Milli otomobilde prototip üretim ağustosta yapılacak

SsTeam

Yönetici


Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin milli otomobilinin prototip üretiminin ağustos ayında gerçekleştirileceğini açıkladı.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Kırıkkale mitinginde yaptığı konuşmada, AK Parti 2002 yılında iktidara geldiğinde, Türk savunma sanayisinin neredeyse bitmek üzere olduğunu söyledi.

Türkiye'nin, o dönemde kendi silahını üretemediği gibi var olan tesislerin de kapatıldığını ifade eden Davutoğlu, "Roketsan'ı kapatıyorlardı. O dönemlerle ilgili olarak, şimdi işte mert oğlu mertler bunu anlar, Türkiye bir kurşunu, mühimmatı bile dışarıdan almak zorunda bırakılıyordu. Tankını başka ülkelerden hibe alıyordu Türkiye, İsrail'e tamire gönderiyordu" dedi.

Türkiye'nin milli gemi ya da uçağını üretmesinin o dönmed hayalin ötesinde olduğuna işaret eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Aziz Kırıkkaleliler, şimdi gurur duymalısınız kendi silah, savaş uçağını yapabilecek bir Türkiye var. O Türkiye'den kendi tankını yapan Türkiye'ye kim getirdi? Altay tankını, kendi insansız hava aracımız ANKA'yı, kendi füzemizi, kendi savaş gemilerimizi kim yaptı? Şimdi kendi milli bölgesel uçağımız için düğmeye bastık, kim yaptı? Burada bir müjdeyi daha paylaşacağım. Geçen hafta milli sanayi itibarıyla milli bölgesel uçağımızın müjdesini paylaşmıştık. Bu hafta da elhamdülillah bütün hazırlıklar tamamlandı, imzalar atılıyor, kendi milli otomobilimizi yapıyoruz inşallah. 2015 Ağustos'unda ilk prototip üretim, 2016'da inşallah ilk filo üretimi."

Davutoğlu, en geç 2020 yılında otomobilin seri üretimine geçileceğine işaret ederek, milli otomobilin hayırlı olmasını temenni etti.
 

Üst