Kyron Şanzıman Kendini Korumaya Aldı.

Dün gece benim evlat yolda bıraktı. şehir dışına ilçeye gitmiştik. vardığımız yerde R ye zor geçti sonra P almak istedim geçmedi daha fazla zorlamadım evime döndüğüm de denerim diye düşündüm. dönüş yoluna çıktığımızda yollar karlı olduğu için işimi garantiye 4h de yolculuğa başladım.

arabanın giderken kasıldığını farkettim. sürekli vites küçültüp devir yükseltiyordu. çekişi zayıflamıştı hatta el frenini bile kontrol ettim kaç defa acaba çekik mi kaldı diye. 2h ye aldım yine aynı durumdaydı.

sonra evime 30 km kala koku gelmeye başladı arabayı kenara alıp kaputu açtım. buram buram atf kokusu geldi.
arabanın altına yağ akıtmış. hemen kontağı kapatıp ne yapalım diye düşünelim dedik. sonra arabayı orada bırakmaya karar verdim. çalıştırmadan iyice kenara alayım dedim ama nafile araba yerinden oynamıyor. artık olduğu yerde bıraktım reflektör falan koyup geldim. sabah ustayla beraber gidip 1litre atf koyduk. hiç bir sorun yokmuş gibi çalıştı ve yoluma devam ettim. işin garip tarafı arabanın altında herhangi bir sızıntı belirtisi yok.

arabam şu anda sanayide yarın yağ değişimi yapılacak Allaha şükür hiç bir sıkıntısı yok. tahmin ettiğim gibi şanzıman kendini korumaya almış kilitlemiş yağ azaldığı için.

1. soru: Castrol 3 çeşit atf var. bu araçlarda hangisi kullanılıyor orjinal olarak ?
( deluxe II) (deluxe III) (trasnmax dual)
2. soru: Daha önce bu konuda tecrübesi olanlar varsa bu yağ sızıntısı neden ve nereden olmuş olabilir ?

LAFI ÇOK UZATTIM AMA BU KONUDA TECRÜBE ETMEYEN ARKADAŞLAR İÇİN BİLGİ AMAÇLI YAZDIM OLUP BİTENİ.
 

toranaga

Moderator
Cevap: Acil yardım ! Kyron şanzıman kendini korumaya aldı.

İsmail bey aracınızın Km.'si nedir. Benzer Km.'lerde başımıza gelme olasılığı yönünden neden-sonuç çıkarımı yapabilirmiyiz ? Birde bu başlıkta cevap yok gördüğüm kadarıyla sizin öğrendiğiniz yağ eksiltme nedeni ve altında sızıntı yok ise basınç vb. yolla bir başka yerdenmi olduğu konularında bilgi edinirseniz paylaşırmısınız.
 

SsTeam

Yönetici
Cevap: Acil yardım ! Kyron şanzıman kendini korumaya aldı.

genelde şanzıman yağı ihmal edilir , yağ çamurlaşmaya başladıkçada bu tür sıkıntılar olur. ama eksiltme alt tapa veya iç aksamlarda bir yerde çatlak olmasından kaynaklı olabilir. sadece görsel kontrol yaptırmayın , bağlantılı ekipmanları-parçaları mutlaka kontrol ettirin. aslında sırf bu konuya ilişkin ingilterede gördüğüm rontgen cihazı var onu getirtmeyi bile düşünüyorum. görülmeyen aksamların rontgenini çekebilmek için..
 
Cevap: Acil yardım ! Kyron şanzıman kendini korumaya aldı.

koray abi tavsiyelerin için teşekkür ederim. yağın özellikle kış aylarında yoğunlaştığı için sürtünme ile azaldığı söylendi. araç lifte kaldırılıp her yeri kontrol edildi. sadece ön diff tahliye borusunda sızıntı olmuş. şanzumanın zorlanması durumunda olabilecek bir durum denildi. diff yağı da tamamlandı allaha şükür herhangi bir sorun çıkmadı.

hangi yağın kullanıldığını öğrenmek için servisi aramıştım. servisteki usta lafım bitmeden abi çekiciye yükle gel arabayı sakın yürütme 8000den başlıyor masrafı dedi. diyeceğim o ki şanzuman yağı bakımı çok önemli hepimizin çok dikkat etmesi gerekiyor.

turan abi aracım 150000de. ben 130000de aldım şanzuman yağı bakımı ne zaman yapıldı bilmiyordum. ancak düzenli periyotlarla kontrol edildiğinde sorun çıkacağını sanmıyorum. zaten servistekiler de şanzuman için ömür biçmiyorlar bakımını yaptır gönül rahatlığıyla bin diyorlar. 60000 de yağın değişmesi gerekiyor.
 
Bu yıl yine tekrarladı aynı sorunu. ama artık sorunun ne olduğu anlaşıldı.
Karlı bi akşam ormana gezintiye çıktım(tabi kar baya yüksek ön tampon yolu açıyordu.) gece geç vakitte eve döndüm. Sabah erken işe gitmek için çalıştırdım aracı ve konunun ilk mesajındaki gibi araç R ye zor geçti ve Pye geçmedi. Bende hemen arabayı kardeşime verip yolda kalmadan ustaya göster sorun neredeymiş baksın dedim. Hemen ustaya götürdü aracı. Sorun çok komik ama şanzımanın açıkta olduğu için vites değişimleri yapan kolu kar sıkıştırıyormuş. Kar temizlendi vites kolu yumuşacık oldu.
Sanırım aracın altına profesyonelce çizilmiş güzel bir koruma yapılması gerekiyor.:black_eyed:
 

Üst