Lastik Hakkında

YvzNazli

Moderator
235/75/16r lastik ebatı doğru mu?

en uygun lastik basıncı kaç psi?

nitrojen kullanmalımıyım bi faydası olur mu?

cahillik kötü :apologetic:

uzun yola gideceğiz cevaplarınızı bekliyorum iyi forumlar.

ugurdeniz

Moderator
merhaba yavuz ,
lastik ölçün iyi .
basıncı ise 34 ideal diye biliyorum ama ben 35 psi yapıyorum.
nitrojen , lastiklerin hava sıcaklık değişimlerinde basıncın artmasını yada azalmasını önleyen bi gaz. nitrojen basılırsa yol tutuşu değişmez. lastiğin ağırlığı hafifler. sen bilirsin. fantazi olsun diye takılabilirsin.

YvzNazli

Moderator
Boşuna masraf yapmaya gerek yok lastik ömrü uzamıyorsa zaten gereksiz ☺. İlginiz için teşekkür ederim Uğur bey.

ugurdeniz

Moderator
rica ederim yavuz hocam.
nitrojenle ilgili bu bilgileri makina mühendisi olan bi ahbabım söylemişti.

YvzNazli

Moderator
Eyvallah abim. :02.47-tranquillity: bey bey olmuyor ya :)
Lastikçi ile konuştum da yüksek süratlerde işe yaradığını söyledi onun dışında pek bi faydası yokmuş. arkadaşımda Accent Era var yayla 3cm alçalttı arabayı, çok sert oldu diyordu (zaten odun du) nitrojenden sonra daha iyi dedi o yüzden merak ettim. Lastikçi de diyorki "Yüksek süratlerde ısınmayı biraz daha düşürüyor ve ömrü uzatıyor ama standart kullanıcı için pek bi farklı yok. Heleki süspansiyonla falan hiç alakası yok. Hava kaçırma olayı daha az ama tabiki bi runflat değil :welcoming: "

merhaba.. lastik basıncı ve ebatı ile ilgili daha önce yazılar yazılmıştı. aşağıdaki adreste lastik ölçüsü ve basıncı ile ilgili kyron kullanma kılavuzundaki resimleri eklemiştim.

http://www.geziciteam.com/konu/1932-kyron-2011-model-aranizdayim.html

özetle şöyle;
16 inc olanlarda jant 6.5x16 ise orijinal lastik boyutu: 225 75 16 basınç: 30 psi
16 inc olanlarda jant 7.0x16 ise orijinal lastik boyutu: 235 75 16 basınç: 30 psi
18 inc olanlarda jant 7.5x18 ise orijinal lastik boyutu: 255 60 18 basınç: 30 psi

kullanma kılavuzunda basınç 30 psi yazıyor. türkiye yol şartlarında ideali 32 ( bir fazla veya eksik olabilir). 35 bence çok fazla. fazla basınç olunca arabanın zıpladığını ve biraz kastığını hissedersin. tümseklerde daha çok rahatsız eder. yine de kişiye göre değişebilir. 35 basınçla kullanmışsınız. bir de 32 ile kullanın. daha sonra size hangisi rahat geldiyse ona göre ayarlayın.

ugurdeniz

Moderator
35le kullanan benim yavuz. bana diyor bunları : ))
şu lastik basıncı olayını çok cins buluyorum yıllardır.
biliyorum kılavuzlarda filan 30-32 der ve ben de 30 yaparım yada 32 yaparım ; aracın lastikleri
resmen inikmiş gibi yada patlamış gibi görünür ve asfalt ile sürtünme daha çok artacağında nyakıt da artar , serilik de azalır , yani araba çekişten düşüyor.seriliği azalıyor. çünkü yerle daha çok meşgul oluyor.
34-35 yapınca,, çok azbuçuk araç zıplıyo mıplıyo ama daha seri daha canlı oluyor.
tavsiyem 35.

rucar

Moderator
Ben aracı yeni aldım, yoldaki asfalt yamalarında araba otobüsün içi gibi sarsıntı çıkarıyordu, ben de ağır araç olduğu için herhal diyordum, sonra yıllar önce abimin sıfır aldığı Sorento'nun aşırı zıpladığını, servise götürdüğümüzde showromda güzel görünsün diye fazla bastıkları için olduğunu ve basınç azalınca çok ciddi bir konfor farkı olduğunu hatırlayınca benzinlikte kontrol ttim ve 36 psi basılmış olduğunu gördüm, 32 ye indirdim, ciddi bir fark oldu kasislerde, 2 gün sonra da 30'a indirdim, daha da iyi oldu konfor açısından. Bir kez daha adamların bi bildiği varmışa geldim.

YvzNazli

Moderator
Valla abi arkadan garip garip sesler geliyor bagaj perdesi titriyor heralde bigün bagaja girip ses nerden geliyor bakacağım. Bu yaylanma olayı bizde de var yarın gidip bi basınca bakayım aldık alalı daha bakmadım ne büyük ayıp 😊

GT-I9301Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

YvzNazli

Moderator
43 tehlikeli değil mi hocam sivri bir çukurda lastiğin balon yapma ihtimali yok mu ??

GT-I9301Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alper

Moderator
Kullandığım lastik 225/75/R16 104H NEXEN ROADIAN 541.
Lastikçinin bana söylediği basınç 40PSI.

İlk duyduğumda fazla gibi geldi fakat sonra şöyle düşündüm:
Standart bir binek aracın bagajını yükleyince arka lastiklerin basıncını da yükseltmek gerekiyor.
Bu mantıkla yaklaşınca araç 2 tona yakın, lastik ebatı da büyük.
Hava sıkıştırılabilir olduğundan binek otolardaki 32 PSI basıncın sertliğine erişebilmesi için daha fazla havaya ve basınca ihtiyaç duyduğuna kanaat getirerek 40PSI basıyorum.
Ayağımla lastiği yokladığımda aşırı sertlik olmadığını da görüyorum.
Yazın nitrojen basmak lastiklerin yola yapışmasını azalttığı için yakıtı olumlu etkiler. Bu aralar nitrojen basmaya gideceğim.

(Nitrojen sıvı halde iken -200 derecedir. Uçak lastiklerinde de kullanılır. Tabi ki lastiğe tamamen nitrojen koyulmaz. Lastiğin kauçuğu sertleşir.)

bugatti78

Moderator
Arkadaşlar merhaba konu sanki hala sonuca bağlanmamış gibi gözüküyor. Bende 2011 Kyronun 18inch Lastiklerine 40psi basıyorum olması gereken mi bilmiyorum fakat Opetteki lastik şişirme cihazında lastik ölçüsüne göre max. basılacak psi yazıyor. 225/60/R18 in karşılığında max. 50psi yazıyor. bende mantıklıdır düşüncesiyle 40psi kullanıyorum fakat aracın zıpladığını hissediyorum.

Alper

Moderator
18" 16"e nazaran daha az hacimde olduğu için 40psi sert gelir ön takımlar ve tekerlek rulmanları erken yıpranır. Asfalt kullanımında 18" için 35-36psi idealdir.

mehmet82

Moderator
Benim lastiklerim 255/60/18 kullandığım psi 32.
Benim bildiğim kadarı ile lastik ebadı ve lastik basınca ters orantıda olur yani ince spor bir lastik daha çok basınca ihtiyaç duyar.
Lastik büyüdü diye daha fazla basınca gerek yok.
yeni lastiklerimi janta güzel oturtması için lastikçi takarken 60psi hava bastı bunu yaparken dükkanı boşaldı resmen.

rucar

Moderator
Kullanım kılavuzunda 255/60R18 için boş araç için 30 yazıyor, araç yüklüyse 33 gibi hatırlıyorum. 30'a indirince cidden süspansiyonlar çok yumuşuyor, tangırtı tungurt hoplama geçiyor ancak yanaklar ezgin duruyor, ben de 32 yapıyorum ama 32'de bile kasis geçişleri pek yumuşak olmuyor.