dueler A/T 225/75/16 var ve zorlanmaksızın devam etmiştim :)
Yazdığın araçlarda low yok yanlız.

SsTeam

Yönetici
Orçun abi deneyimlerini dinlemek icn bi gün yanına gelmek istiyoruz. Günden güne bu işin içine girmeye başladık çünki ufak hatalarda aracı gümletmek spordan sogtur beni bilgilenmek şart :)

baturalpoghan

Moderator
Beyler beni sakın yanlış anlamayın ben kimseye bilgiclik taslamak gibi bir niyetim ve haddim yok. Onu belirtmek istiyorum sakın haaa inanilmaz üzülürüm böyle bir durumda gibi gorunuyorsam. Sadece sizlerden daha fazla arazide vakit geçiriyorum yakın arkadaşlarım hep offroadcu muhabbetimiz hep yarış, jipler ve offroad. Ben bu işin dibine kadar icindeyim. Sizden bu yüzden ötürü biraz daha bilgiliyim.
Estağfurullah Orçun abi zaten bu işte çok iyi ve deneyimli olduğun belli bariz, sen sakın beni yanlış anlama ukalalık ettiğimi zannetme, bilgilerimi tazelemeye çalışıyorum :) senden öğreneceğimiz çok şey var abi :)
Araçları tekrar kontrol ettim evet abi discodan sonra bakmamıştım bile low var mı yok mu diye, gerek de kalmamıştı tabi onlarda, araçlar çok çok iyiydi :D
Hani benim dediğim henüz yağmurlar bile başlamamışken toprak henüz baya sertken kullanımına gerek kalmaması lowun :)
Sağ ol abicim öğrettiklerin için :)

O

orçun81

Her zaman beklerim başımın üstünde yeriniz var. Elimden geldiği kadar da yardımcı olmak isterim.
:) Yanlız kirmak ve gumletmek bu işin doğasında var. Biraz gül ve diken ilişkisi. :(
Ben açık konuşayım; hovardalik yapmam, kumar oynamam, pavyonlarda para yemem, esrar eroin kullanmam. Arasıra alkol alırım eş dostla. Bunun haricinde ailemle çok fazla vakit geçirmeye çalışırım ve beraberce en büyük keyif ve zevkimiz Offroad dur. Yaşadığım yer çok sosyal bir yer olmadığı için bütün enerjimi Offroad a vermiş durumdayım.

O

orçun81

Pahalı bir iş ve uğraş ama bence dünyanın en zevkli ve adrenalin li işi

baturalpoghan

Moderator
Pahalı bir iş ve uğraş ama bence dünyanın en zevkli ve adrenalin li işi
Aynen abi insan kendisini buluyor doğayla iç içe offroad yaparken, çok güzel birşey, benim bunun yanında bir de deniz sevdam vardır, ufaktan bir teknem ve ilgilendiğim yatlar var. Offroadla deniz imkanım varken yaşlanmam gibi geliyor :)
Geçen acemilik gereği tek araba çıktık tabi, belgrad ormanı patikalarında kaybolup macera yaşamak da varmış :D çok şükür yollar çok kötü değildi zemin halen sertti :D

SsTeam

Yönetici
Grubu tanımadan önce 4x2 ile başladım büyük zevkli 4x4 le nolur bilmiyorum aslında ekip arkadaslarim az çok tahmin ediyorlar o yüzden herkez 4x4 almama karsi :)) ama kesinlikle doğayla iç içe olmak ve ekibin birbirinden değerli ve deneyimli insanlar dolmasi bambaşka bir zevk (:)