motor check arızası ?

evgo

Moderator
bu gün garip bir sorun oldu 70 km hızla giderken araç birden hız düşürdü bayır yukarı çıkıyordum gazı köklesemde sabit bir hızda kaldı otomatik vites araçlarda hız sabitleme tuşu var ya ona basmış gibi oldu bu arada araç manuel motor check ışığı yandı kenara çektim kaputu açtım 5 dk bekledim çalıştırdım düzeldi yakıtla ilgili bir problemmi oldu acaba daha önce başına gelen varmı?

ugurdeniz

Moderator
çok ihtimalli-seçenekli bi olay.
geçmiş olsun öncelikle.
check lambası , sönmüş de olsa bir kez de olsa yandı artık.
ben tahminimi kullanıyorum : katalitik konvertör tıkanmış sizde.

ugurdeniz

Moderator
kat. konv. temizliği diye bişey yok.
kat. konv. , egzos sisteminden kesilerek çıkarılıyor. içindeki porselenimsi dokular levyeyle kırılarak dökülüyor. yani kat. konv.ün içi başaltılıyor. olay bu.
amaaa, sizin olay kat. knv. tıkanıklığı olmayabilir de.
ben tahmin ediyorum dedim. içime bu doğuyor.
kesin bilgi değil. bu noktaya dikkat edin

ugurdeniz

Moderator
2. tahminimi söyleyebilir miyim :
yaşadığınız olayın aynısı, yakınımın kia'sında ara-ara oluyordu.
gel zaman git zaman netice itibariyle turbo arızalanmıştı.
olayın serüveni şöyle:

hani derlerya arabanın motoru, gaza basıldığında düdük gibi ses çıkarıyorsa turbo arızasıdır diye...
bunu şimdi aklımızda tutup not edelim.

işte bu kia'da zaman zaman araba 100le filan gidiyorsak ne yapsak ne etsek 100ü geçmiyordu.ivmelenmiyordu.sanki yokuş çıkıyoruzda artık ibre ilerlemiyormuş gibi..
fakat bişeyi önemle vurgulayayım : gazın artık ilerlemediği bu tür durumlarda zamanlarda aractan o günlerde düüüt gbi düdük sesi filan yoktu. buraya dikkat.

şimdi turbo ne demek? bunu bi hatırlayalım.
motora güç katan ilave bi sistem değil miydi. evet.
işte biz aracla yolda gidiyorken hızımızı artırmak istediğimizde 1500-2000 devirden sonra turbo denen şeyin devreye girmesi gerekiyorya, işte biz hızlanamıyorduk o günlerde.
demek turbo devreye girmiyordu .
bu arada , turbonun bozulması , düdük gibi ses çıkarıyor olmasından anlaşılır denirya ..
işte bu tez, aslında turbonun bozulmuş olmasının son halidir.yani evet turbo tam-kesin arızalıdır.çünkü ciyak ciyak ötüyor yani.
benim bu mesajda demeye çalıştığım sey, turbonuzun bozulup bozulmadıgını aslında cok öncelerden anlayabileceğinizdir.
neyse.
4-5 ay kadar sonrada düdük sesi geldi. ama tam düdük.
usta dedi turbo sıfır.
şudur özetim :
turbo pat diye bir anda bozulmayabilir. yavaş yavaş bozulma eğiliminde de olabiliyor.
önce yolda hızlanmak istemenize katkıda bulunmuyor.
sonra da bir sabah bakmıssınız, turbo ötüyor.

işte volkan biber ,
sizin de sanki ogünlerin ilk aşamasını sanki bugünlerde yaşamaya başladınız gibi öngörüyorum.

iyi günler.

ugurdeniz

Moderator
1. ve 2. tahminim arasında son kararımı veriyorum.
olay kat.konv. tıkanıklığı değil sanırım.
sorun : turbonuz ufak ufak hayatını kaybetmeye başladı.
(not: bunlar tahminlerimden ibarettir.ben tamirci değilim.öte yandan ben saksı değilim ben erol büyükburç'um. her hakkı saklıdır. olayda geçen kişiler tamamen hayal ürünüdür.amerikan şahinlerine karşı kara kartal.siyah beyaz ölüm yaşam.halkın takımı beşiktaş.hadi eyvallah)

cavdare

Moderator
dont wory be happy...
vacum modulatörün bozulmuştur... temizlersen belki bir süre idare edebilir... p1234 arıza kodu ile ilgili başlıklarda ayrıntıları bulabilirsin... % 80 o bozuk ..değiştirirsen yerinide değiştirmeyi unutma....

nneecoo

Moderator
bu gün garip bir sorun oldu 70 km hızla giderken araç birden hız düşürdü bayır yukarı çıkıyordum gazı köklesemde sabit bir hızda kaldı otomatik vites araçlarda hız sabitleme tuşu var ya ona basmış gibi oldu bu arada araç manuel motor check ışığı yandı kenara çektim kaputu açtım 5 dk bekledim çalıştırdım düzeldi yakıtla ilgili bir problemmi oldu acaba daha önce başına gelen varmı?
Turbo vakum modülatörü (selonoid valve) büyük ihtimalle. Ayni olay başımdan çok geçti. Kirlenmekten dolayı yeteli hareketi yapamadığı için turboya bağlı wastgate açısını ayarlayamıyor. Dolayısıyla turbo yeterli basınçta hava basamadigi için motordaki (emme manifoltunda yer alan ve hava basıncını ölçen) sensör hata veriyor. Dolayısıyla motorda bir aksilik olduğu düşüncesiyle korumaya alıyor kendini. Iki tane çözüm yolu var. Icini açıp temizlemek. Değiştirmek. Ben genellikle 2 ayda bir temizleyip yeniden takiyorum ve sorun kalmıyor. Eğer İstanbul'daysaniz yardımcı olabilirim.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Omeer14

Moderator
Turbo vakum modülatörü (selonoid valve) büyük ihtimalle. Ayni olay başımdan çok geçti. Kirlenmekten dolayı yeteli hareketi yapamadığı için turboya bağlı wastgate açısını ayarlayamıyor. Dolayısıyla turbo yeterli basınçta hava basamadigi için motordaki (emme manifoltunda yer alan ve hava basıncını ölçen) sensör hata veriyor. Dolayısıyla motorda bir aksilik olduğu düşüncesiyle korumaya alıyor kendini. Iki tane çözüm yolu var. Icini açıp temizlemek. Değiştirmek. Ben genellikle 2 ayda bir temizleyip yeniden takiyorum ve sorun kalmıyor. Eğer İstanbul'daysaniz yardımcı olabilirim.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Vakum modüllatörüne ruslar temizlik sonrası motosiklet benzin filtresi bağlıyor.youtube de videoları mevcut.

Sent from my iPhone using Tapatalk

evgo

Moderator
çok teşekkürler arkadaşlar bir sorunu daha servise gitmeden çözdük selenoid valfin temizliğini enjektor yardımıyla yaptım güzelce sıcak haznede bekletip içini iyice kuruladım bıraz önce test sürüşü yaptım maslakta 160 görünce çekişin arttığını anladım :)

Omeer14

Moderator
Valfi enjektor yardımıyla nasıl çözdünüz.

benim izlediğim videolarda valf normal olarak temizlenip filtre takılıp montajı yapılıyodu. Sizin temizlik nasıl oldu?

Sent from my iPhone using Tapatalk

evgo

Moderator
selenoid valf resimlerdeki gibi değildi içi açılmıyordu
bende hava girişinden toz çözücü kimyasalı enjektör yardımıyla bas çek yaparak temizledim micro kamera ile içine bakmaya çalışmıştım gözükmüyordu içi temizlik sonrası içindeki metal hava filitresi net görünüyordu