Mtv zam 2014 - Mtv sorgulama - Araç vergisi zammı

SsTeam

Yönetici
Motorlu Taşıtlar Vergisinin (MTV) birinci taksitödemeleri bu ayın sonuna kadar yapılabilecek. 1 Ocak'ın (bugün) resmi tatil olması nedeniyle MTV ilktaksit ödemesi yarın başlayacak ve bu ayın sonuna kadar devam edecek. MTV'de ikinci taksit ödemeleri ise temmuz ayında yapılacak. MTV'nin ilk taksidibankalar ya da MTV'yi tahsile yetkili vergi dairelerineyatırılabilecek. MTV, kredi kartı ile de tahsil edilebilecek.

Buna göre 2014 yılı için yapılan yüzde 3,93 artış sonrasında otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtı ve benzeritaşıt sahipleri, 0-1300 motor silindir hacmine sahiparaçlar için bu ay MTV ilk taksidi olarak 1-3 yaş aralığında 258,50 lira, 4-6 yaş aralığında 180,50 lira, 7-11 yaş aralığında 101,50 lira, 12-15 yaş aralığında 76,50 lira, 16-99 yaş aralığında araçlar için 28 lira ödemeyapacak.

Bu arada Tür Türkiye dahil 10 ülkeye distribütörlük yapan Şahsuvaroğlu Grubu, dünyaya ilk Çin aracı ithal eden grup unvanına sahip. Çin’in otomotivdeki ihracatının yüzde 5’ini satın aldıklarını söyleyen Şahsuvaroğlu Dış Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Yunus Şahsuvaroğlu, Çinlilere araba motoruürettirdiklerini kaydetti. 3,5 tonluk kamyonun üstünde 2700 cc Diesel bir motor olduğu bilgisini verenŞahsuvaroğlu, “Bu işi Çinlilerle beraber geliştirdik. Kendi evimizdeki ürünü Çinlilere verdik ve kaliteleriniartırmalarını sağladık. Çinlilere Dadaş motoru adı altında motor ürettirdik. Şu anda Dadaş motorlarınıCezayir’de satıyoruz. Ticari araç olduğu için daha avantajlı motor haline dönüştürmek gerekiyor. Bumotoru Cezayir’e yılda 10 bin adet satıyoruz.” dedi.

Güney Koreli SsangYong otomotiv markasının Türkiye temsilcisi olan Şahsuvaroğlu Grubu, KuzeyAfrika’da SsangYong’un distribütörlüğünü yapıyor. Cezayir’de toplam otomotiv pazarının büyük biroranına hitap eden bir firma olduklarını ifade eden Şahsuvaroğlu, Cezayir’de SsangYong’la birlikte büyükbaşarılar elde ettiklerini aktardı: “SsangYong distribütörlük verme zamanına geldiğinde biz kendileriyle görüştük. Onlara dedik ki; ‘Herhangi bir bayi ağımız yok. Size talepte bulunan ağlar var ama siz bizegüvenin. Cezayir’de bu ürünü en iyi şekilde sattık ve yapılanmamızı en kısa zamanda yaparız. Geleceğe dair bütün yatırımları yapıp, bu markayı bu ülkede zirveye çıkaracağız.’ Zaman içerisinde işbirliğimizden veCezayir’de sağladığımız büyük başarıdan ötürü SsangYong yönetimi bize güvendi.” SsangYong’un,dünyada 4x4 uzmanı olarak bilinen bir firma olduğunu belirten Şahsuvaroğlu, 2013’te 160 bin adet araçürettiklerini ve dünya pazarında da aktif olduklarını söyledi. Türkiye’de E-7 segmentinde pazarın yüzde15’ine hakim olduklarını kaydeden Şahsuvaroğlu, “4x4 ve 2 otomatik pikap sınıfında pazarın değişmeyenlideriyiz. Ülkemizde sattığımız modellerde pazarın çoğunluğunu alıyoruz. Bunun ana sebebi yatırıma çok konsantre oluyoruz ve ekibimizi en iyi şekilde eğitiyoruz. 26 satış noktası ve 38 servis alanımız var. Bunların 12 adedi kendi grubumuzun perakende şirketi oldu. Ülkemize inandık ve bu ürünle yatırım yaptık.Ürün için Türkiye’de distribütörlük olarak 300 milyon dolarlık yatırım yaptık.” şeklinde konuştu. Şirketmüşteri memnuniyetine çok önem veriyor. Sattıkları aracı 4 yıl süre ile geri alım taahhütnamesi veren şirket, öz sermayeyle oluşturduğu fonla ikinci el pazarı da kurmuş durumda.
 

Üst