Kyron Direksiyon Stabilitesi :)

hız 120 km ve üstüne çıkınca kyron direksiyonu yumuşuyor ve arabanın kontrolü azalıyor diyenlere ithaf olunur.. gece karanlığında 150 km hızla giderken ibreyi telefonla fotoğraflayıp bir arkadaşa whatsapp'tan gönderdim. polisler duymasın :)

hız sevmeyen ve hıza karşı olan birisi olarak kyron'la 150 km' den aşağıya düşmez oldum. 1.5 ayda 2500 km dağ bayır gezdim. böyle giderse pek yakında 10.000 bakımı gelecek :(

Cevap: kyron direksiyon stabilitesi :)

kyrondan kyrona :)
kyron sayısının az olduğu bir ilde dağ başında gezerken tesadüfen denk geldiğim beyaz bir kyron. diğeri de market otoparkında denk geldiğim siyah bir kyron :) (3. ve 4. fotoğraf)

Valla benimde kyron 120 den sonra direksiyon yumusuyo korkuyorum yolda durmuyo astra h var 200 rahat goruyorum varmi bi cozumu

uymazz

Valla benimde kyron 120 den sonra direksiyon yumusuyo korkuyorum yolda durmuyo astra h var 200 rahat goruyorum varmi bi cozumu

uymazz
sizin kyronun jant ve lastik ebatları nedir. şekline bakınca orijinal kyron jantı değil gibi geldi. şekli önemli değil de boyutları orjinali ile aynı mı acaba?

kyronu ilk aldığımda 120 km civarı hızda direksiyon yumuşuyor gibi gelmişti. fakat 140- 150 ' ye çıkınca sertleşiyordu.. şu anda 120 ya da 150 km' de yumuşama yok. 150 km' de çok stabil. 165 ve üstünde yüksek olması nedeniyle binek arabalar kadar stabil olmayabilir.

ilk aldığımda eski sahibi orijinal boyutunun bir küçüğü lastik takmıştı. ben orijinal boyutta lastiğe geçtim. lastik ve jantın direksiyona bir etkisi olur mu bilmiyorum. direksiyonda bir sorun var mı diye servis yetkililerine de danışmak da fayda var...

255/60/18 orjinal boyutu jant celik jant 16 jant vardi orjinali onda bu kadar yapmiyodu ama bu olculerde orjinal servise gitmem lazim dediginiz gibi zaten fren diskleri de degismesi lazim ama cok pahali

uymazz

ahmetersin

Moderator
Diğer modellerde uygulama nasıldır bir yorum yapamam ancak Kyron açısından bildiklerimi aktarayım. Bizim araçlar hatırladığım kadarıyla 40 km hıza ulaştığında direksiyon belirli oranda sertleşmekte ve bu sertlik 40 km hıza inene kadar devam etmekde. Hız arttıkca sertlikle ilgili bir değişiklik olmamala beraber sürüşle alakalı durum oluşmakta. Hız arttıkca direksiyonu döndürme açısı azalmakta oda şu şekilde oluşmakta; araç hızlandıkca lastiğin dönüş turu arttığı için kısa sürede daha fazla yol almakda. Yani 10 km ile giderken yapacağınız dönüş açısı ile aynı mesafeyi gitmekde ancak dediğim gibi daha kısa sürede. Ufak bir hatırlatmada bulunayım dünya genelinde çarpışma testleri yapan kuruluş olan Euro NCAP; testleri 64 km hızla yapmakta.

Çarpışma testleri tamamen pazarlama stratejisi. 65 km hız ile yapılan çarpışma testi bir aldatmaca. testlerde her zaman renault ve peugeot ödül alıyor. şimdi en güvenli araba reno' mu oluyor.. testler en az 90 km hızla yapılmalı. ek olarak 120 ve üstü bir hızda da test yapılmalı..