Kyron Vites Topuzuna Folyo Kaplama

İncelediğim Kyron'larda 2 tip Otomatik vites topuzu vardı.
1. si tamamen deri kaplı olanlar.
2. si arkaya bakan yüzünde oval nikelaj kaplama süsü olup diğer tarafları deri kaplı olanlar.

Kyron almadan önce baktığım bütün Kyronlarda nikelaj aksamlarında zaafları vardı. Topuzların ,vites topuzunun altındaki nikelaj kaplı çerçevelerin ve özellikle ön kapı kollarının nikelajları kısmen dökülmüşlerdi.

Benim aracım de 2. tip vites topuzu olanlardan. vites topuzunun nikelajı kısmen soyuk göze hoş gözükmüyordu.

Ekli dosyayı görüntüle 2574

Ekli dosyayı görüntüle 2575

Ekli dosyayı görüntüle 2576

Ne yapabilirim diye düşünürken daha önce görüp ,dikkatimi çeken folyo kaplama aklıma geldi.
İnternetten döşemenin rengine uysun diye sarı renk karbon folyo siparişi verdim.
Folyo gelince işe koyuldum.
Folyodan başka ufak bir maket bıçağı , ısı tabancası veya saç kurtma makinası gerekli.

Ekli dosyayı görüntüle 2577

Ekli dosyayı görüntüle 2578

Ekli dosyayı görüntüle 2579

Vites topuzunda ki nikelajı bozulmuş kısmın Çapaklarını dikkatlice kazıyoruz. Kir yağ kalmaması için alkol türevi ile güzelce siliyoruz. Kaplanacak bölgeye uygun ebeatda folyo kesip altındaki kağıdını kaldırıp yapıskanlı kısmını kaplanacak bölgeye yapıştırıyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 2580

Daha sonra ısı tabancası ile şekil vererek kabarcık ve kat kalmayacak şekilde yüzeyi kaplıyoruz.
Falçata ile bitiş sınırından dikkatlice kesip ısı tabancası ile son retuşları yapıyoruz.
Vee sonuç... :)

Ekli dosyayı görüntüle 2581

Ekli dosyayı görüntüle 2582

Ekli dosyayı görüntüle 2583

Ekli dosyayı görüntüle 2584

Ekli dosyayı görüntüle 2585

İlk defa folyo kaplamama rağmen zor olmadı. Sarı renk folyo flaştan dolayı biraz açık gözükümüş aslında daha koyu döşemeye uyuyor. Ön kapı kollarında da yer yer dökülmeler var.Onlarıda kaplamayı düşünüyorum.

GOLD Vinil Karbon Rulo 1 Metre x 127 cm sini 19,25 Tl ye satın aldım. Geri kalanı el emeği.

Sağlıklı , Kazasız günler diliyorum. Sağlıcakla kalın.
Nail Keser

SsTeam

Yönetici
Cevap: Vites topuzuna Folyo kaplama..

Hayranlıkla izliyorum güzel is cikartmissin Tebrikler

bariskonor

Moderator

Her tür iç döşeme ve temizlik itinayla yapılır diyorsunuz. Yine harika bir iş çıkarmışsınız ama daha önemlisi bunu harika belgeliyorsunuz. Uğraşıyorsunuz bir yandan da bizleri unutmuyorsunuz. Hayran kalmamak elde değil. Ellerinize sağlık.

Barış bey teşekkür ederim, bir şeyleri başarıp arkadaşlarla paylaşmak çok güzel bir duygu,ve eminim ki siz dahada iyisini yapacaksınız :)

V

vedaterdönmez

Ellerinize sağlık çok güzel olmuş

president

V

vedaterdönmez

Oooo mustafa sen yasiyormusun yaww

president

V

vedaterdönmez

Özledin kendini arabayi aldın bizi unuttun hayırsız

president

bugatti78

Moderator
Cok guzel bir uygulama olmus ayni sorun bende de var. Karbon kaplama yerine nikelaj kaplatmayi dusunuyorum fakat vites topuzu nasil sokulur bilgisi olan var mi?

bugatti78

Moderator
Nail bey valla size bravo 2 metre folyo aldim fakat bir vitesi kaplayamadim. Surekli kat izi mve kirisiklik oluyor bit turlu engelleyemedim

Erdinç bey işin püf noktası ısıtmak ısı tabancası veya saç kurutma fön makinası kullanarak kat yapmadan esnetiyorsunuz.

bugatti78

Moderator
Kaplama için çok uğraştım fakat istediğim gibi olmadı. Sanayide bir usta bulup boyattım. Benim öğrenmek istediğim vites topuzu üstü , Vitesin bulunduğu yer ve kapı kolları krom kaplama ve maalesef kaplama kalitesi kaynaklı hemen hemen her gördüğüm Kyron da soyulma var. Bu parçaların orjinalleri ne kadar dır hiç araştıran oldu mu?

toranaga

Moderator

Benim kyronumun topuzu da kısmi nikelaj kaplama bozulmaları var ve kötü görünüyordu. Ben aseton ile tamamını çıkarttım. Şimdi topuz arası parlak siyah renkli oldu yani deri ile aynı renk. Abest durmadı.