Kyron Şanzıman Yağı Değiştirme

internetten 3 adet 3 litre opet ATF dxIII yağ ve mann H182 kıt alıyoruz.kitin içinde filitre ve conta var.

2 şer adet kömür çuvalını üst üste koyup ön tekerleri üstüne çıkarıyoruz

şanzımandan çıkıp radyatöre gelen iki adet bağlantıdan üstekini çıkarıp ucuna hortum takıp uygun kaba yağı boşaltıyoruz.motoru çalıştırıp ayagımızı fren pedalından çekmeden P R N D vitesleri

sırayla gezdiriyoruz.

yag kesilince motoru durdurup çıkan yag kadar yeni yag koyuyoruz. yine motoru çalıştırıp frenden ayagımızı çekmeden P R N D sırayla vitesleri geziyoruz. bunda amaç tork konvertöründeki kalan yağı atmak

yağ boşaldıktan sonra şanzımanın alt kapağını söküyoruz toplam 6 vida var

ŞANZIMANIN MERCEDES-BENZ OLDUĞUNA İNANMAYANLARA BU RESİM KAPAK OLSUN

Çıkardığımız kapagı ve mıknatısı güzelce temizliyoruz ve yerine takıyoruz

şanzıman yağ seviyesinin ölçüldüğü yerden yeni yağımızı dolduruyoruz

yavru şanzımanın iki adet vidasını söküp yagı boşaltıyoruz. sonra alttakini yerine takıp üstteki delikten yagı koyuyoruz.

ali

Moderator
Cevap: kyron şanzuman yağı değiştirme

Teşekkür ederiz hocam elinize sağlık , meslek eğitim nede olsa. Böyle bilgilendirici konuları çok severim, kendisi yapmak isteyenlere yol gösterici oluyor.

Elinize sağlık, DSİ m78 için nasıl değişim yapılıyor acaba bilginiz var mı

SM-G925F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yorumlarınız için teşekkürler ancak farklı modeller için yardımcı olamam. söyleyeceğim yanlış bir şey aracınıza zarar verebilir.

Murat bey güzel paylaşım teşekkürler affınıza sığınarak ekleme yapmak istiyorum
yagı boşaltırken kartelin altında bulunan alyan cıvatayı kullanın torktaki yağıda aynı şekilde 5 numara alyan cıvata vardır yag boşaltmak amaçlı motoru çalıştırmanız şanzımanda ölümcül sonuçlar doğurabilir ve yeni yağ dolumu yaparken kesinlikle çavuşun içine bi kadın çorabı koyun küçük bi pislik talaş veya üstüpten kopan bi iplik parçası ciddi sorunlar açabilir yag seviyasini kontrol ederken kesinlikle üstüp veya kumaş bez kullanmıyoruz deri bez kullanıyoruz ve son olarak yag seviyesi motor rölantide çalışırken bakılıyor ama bu konuda iddacı olmak istemiyorum ben mesleği bırakalı uzun yıllar oldu dediklerimi uygularsanız şanzımanınızın ömür uzun olur saygılar keyifli sürüşler dilerim

Freelander

Moderator

OPET ATF DX III ün muadilleri şunlarmış.

petrol ofisi ATF DX-3
"Mobil Delvac™ Synthetic ATF Mobil ATF 320"
SHELL Spirax S4 ATF HDX
BP AUTRAN DX III
CASTROL Transmax Dex III Multivehicle
OPET ATF DX III
FUCHS Titan ATF 4000 TOTAL Fluide AT 42
ELF Elfmatic G3

Freelander

Moderator

ATF 3353
VALVOLINE SYNPOWER ATF 134
MOTUL ATF 236.14

standartları yukardakilerde varmı onu bulamadım.

Murat bey güzel paylaşım teşekkürler affınıza sığınarak ekleme yapmak istiyorum
yagı boşaltırken kartelin altında bulunan alyan cıvatayı kullanın torktaki yağıda aynı şekilde 5 numara alyan cıvata vardır yag boşaltmak amaçlı motoru çalıştırmanız şanzımanda ölümcül sonuçlar doğurabilir ve yeni yağ dolumu yaparken kesinlikle çavuşun içine bi kadın çorabı koyun küçük bi pislik talaş veya üstüpten kopan bi iplik parçası ciddi sorunlar açabilir yag seviyasini kontrol ederken kesinlikle üstüp veya kumaş bez kullanmıyoruz deri bez kullanıyoruz ve son olarak yag seviyesi motor rölantide çalışırken bakılıyor ama bu konuda iddacı olmak istemiyorum ben mesleği bırakalı uzun yıllar oldu dediklerimi uygularsanız şanzımanınızın ömür uzun olur saygılar keyifli sürüşler dilerim
1.vidayı sökmeye gerek görmedim çünkü filitreyide değiştirecegimiz için kapağı zaten açacagız dolayısıyla kalan yağı ordan aldım.
2.yağın tamamını istesenizde boşaltamayacagınız için şanzımanın yağsız kalması mümkün değil.hem kyron da hemde tork konvertörlü farklı araçlarda pek çok kez bu şekilde yağ degiştirdim. problem olmadı. yüke binmeden kısa bir süre çalışıyor. bu konuda uzman değilim risk almak istemiyen yapmasın elbette.
3.temizliğe elbette dikkat etmeli ancak konulan yağ filitreden geçmeden asla şanzımanın içine giremez. konulan yağ önce hazneye akıyor. sonra filitreye girip şanzımana gidiyor.
4. yağ seviye çubuğu aliexpress de satılıyor. rölantide ölçülüyor.

OPET ATF DX III ün muadilleri şunlarmış.

petrol ofisi ATF DX-3
"Mobil Delvac™ Synthetic ATF Mobil ATF 320"
SHELL Spirax S4 ATF HDX
BP AUTRAN DX III
CASTROL Transmax Dex III Multivehicle
OPET ATF DX III
FUCHS Titan ATF 4000 TOTAL Fluide AT 42
ELF Elfmatic G3

opet atf dxIII TİPİK ÖZELLİKLERİ
Renk Kırmızı
Yoğunluk @15 oC, g/ml ASTM D 4052 0,857
Viskozite @40 oC, mm²/s ASTM D 445 35,4
Viskozite @100 oC, mm²/s ASTM D 445 7,3
Viskozite İndeksi ASTM D 2270 177
Parlama Noktası, oC ASTM D 92 218
Akma Noktası, oC ASTM D 97 -54

FUCHS TİTAN ATF 3353 CHARACTERISTICS
Density at 15 oC DIN 51757 0.848 g/ml
Colour Visual red
Flash Point, CoC DIN ISO 2592 190 oC
Pour Point DIN ISO 3016 -54 oC
Foaming Tendency Seq. I/II ASTM D 892 20 / 0; 30 / 0 ml
Dynamic Viscosity at – 40oC DIN 51398 8000 mPas
Kinematic Viscosity at 40oC DIN 51565-1 29 mm2/s
Kinematic Viscosity at 100oC DIN 51565-1 6.3 mm2/s
Viscosity Index DIN ISO 2909 179

degerleri karşılaştırırsanız nerdeyse aynı olduğunu göreceksiniz

mrb arkadaşlar. yarın içim çorlu ymy yetkili serviste 110.000 bakıma gireceğim. şanzıman yağı da değişim talep ettim. detayları paylaşırım

Bende uzman değilim uzman olmak için bi ömür vermeli bi konuya diye düşünüyorum ben ise sadece 8 yıl Almanya Mercedes firmasında çalışma fırsatı bulabildim ben sadece şunu merak ediyorum Almanlar bu Mercedes Şanzumanı uzun yıllar kullanırken biz niye acaba ne zaman kucağımıza alırız korkusuyla yaşıyoruz malum piyasada otomatik araçlara pek rağbet yok tabi araba sizin karar sizin

Bende uzman değilim uzman olmak için bi ömür vermeli bi konuya diye düşünüyorum ben ise sadece 8 yıl Almanya Mercedes firmasında çalışma fırsatı bulabildim ben sadece şunu merak ediyorum Almanlar bu Mercedes Şanzumanı uzun yıllar kullanırken biz niye acaba ne zaman kucağımıza alırız korkusuyla yaşıyoruz malum piyasada otomatik araçlara pek rağbet yok tabi araba sizin karar sizin
siz zaten 8 yıl fabrikada çalıştıysanız ve Almanya da yaşadıysanız bu soruların cevabını biliyor olmalısınız.

başkasını bilmem ben 25 yılda 50 civarı araç alıp bindim sattım 40 tanesi otomatik vites araçtı. Otomatiklere rağbet olmaması toplumun ön yargıları ve maalesef özellikle alman araçların arıza yaptığında minimum10-15 bin lira masraf çıkarmasıyla ilğili. yani biz kucağımıza almasak da onlar veriyor zaten. Almanya da kamyon şoförü 7.45 bmw ye binebiliyor. biz rüyamızda göremeyiz

Paylaşım için teşekkürler, aynı işlemi yakın zamanda ben de uygulamayı düşünüyordum fotoğraflı paylaşım çok güzel denk geldi. İki sorum olacak:
1. Huninin ve şanzımandan çıkan hortumun ağzındaki kırmızı hortumlar standart sulama hortumu mu yoksa herhangi bir özelliği var mı?
2. Opet dexron 3 yağ ile ilgili ilerleyen zamanlarda sorun yaşama ihtimalimiz nedir? Siz kendiniz uzun dönem kullandınız mı bu araçta? Mercedes 722.6 şanzıman için minimum gereksinim olarak MB Approval 236.14 öneriyor (onceden 236.10 öneriyordu), opetin yağı 236.5 gözüküyor tbf'sinde.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Paylaşım için teşekkürler, aynı işlemi yakın zamanda ben de uygulamayı düşünüyordum fotoğraflı paylaşım çok güzel denk geldi. İki sorum olacak:
1. Huninin ve şanzımandan çıkan hortumun ağzındaki kırmızı hortumlar standart sulama hortumu mu yoksa herhangi bir özelliği var mı?
2. Opet dexron 3 yağ ile ilgili ilerleyen zamanlarda sorun yaşama ihtimalimiz nedir? Siz kendiniz uzun dönem kullandınız mı bu araçta? Mercedes 722.6 şanzıman için minimum gereksinim olarak MB Approval 236.14 öneriyor (onceden 236.10 öneriyordu), opetin yağı 236.5 gözüküyor tbf'sinde.

1. evet bildigimiz sulama hortumu
2.aradaki fark ondalık degerler de. kullanın diyecek kadar profesyonel degilim ama teknik veriler birbirine çok yakın. 4 ayrı kyronda bu yagı kullandım sorun yaşamadım. bahsettiginiz yagla değişim maddi olarak nerdeyse 5 katı. karşılayacak gücünüz varsa FUCHS TİTAN ATF 3353 kullanın sadece serviste var piyasada yok zaten

1. evet bildigimiz sulama hortumu
2.aradaki fark ondalık degerler de. kullanın diyecek kadar profesyonel degilim ama teknik veriler birbirine çok yakın. 4 ayrı kyronda bu yagı kullandım sorun yaşamadım. bahsettiginiz yagla değişim maddi olarak nerdeyse 5 katı. karşılayacak gücünüz varsa FUCHS TİTAN ATF 3353 kullanın sadece serviste var piyasada yok zaten
Dolar yükselmeden önce Motul Multi ATF alıp koymuştum kenara bir koli, mb 236.12 standardını karşıladığı yazıyordu, demek ki işimi rahat rahat görecek, çok sağolun paylaşımınız için.

legionee

Moderator

Şanzımandan bu yöntemle kaç litre yağ alabildiniz acaba?