Korando Sports Yakıt ve Zıplatma

SsTeam

Yönetici
Aracımı aldığım günden beri üzerinde 265x50x20 ölçülerin de lastikler takılı aracımın ortalama yakıtını henüz 100km/10lt den aşağı hiç düşüremedim. Israr ile diğer forumlarda otomobil yakıtı gibi 7lt yakıyo benim aracım diyen kişilere pek inanamıyorum. Sizler de yakıt durumu nedir?

Ayrıca aracın en ufak bir araziye girdiğinizde en küçük taşın bile yerini aracın içinde hissetmek beni rahatsız ediyor. Bu konu için en hesaplı kurtuluş için bu hafta sonu 100kg ağırlık koydum arkaya deneyeceğim. Uymaz ise aklımda amortisörler de bir modifikasyona kadar yolu var. Sizler bu konular hakkında herhangi bir tavsiyede bulunabilir misiniz?

SsTeam

Yönetici
degerli arkadaşim 20 inch jant ile senın 10 litre sehir ici yakıtın normal , orjınal 225 lastik ve 16 jantla şehir ici ortalamam 8 en fazla 9 oluyor cok trafik ve dur kalk yapınca , biraz dikkatli kullanınca 8 altına iniyor , 2000 cc 155 beygir makıne icin bu rakamlar bence ideal
senin lastik tabanların geniş ayrıca jantlar cap olarak buyuk buda yuzde on fazla yakmasına sebeb oluyor ,

SsTeam

Yönetici
benim avatarımdaki actyon sports uzerinde 16 jant ve 265 70 16 bf good rıch at lastık var , su an korando sports kullanıyorum herseyı orjınal lastık jant vs vermıs oldugum yakıt degerlerı korando sportusun degerlerıdır ..

korandosports

Moderator
hocam sizin dediğiniz değilde araçta talı bir zıplatma var özellikle 180 le giderken en ufak şeyde yaylanıyor buda hoşuma gidiyor:eek:

SsTeam

Yönetici
Korondo Sports ile arka Bosken sürücü harıc Aracda kımse ve ağırlık yokken 160 ve uzerınde hızlarda cok dıkkatlı olmalıyız ozellıkle virajlarda arka taraf hafıf oldugu ıcın ıslak zemınde bır anda spın atabılır Allah korusun ...

SsTeam

Yönetici
Teşekkür ederim sağolun Allah kimsenin başına vermesin. Aracım evdeki ikinci araç olduğu için genelde ailece ve ya arkadaşlar ile birlikte doğa gezilerine gittiğimde kullanıyorum.

Dürüst konuşmak gerekir ise bence araç bir pikap için bu paraya olacak en iyi araç tek eksiği 4x4 olmaması.

Sizin bilginiz var mı kilitli difransiyel takılabiliyor mu bu araçlara?

SsTeam

Yönetici
Arkada dana 44 difransiyel var kaç freze olduğunu bılmıyorum ama İstanbul merkez servısı erśah getırıyor kilit ve takmak mümkün ..

SsTeam

Yönetici
Tuzla da ki servis ile görüştüm bana yakın olan yenibosna servisinden isim verdi gidin ona aracınız ile birlikte kilitli difransiyel ile ilgili size fiyat ve bilgi verecekler dedi:rolleyes:

SsTeam

Yönetici
Erdinç olmadı malesef yetkili servis şu anda bu hizmeti veremiyormuş :( cumartesi zaten seninle kar lastiklerini almaya gittiğimizde uğrarız yine bayiye seninle birlikte de bir daha konuşuruz Alp bey ile.

bu araçlar hız arabası değildir.
kaldı ki actyon sports sınıfında en az zıplayan kamyonettir.Navara'ya binde gör zıplayamı :)

20 jant ile az bile yakıyor araçınız :)

SsTeam

Yönetici
actyon haric pikaplarin hepsi makaslidir ve yuk taşima amaclidir ,actyon SUT sinıfındadir hic bir pikapda bulunmayan 5 noktadan bagli arka difransiyele sahıptir cogu c sınıfı aracdan konforlu ve hızlıdır ,

20 jant takılı oldugu icin lastık yanak mesafesıde azalmıs sizin dolayısıyla daha fazla zıplıyor , ayrıca lastik havalarıda cok onemli lastiiklerde bir yerde amortisor vazıfesı goruyor havası fazla olursa ondanda zıplar ...

SsTeam

Yönetici
Kar lastiklerim orjinal jantlara takılacak orjinal ölçülerde kar lastiği oladığı için 245x70x16 aldım yakında daha konforlu yolculuğa başlayacağım.

S.a. arkadaşlar bende bir soru soracağım kusuruma bakmayın lütfen. Kilitli defrasiyel nedir ozelliği nedir bendede aynı aractan var. Ozelliğine gore bende değiştirmek isterm teşekkür ederim..

Alper

Moderator
S.a. arkadaşlar bende bir soru soracağım kusuruma bakmayın lütfen. Kilitli defrasiyel nedir ozelliği nedir bendede aynı aractan var. Ozelliğine gore bende değiştirmek isterm teşekkür ederim..
Mesela aracınıın sağ tarafı çukura düştü ve araç asılı kaldı.
Standart diferansiyel görevi gereği tüm itme gücünü boşta olan(sağ) tekerleğe iletir, yola basan(sol) tekerlekler dönemez bile.
Ama kilitli diferansiyel varsa sistem devreye girer ve sol tekerlekleri sağ tekerleklere kilitleyerek eşit dönmesini sağlar ve sizi askıdan kurtarır.