Olaya bakın..! Yuh artık be

Vatandaşın biri Clio sembol ü astlığa cıkarıyor
bi vatandaş bu araca talip oluyor.
takas olarak satışı bitiriyorlar.
ssangyong actyon sports alıyor ve üstüne bir miktar para alıyor
ssangyong a expertiz yapılıyor araç 10 numara
derken buaraç bir süre kullanılıyor
vatandaş şehir dışına falan çıkıyor herşey normal
ankaraya dönüşte yolun başında şanzumanda bir arıza
hemen bi yetkili servise gidiyor şanzıman bilmem neyi yanmış deniyor
22.000 tl masraf
ama elinde çıkma olduğu söyleniyor 5000 tl
işcilik 3.000 tl
yağ 300 tl
toplamda 8.300 tl.
vatandaş arabayı yaptırmadan Ankara’ya getirirken başka bir yetkili servise gidiyor
2. Servis diyorlar komple değişecek
22.000 tl.
Bi pazarlık 10.000 tl ye kadar düşüyorlar
yaptırmadan araç Ankara’ya geliyor
ankara yetkili servis de diyor komple değişecek
22.000 tl
yine bi pazarlık
yine 10.000 tl ye anlaşıyorlar ve şanzıman değişiyor
araç tamam diyip vatandaşa teslim ediıiyor
ama vatandaş mesleğe yabancı değil
eski şanzumanıda teslim alıyor
sonrasında arızalı şanzıman Ankara’da bir tamirciye gidiyor
arızalı şanzumanda çok küçük bir arıza
1.500 tl ye halloluyor
şimdi buna ne demek gerekiyor
bu vatandaş Ankara’da anlaşması biten eski Ssangyong yetkili servislerinden en büyük olan bi firmada kaporta ustası olarak çalışmaktadır
ymy servisleri değişmeden olmaz diyor
başka usta 1.500 tl ye hallediyor
ymy eski şanzıman ı vermek istemiyor
vatandaş ısrarla ve zorla alıyor
yorum sizlerin
Aracını satıyor ve bidahamı lanet olsun diyor
bu çok uzun bir konunun en kısa özeti idi
olay bu yıl 2018 de cereyan ediyor.
ve bu vatandaş 2 yıldır iyi bir dostum.
bizde kafamızdan geçirelim Ssangyong 2018
570.000 binlik aracını alalımmı almayalımmı diye..!

Son düzenleme:
Hocam bazı parçalar vardır, gelipte servis içini açıp tamir etmek istemez, onun sorumluluğunu almaz alamaz. Mesela 4x4 motoru bozulsun, içini açmazlar yapmaz servis yenisini takar ama git sanayiye 20 dakikada adama yaptırırsın, içini açar oksitlenmeyi çözer, çalışır vaziyete getirir senin araca takar, bu adamın sorumluluğu yoktur, mesuliyet almaz o sadece o parçayı yapar ve takar, serviste aynı şey geçerli değildir.

servisler bir parçanın tamirini yapmaz değişimden yanadır çünkü sanayiye yaptırınca zaten cuzi bir ücret karşılığında yapılıyor bozulsa gittiğinde mahalle diliyle ne yapayım mekanik arızalanır vs ufak bir tartışma yada basitse telafi eder en kötü paranı verir ama servis bu prçayı onarsa arızalansa adı lekelenecek yine her yere konular açılacak servis hakkında eleştiriler vs sonuçta bir markanın servisi adının böyle işlerle lekelenmeini istemez şahsi bir yer değil bir bayi bir markaya bağlı çalışan bayi . ister istemez riske atmaz sıfırını takar senin de kafan rahat olsun benimde kafam rahat olsun der. haklımı haklı tabiki .
Yanlız burada benim kızığım nokta 22 bin deyipte 10 bine düşmeleri çok çok büyük terbiyesizlik yani yüzde yüzün üstünde extra bir kar oranı koymak nedir 10 bine düşüyorsa onda bile iyi kar oranı varken iki katından fazlasını ne diye talep ediyorlar bu ticaret değil dolandırıcılık oluyor hırsızlığın resmi kibar hali . çok ayıp . benim bu konuda yanlış gördüğüm tek durum budur . bu yüzden millet servislere gitmiyor . servisler bu fiyatlarını terbiye ederse daha çok talep olacağına araçlarının satışlarının artacağına kesinlikle eminim .
kim sorsa araba nasıl anlatıyorum çok iyi diyorlar test ediyorlar beğeniyorlar ama servis durumunu konuşunca adamlar araca soğuk bakmaya başlıyorlar alınmaz diyorlar.alanlarda servise gitmeyi tercih etmiyorlar sanayilerdede araçlar yıpranıyor kullanıcıda aracın ömrü çok düşük diyor haliyle sanayilere sürekli gir çık yıpranıyor araç. bu yüzdende araç istenilen satış rakamlarına ulaşamıyor bu ülkede .

Aynı şey benim başıma da geldi,benim şanzımanımın sadece fren çemberi kopuk olmasına rağmen servis bu parçayı değiştirip kullanır hale getirmek yerine yeni şanzıman taktı,o gün için şanzımanın içi açıldı değişmesi ileriye dönük lüzum olacak parçalarda hesaba eklenince yeni şanzımanı işçilik dahil 8 bine hallettik,durum şu ben açıkça düşünüp sonraki bir dönemde tekrar şanzıman arızası çıkarsa elimdeki çıkma şanzımandan parça sökerek ya da takarak kullanılabilir 1 şanzıman daha çıkarabileceğimi düşündüm,servis ise şunu düşünüyor şanzımanı açıp bakınca ufakta olsa kusurlu olan diğer parçaları görüp kısa süre sonra tekrar arıza yapması ve buna karşılık müşterinin servise bu şanzımanı siz daha 8 ay önce yapmıştınız diyebilme ihtimaline karşı sıfır garantili
şanzıman takarak kendini garantiye alıyor,kısaca arkadaş evet ben yetkili servisim bu şanzımanı 3 bin liraya yürür hale getiririm ama servisten aracını teslim aldığın anda garanti maranti vermem diyemiyor,ancak sanayide öyle değil bugün şanzıman yaptırırsın;2 ay sonra arızalandığında yaptırdığın yere götürdüğünde adam sana beni ilgilendirmez ben bu aracı sana 2 ay önce sağlam teslim ettim der geçer

nedimkolat

Moderator
Bakın sayfada yakın zamanda konu açıldı. 2 defa tamir ettirdi kardeşimiz 3 yılda ne oldu yine bozuldu yolda kaldı, 13 ay önce "0" şanzıman takıldı yine bozuldu. Bu iş sanayide de yapılsa servistede yapılsa sıfırıda takılsa sıkıntı. 20 bin fiyat vermek ve sonra yarı parasına işlemi yapmak terbiyesizliğin önde gideni. Piyasada üstüne 7-8 bin verilse aynı model araç alınıyor.

Bugün piyasada sebil gidi olan japon markası suv da şanzıman arızalandığında 10 bin tl üzeri sıfır şanzıman takılması gerekiyor şanzıman beyni sadece bi defa yazılım kabul ediyor. Tekrar yükleme yapılamıyor. Şanzıman değişince dolaylı olarak beyinin de değişimi yapılıyor. Biz bunların yanında şanslı sayılırız.