LOKKA Diferansiyel Kilitleri

Merhaba,

Öncelikler herkese selamlar.

LOKKA Kilitleri Türkiye distribütörü olarak faaliyet göstermekteyiz.

Kulübünüzden de kilitlere bir ilgi var, bunun için teşekkür ederim.

Öncellikle LOKKA %100 mekanik kilittir.
Normal şartlar altında daima kilitli konumda kalır, ancak kasis, viraj, tepe geçisi gibi tekerleklerin birbirinden farklı hızlarda dönmesi gerektiğinde daha fazla dönmek isteyen tekerlek kilidi devreden çıkarak dönüşe müsade eder. Bu sayede araçta kasılma, virajlarda savrulma gibi durumlar yaşanmaz, güvenli sürüş sağlar.

Ayrıca araç kompresörde iken de her iki tekerleğe aynı kuvveti uygulayarak etkili tutunma sağlar. (bir tekerin kaygan zemine gelmesi durumunda açık diferansiyeller de kızaklamaya sebep olur, lokka ile bunun önüne geçebilirsiniz.)

2015 yılı itibari ile kilitler de küçük bir revizyona gidilerek kalitesi yükseltilecek.

Facebook sayfası için https://www.facebook.com/pages/LOKKA-Türkiye/354553348057764

Ancak SS ailesi olarak sizlere bir de kötü haber vermek zorundayım.

Actyon ve Kyron modelleri için stoklarda kilit bulunmuyor. Ancak 10 ve üzeri siparişlerde üretim imkanı var. Bu adedin sebebi ise imalat maliyetleri. SS yaygın olarak kilit kullanan bir marka olmadığından (kullanıcılar) firma adetli üretip stoklarına koyamıyor.

sizin sormak istedikleriniz olursa seve seve yardımcı olmaya çalışırım.

herkese iyi forumlar dilerim
saygılarımla

cavdare

Moderator
mustafa bey clüp üyeleri adına hoş geldiniz diyiyor ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum..
on kişinin bulunup bulunamayacağı daha çok fiyatla ilgili, on kişi bulunursa fiyat ne olur....ssanyongun hangi modelleri için kilit yapabiliyoruz(fiyat farklılığı varmı) şu an sanırım en çok rexton- actyonsport ve kyron modelleri var-- her üçü içinde kilit imkanı varmı---

konu hakkında çok bilgisi olmayan biri olarak benim bilmek istediklerim bunlar--diğer arkadaşların daha teknik soruları olacaktır herhalde.. vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum...

Mesajıma ilgisiz kalmadığınız ve bizleri bilgilendirdiğiniz için ÇOK TEŞEKKÜRLER...

revizyon zamanı ve fiyatlarını sabırsızlıkla bekliyoruz.......:tan:

Ustad icinize doğdu heralde, az önce firma yetkilisinden bir mail aldım, anlatacagima direkt paylaşayım
" Mustafa bey merhaba,

Geç geri dönüşüm için özür dilerim, fabrikanın stokları kontrol etmesi biraz uzun sürdü.

Size küçük bir iyi haberim ve bir de kötü haberim var.
İyi haber LOKKA yeni üretilecek her kilidin kalitesini oldukça yukarıya taşıyor. Normal şartlarda kırılmayan kilidin ölümsüz olması hedeflendi.

Kötü haber ise stoklarda sizin için kilit bulunmuyor. Marka kullanıcılarının yaygın olarak kilit talep etmemesi sebebiyle de 10 adetten az sipariş alamıyoruz. Aksi taktirde fiyatlarda anormallikler oluşuyor, iki taraf içinde bu rahatsız edici bir durum. Bu durum için özür dilerim.

ilginiz için teşekkürler

Saygılarımla
Mustafa YÜKSEL
LOKKA Türkiye"

Mustafa Alkan

Yani 10 şart arkadaşlar, adamlar 10 kisi olun at arabasina bile yapariz diyorlar. Bir land cruiser veya defender olmadığımız için durum budur.

Mustafa Alkan

Bu arada kendim de muhendis oldugum için, yaygın kanının aksine kilitli diferansiyelin aks kesmesini engelleyecegini düşünüyorum. Burada Kenan kardesimizle farkli dusunuyoruz, o kilitli nin aks'ı cok zorlayacagini hareket edemeyen aksın kesecegini dusunuyor, ben ise kilit olmayan diferansiyelin bos aksının cok hızlı dondugunu, butun gucu uzerine aldığını ve bir anda durduğu zaman kestigine inanıyorum. Bu grubun guzelligi de burada, sadece teknik tartışılıyor

Mustafa Alkan

SsTeam

Yönetici
Merhaba Mustafa Bey,

Öncelikle forumumuza üye olduğunuz ve bizleri konu hakkında bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.
Konu ile ilgili üyelerimizden fiyat bilgisi dahilinde katılım sayısına ulaşılacağımıza ve kilit sisteminin üretimine başlayacağınıza inanıyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=FyMbSb6n-MI

Tekrar merhaba,

Öncelikle fiyat konusunu açıklığı kavuşturmak istiyorum,
Avustralya çıkış fiyatları belli, gümrük vs masraflardan sonra ortalama 650$ -700$ arası bir fiyatı olacaktır kilidin. Bu fiyatlara sembolik bir kar marjı dahildir.

Aks kesmeler konusunda Mustafa bey e katılıyorum. Tutunan tekerlek aks kesmeden önce muhakkak ya patinaj çekecektir ya da dönerek arabayı kurtaracaktır.

Merhaba,

Fiyatlarda ebatlara göre küçük farklılıklar yaşanabiliyor. Ancak SS lerin diferansiyel ölçülerinin yakın olduğunu tahmin ederek fiyatların bu civarda olacağını söyleyebilirim.

Saygılarımla

F

falken34

kilitli diff olan her aks kesmeye daha yatkındır
şu sebeple:
difflock bağlanan her araç muhtemelen büyük ebat AT-MT lastiklidir.
bu araçta lastik ebadından dolayı aks yıpranması daha fazla olur.
hele ki asfallta kilit takılı kaldıgında araç manevra yaparken lastikler yere daha cok tutunacaktır.
büyük çaptan tutunan lastikler aks frezesine daha fazla moment uygular.
bu nedenle aks keser..arazide de riskler fazladır..

actyonlar kilit için daha uygun ama rextonların aksları kilit için uygun yapıda değil.
ayrıca rextonlar LSD benzeri çalışan ftsc sistemine sahip. güzel bir takım lastikle arazide gayet yeterli performansı var..
rextondan daha fazlaperformans istenirse kilitlemeye daha uygun,dana44 veya dana60 aksları olan ön ve arkası sabit aksa sahip bir araç alınmalı.
bu nedenle ben bağlatmayı şimdilik düşünmüyorum. :)

Araçları kendi kategorilerinde degerlendirmek lazim, rexton'la actyon arasinda teknolojik fark var. Rexton'un sistemleri expedition seviyesinde off road yapmak icin yeterli bence de gerek yok. Ama actyon boş bir araç, snorkel icin kes, bir tarafini değiştir uzulmezsin, güzelliği orada.
Teknik olarak bu işte piyasada ki en iyi araci rubicon kabul edelim, neler var? on arka orta kilit dugmesi, viraj demirini birakma yakalama düğmesi, kisacasi direkt al yarışa sok bir araç.
Bizimkiler teknik manada sadece yaklaşmaya çalışır.
Bu araçta bile %100 kilit var ama adam kilite al gazi kokle demiyor, once bir egitimini al diyor. Teker patinaj cekiyosa zaten sıkıntı yok demekki donebilir, ama teker sıkışmış ve usul usul gaz vermeye rağmen cekmiyorsa zaten tek bir aksın 2 tonluk araci cekebilecegini dusunmemek lazım. Yani kilit bir avantaj olabilir ama usturuplu kullanılırsa

Mustafa Alkan

F

falken34

Aynen mustafa hoca.rextonda olaganustu offroad performansi beklenmemeli.actyon bu iş için daha uygun. Hatta actyon arka Aksa kilit daha uygun olur.
Fiyatta ucuz olünca kesip bicmeye daha yatkın oluyor :D

Lokka'nın montaj kılavuzunun tercümesi aşağıdadır :ambulance6zx:

1- Diferansiyel dişlilerinin konumunu işaretleyin.
2- Dişli ayarlarını değiştirmeyin iz.
3- Dişi gurubunu çıkartınız
4- Ayna dişlisinin konumunu işaretleyin.
5- Rondelayı aks dişlilerine tekrar takın.
6- Pul açıklığının 6-20” olduğunu kontrol edin.
7- Pinleri kapağın içine itiniz.
8- Yayları pinlerin arkasını itiniz.
9- Kam aralığının 145-165” olduğunu kontrol ediniz.
10- Şaftı tekrar monte ediniz.

MONTAJ

Parçayı bir mengeneye yerleştirin.

Ayna dişlisiyle pinyon dişlisinin boşluğunu, pinyon flanşını sabit, ayna dişlisini öne ve arkaya sallayarak kontrol edin. 90 derece döndürüp,tekrar deneyin.
4 kere aynı işlemi tekrarlayın.
Hareket mesafesi her dört pozisyonda yaklaşık 0,008 ve 0,016” olmalıdır.

Aks taşıyıcısının rulman tutucusunu daha sonraki işlemlerde tam aynı pozisyonda monte edilebilmesi için konumunu işaretleyin.

Ayna dişlisinin konumunu diferansiyel üzerinde daha sonraki işlemler için işaretleyin.

Aks taşıyıcısının rulman tutucularının somunlarını sökün, her tutucuyu ve rulmanı birbirine uyumlu olması için tekrar birbirine vidalayın.
Rulman tutucularının kilitleme tırnağı ayarlarını sökmeyiniz.

Ayna dişlisinin cıvatalarını sökünüz.

Şaftın ıstavrozunu pimini bir aletle vurarak çıkartınız.
Pim sadece bir tarafta vardır.

Şaft ıstavrozunu çıkartın. Şaftı kontrol edin. Eğer şaft dişlilerinde bir aşınma varsa ,şaftı değiştirin. Kilidin düzgün çalışması için şatın çok iyi durumda olması gerekir. 0.002 den fazla aşınma kabul edilebilir değildir.

Aks dişlisini döndürün, böylelikle istavroz dişlisi ve tas rondela çıkartılabilir.
İki dişliyi ve rondelayı çıkartı.

Aks dişlisini çıkartın. Eksenel gezinti pulunu aks dişlisi merkezinden çıkartın. Durumunu inceleyin.

Aks dişlisi merkezini gresleyin ve eksenel gezinti pulunu oturtun.

Kilidin mesafe burcunu gresleyin ve aks dişlisine oturtun.

Aks dişlisini aks taşıyıcısına yerleştirin, oturduğundan emin olmak için döndürün. Geçici olarak orta mili ittirin. Sentil aletiyle ,orta mil ile iki taraftaki mesafe burcu aralığını ölçün.
Bu mesafe 0.006 - 0.020” aralığında olmalıdır.

Eğer aralık tolerans dahilinde değilse, eksenel gezinti pulunu değiştirin ya da tolerans değerlerine gelene kadar ayarlayın. Eksantrik dişlisinin önceliği vardır. Optimum araç performansı için eksantrik dişlisinin orta mile simetrik olarak oturması gerekir.

Eğer aralıklar tolerans değerleri içindeyse , montaja devam edin.

Eksantrik dişlisi dişlilerini ve oyuklarını gresleyin.

Eksantrik dişlisi deliklerine, merkeze doğru kademeli olarak ufak pinler (her dişliye 2 adet) yerleştirin. Pinlerin yerinde durması için biraz gres kullanın.

Boşluk ara parçasını ve oturduğu yeri eksantrik dişlisi içine doğru gresleyin.

Eksantrik dişlisini aks taşıyıcısındaki diferansiyele yerleştirin. Gres birbirlerine oturan dişlilerde kalacaktır.

İki ekantrik dişlisini bir çiziciyle hizalayın veya pinleri karşıt eksantriğe ittirin.

Her yive, yay yuvasına kademeli olarak oturduğunu kontrol ederek bir yay takın.Her yay ,pin üzerinde küçük bir basınç yapacaktır.

4 yay seti oturduğu zaman, kilit mekanizmasını döndürün böylelikle 2 eksantrik dişlisi arasındaki ölçülebilir. Bir sentel kullanın. Ölçü 0.145 0.165 arasında olmalıdır. Eğer değilse, her iki eksenel gezinti pulunun değişmesi ya da ayara gelmesi için tornalanmalıdır.

Kilit mekanizmasını döndürün, böylelikle orta mil pozisyona kayar ve şafta oturur.

Orta mile yuvarlak pimi takın. Yuvarlak pim deliği çıkışını kapatın.

Ayna dişlisini aks taşıyıcısına oturtun.

Aks taşıyıcısı rulman zarfını ve tespit pinini yatak taşıyıcısına yerleştirin ve aks taşıyıcısına kaldırın. Takarken söktüğünüz pozisyonun aynı olmasına dikkat ediniz. Aks taşıyıcısı ayarlarını hizalayın. Kademeli olarak sıkın.
Ayna dişlisinin sıkıldığını kontrol ediniz. Boşluk montaj öncesi olana kadar sıkın.

Parça artık araca monte edilmeye hazırdır. Conta yüzeyini temizleyin;eğer gerekiyorsa değiştirin.

Kilidi açma testi:

Yol testinden önce, vitese takın böylelikle arka şaft hareket edemez. Bir tarafın tekerleğini tutun ve aksi tekerleği öne döndürün. Belli belirsiz bir tık tık sesi duyulacaktır . İlk tekerleği öne ,diğer tekerleği arkaya döndürün. Yine aynı ses duyulacaktır. Aynı testi ters taraftan uygulayın. Eğer her 4 durumda kilidi açıyorsa, yol testine hazırdır.

:koomikcocuksimiles7

bende ln65 toyotam için öne v arkaya lokka locker getirttim, arkaya taktım, öne takmak için yeni keçe almayı bekliyorum.
elektronik mühendisiyim ama takmak beni hiç zorlamadı, kendim takabildim.

şimdiye kadar ki tecrübelerim:

olumsuz yanları:
*80-90 la giderken gazı bırak ma ve tekrar basma anlarında hafif arkayı sallıyor
*4x2 de kaygan zeminde gaza bastığınız sürece kolay kolay devreden çıkmıyor, özellikle kar ve buzda. kilit yokken patinaja düşüyor ve olduğu yerde kalıyordu, artık gidiyor fakat her yer yan yan =) ama virajlarda gazı biraz kesmeye alıştım, sorun yaşamıyorum

olumlu yanları:
*daha önce kuru zeminde çıkamadığım yüksek eğimli bir rampa vardı, aynı rampayı çamurda yağmur halen yağarken çıktım.
*benzer durumda bir dere yatağından çok zor çıkmıştım, aynı yeri patinaj bile çekmeden çıktım
*çaprazda kalma gibi bir korku olduğundan yamaçlara ve çukurlara yan giremiyordum, şimdi yamaca paralel giderken girebiliyorum gaza fazla basınca araba hızlıca rampaya dik hale geliyor =)
*kilidi takmak için diferansiyeli söktüğümde dişli ayarlarının bilyanın bozuk olduğunu gördüm bilyaları değiştirdim, ayna ve mahrutiyi ayarladım 10lt/100km yakan araç 8lt/100km yakmaya başladı, genelde bir deponun yarısını arazide harcıyorum ve şu an arabam harika =) (bunu olumlu yan olarak yazdım çünkü diferansiyellerin sökülüp kontrol edilmesi gerekir benimki gibi arabalarda, bu durum vesile oluyor, yanlış anlaşılmasın kilidin az yaktırdığını sanmıyorum, diferansiyeli ayarlamam sanırım buna sebep)
*en önemli olumlu yanı ucuz tabiki =) , 900 küsür dolara halloldu

not: önceki sayfalarda öne takılan kilidin olumsuzluklarında bahsedilmiş, ben sorun yaşayacağımı sanmıyorum çünkü: kilitsiz araç 4x4 de kullanırken çukur tümsek vs geçerken araç zaten kasılıyor, bu durumu cj-5 teki küt pat küt pat seslerinden anladım zamanında =) Arabanın torpidosunda da zemin kaygan değilse 4x4 e almayın yazıyor, ben de aracın kayamayacağı yerde ya hubları açıyorum yada 2h de kullanıyorum. Kaygan olmayan zeminde hub lar hiçbir zaman kilitli olmuyor yani, önler kilitli olursa bence kontrole olumsuz bir etkisi olmaz. bir çoğumuz yaşamıştır tekerleğin boş boş patinaj çekmesi genelde faydasız oluyor. ve o durumda "kilit olsaydı iyiydi" derdim ben.

bir başka değineceğim husus da elektrikli yada pnomatik kilit kilitli iken kayalardan aşıp araç iniş halindeyken (bir tümseği aşım rampa aşağı araç yöndeldiğinde) dönebilir misiniz? araç işte ozaman kasılacaktır, lokka gibi otomatik kilitler kasılan tekeri özgür bırakacaktır ve araç kasılmayacaktır. tabi benim fikrim arazide denemek gerek

söylemek istediklerim bukadar. ben Ankara dayım, takmayı düşünen arkadaşlara yardımcı olurum, görmek isterlerse arabama bakabilirler akıllarında soru işareti kalmaz, sonuçta ucuz diyoruz ama yine de masraf. ben neticesinden emin olmadan aldım siz görerek alabilirsiniz =)

yanlışlarım varsa tartışabiliriz.

saygılar

Merhaba,

Lokka yı taktırdım. Çanakkale Toyota Sevisinde. Yaklaşık üç saat sürdü. Toleranslarda problem olmadı. Verilen değerler içinde kaldı. Dolayısıyla tornalama gerekmedi. Sadece kovan ın hafif eğelenmesi gerekti parçanın yerleştirilmesi için. LSD yağı kullandı 85-90. Araç liftte iken açma testi uygulandı. Sonra yere indirip denedik. 4x4 e almadan sol arkayı krikoya aldık. Gaz vermeye gerek kalmadan debriyajdan ayağı kaldırınca krikoyu götürdü. Zemin fayans ve ıslak idi.

Araç 4x2 konumda sert ve düz zeminde boşta yürürken tıkır tıkır sesi duyabiliyorsunuz. Veya yavaş dönüşlerde de aynı sesi duyabiliyorsunuz.
4x4 konumda iken dönüşlerde, kuru ve sert zeminde (asfalt gibi) ses ve kasılma bariz şekilde kendini hissettiriyor. Araç sanki sekerek dönüyor gibi.
Sahil kumunda deneme fırsatım oldu. Dönüşlerde herhangi bir ses ve kasılma hissettirmiyor.L4 ile geçtiğim alanı H4 ile geçebildim. Ancak bunda etkisi olup olmadığı şu anki bilgim ve tecrübem dışında.

Saygılarımla.

GEZENBİLİR.COM SİTESİNDEN LOKKA DİFERANSİYEL KİLİT ALINTILARI
:nazarlik:

Kilit konusunda bence durum şudur:

Arabamı yoldan çıkartacağım diyen biri için arkada %100 kilit şart, önde %100 kilit şayan-ı tavsiyedir. Gerisi tıraştır.

Kilidim var her yerden geçerim büyük bir hayaldir.

LSD denen cihaz ise kuru sıkı tabanca gibidir.
:mshareketliifade332