Kyron Akü

Herkese selamlar arkadaşlar.
Aracım artık havaların soğumasıyla sabahları zor çalışmaya başladı. Akü voltajını sabahları 11.9-12.0 volt civarında görüyorum. 3-4sn kontak basmak gerekiyor. Gündüz hava 10 derece üstünde sıkıntısı yok.
Araçta şuan 2013 yılının inci aküsü mevcut. Akü ömrünü doldurmuş gibi sanki.
Sanırım bu durumda aküyü değiştirmem gerekiyor. Aküyü tekrar eski kondisyonuna getirmenin bir imkanı var mıdır diye siz abilerime sorayım dedim. Belki şoklama benzeri yöntem ile eski şarj seviyelerine ulaşır mı? Yoksa aküden umudu keseyim mi?

FIG-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

toranaga

Moderator
Yeni nesil aküler (sizin kullandığınızda öyledir) tam bakımsız su veya asit takviyesi yapılmayan tip oluyor. Bunlardaki kurşun plakalar zamanla aşınıyor ve şarj tutmamaya başlıyor. Benim aracım 2011 model ve 2017 yılında ilk aküsünü değiştirdim. Bir kaç kez şoklattım ama tutmadı. Zor durumlarda da kaldım. Araç otomatik olması nedeniyle vurdurma da yapılamıyor. Mutlaka başka bir araçtan yedekleme yapmak gerekiyor. Akünün normal ömrü 4-5 yıl olarak belirtiliyor. Sizin aküde ömrünü tamamlamış ve hatta daha uzun gitmiş. Uygun fiyatlı ters kutup 90 Ah. akü araştırın bence. Ben mutlu marka almıştım. Yuvasına uymadığı için akünün alt kısmındaki çıkıntıları keserek yuvaya oturttular. Şimdilik bir sorun yok.

Yeni nesil aküler (sizin kullandığınızda öyledir) tam bakımsız su veya asit takviyesi yapılmayan tip oluyor. Bunlardaki kurşun plakalar zamanla aşınıyor ve şarj tutmamaya başlıyor. Benim aracım 2011 model ve 2017 yılında ilk aküsünü değiştirdim. Bir kaç kez şoklattım ama tutmadı. Zor durumlarda da kaldım. Araç otomatik olması nedeniyle vurdurma da yapılamıyor. Mutlaka başka bir araçtan yedekleme yapmak gerekiyor. Akünün normal ömrü 4-5 yıl olarak belirtiliyor. Sizin aküde ömrünü tamamlamış ve hatta daha uzun gitmiş. Uygun fiyatlı ters kutup 90 Ah. akü araştırın bence. Ben mutlu marka almıştım. Yuvasına uymadığı için akünün alt kısmındaki çıkıntıları keserek yuvaya oturttular. Şimdilik bir sorun yok.
Şoklama ile olmadı dediğinizde dayanamayıp yolumun üstündeki parçacı bir arkadaşa uğradım. Akü test cihazı ile akünün sizlere ömür olduğunu söyledi. Araçtaki eski akü de normal kutuplu olan versiyonu imiş malesef.
Siz siz olun mümkünse ters kutup alın. Akü bağlantı kablolarının şekli dikkatimi hep çekmişti, cidden çok kasılarak takılması gerekiyor. Kablolar resmen şekil değiştiriyor. Arkadaşın yeni aküyü takması için ilk önce eski kabloları bükmesi kastırması gerekti. 5-6 senede kablolar fena yamulmuştu. Sözün kısası normal kutup bence araca uyumlu değil.
Yuasa 90ah ters kutup takmaya karar verdik. 2018 model bir akü ama fiyatı uygundu ve şarjı doluydu. Aldıktan sonra 2 yıl garantisi olduğu için kabul ettim. Yuasa aküye servis olarak inci markası bakıyor. Bilginiz olsun.
Forumda akü başlığı aratınca bulamamıştım. İnşallah ihtiyacı olana bir yardımı dokunur.
Bu arada piyasa bilgisi vermek amacıyla aldığım akü fiyatlarını da yazayım.
İnci akü 640tl
Oto pratik akü 540tl
Yuasa akü 740tl
Elimizdeki akünün hurda fiyatı 60-65 civarı olduğu için onu da fiyattan düşersiniz.

Dün akşam Metro süpermarkette İnci akü 90ah 540tl idi. Fakat ters kutup değildi.

Ben de 7 yıllık sulu tip mutlu akü var. 6 ayda bir saf su eklerim hep. Bir buçuk aydır arabayı çalıştırmayınca 2 hafta kadar önce akü basmadı. Aküyü söküp içindeki suyu boşalttım. Magnezyum sülfat ve aaf su karışımı doldurup bir gün bekklettim ve erkesi gün saf su + sülfirik asit ekleyip akü şarj cihazına bağladım. 3 günde anca şarj etti ama eskisi gibi canlandı akü. Bakalım daha ne kadar gidecek.