Lastik Firmalarının Yan Sanayileri

oguzhan

Moderator
Öncelikle herkese iyi günler dilerim... Önümüzdeki sezon için kış lastiği almayı düşünüyorum gönlüm BF Goodrich ten yana lakin babam öyle düşünmüyor sebebi ise lastikleri değiştirmeye gittiğinde lastikçinin aklına girmiş olması . Bf' ye pahalı diyerekten onun yan sanayisi olan yani Michel in yan sanayisi olan bir kaç lastik firması söylemiş ve önermiş fiyatı ucuz diye sizce yan sanayiler sorun çıkarır mı yoksa hepsi aynı standartta mı üretiliyor fiyat farkı marka duyulmuşluğundan mı geliyor Michel' in yan sanayileri şöyle:

Michelin Group[39][40][41][42] France 1889 BFGoodrich, Kleber, Kormoran, Michelin, Riken, Taurus, Uniroyal (North America) Bunlardan herhangi birini kullanan var mı ya da duyan ? Herkese iyi günler tekrardan...
 
İyi günler Oğuzhan kardeşim,
Önceki aracımda vw transporter da fabrikasyon KLEBER lastikler vardi. Çok yumuşak ve sessiz lastiklerdi ancak çok kısa sürede özellikle önlerden parça kopmaları başladı. Aracı özel kullandığım halde ve ticari araç lastikleri olduğu halde Kleber lerin ömrü kısa oldu. Araziye çıkıyorsanız çok çabuk parçalanır diye düşünüyorum... :smug:
 
Ben Actyon sports için kışlık Gtradial aldım gayet memnunum çok güzel lastik o guruba bakmanızı da öneririm. 275 tl ye almıştık.
 

SsTeam

Yönetici
oğuzhan , aracın yola tutunmasından tutta , yakıtına kadar etki eden bir önemli detay bu. Kullandığın güzergah ortalamasının yüksekliğine göre lastik seçimini yapmak en doğru olanı.
örneğin: aşırı süratli devamlı kullanım yoksa , aracın verileri dahilinde hız verisinin orta segmentinde , çoğunluk asfalt ise , diş,dizayn detayları ve sertlik katsayısı. Bunları değerlendirerek bir veri elde edip sonrasında FAYDA-MALİYET ortalaması en uygun gelen (dikkat en düşük fiyattan bahsetmiyorum , keseye ve araca en uygun olan dan bahsediyorum) tercih edilmelidir.
Bu vesile ile ULUSLAR ARASI BELİRLİ STANDARTLAR alınmadan lastik üretimi artık maalesef yapılamamktadır. Yapılsa bile sadece Lokasyon içinde kalmaktadır ihracatına izin verilmemektedir.
Örneğin sava markası çok bilinmemekle beraber avrupada slovenya da üretim yapıyor. Avrupa Birliği içinde yapılan üretimler MUTLAK denetimler ve kriterlerde yapılır. Ki Sava Goodyear teknolojisini kullanmaktadır.
http://www.sava-tires.com/sava/tr/about-us/who-we-are/

Bir diğer özelliği ise, HENÜZ GERİ DÖNÜŞÜMLÜ MALZEMEYİ YÜKSEK ORANDA KULLANMAMAKTADIR. Bu nedemek derseniz, geri dönüşüm defalarca ısıtılıp eritilip tekrar hammadde olarak kullanıldığında içinde bzı extra thermo-kauçuk gibi malzemelere ihtiyaç duyarlar , bunlarda maalesef çürüme oranı daha hızlıdır (karbon moleküllerinin çoğalması açısından ). Dolayısı ilede İlgili lastik ömrü de oldukça kısalmaktadır.
http://www.rubbernews.com/article/20140130/NEWS/140129932

Sonuç olarak MARKA dan çok veriler önemlidir. Ses,rüzgar,diş derinliği, desen vs..
Umarım biraz yardımcı olabilmişdir.
Kolay gelsin
 
FALKEN WILDPEAK A/T öneriyorum. Asfaltta inanılmaz sessiz.Arazide de gayet başarılı.Kuzay Amerika'da RUBICON'lara fabrika çıkışı taktıkları lastik. Yan ürün falan da değil.Gerçekten Japon Markası.Sumitomo Firmasının markası.

Ben araştırıp aldım, 6 aydır kullanıyorum. M+S olduğu için kışın da kullandım Karda-Buzda-Hafif arazide ve asfaltta oldukça başarılı. Tam Fiyat-performans ürünü.Ayrıca lastik deseni oldukça güzel.Yanaklarda koruma izleri mevcut.Bu da lastiği çok yırtıcı gösteriyor.
Alta linkleri ekliyorum;

youtube'da "Falken Wildpeak AT Tire Test" diye aratırsan test videosunu da izleyebilirsin.

http://www.falkentire.com/tires/truck-suv-tires/wildpeak/t-tire

kliksa.com'dan tanesi 245 tl'ye alabilirsin.
http://www.kliksa.com/urun/falken-23570-r16-106t-wildpeak-at01-4x4-oto-lastik/902166665
 

Üst