KORANDO SPORTS da Mersedes'e ait 5 ileri otomatik şanzımana dönüş yapılmış...

SsTeam

Yönetici
Arkadaşlar merhabalar,

Korando Sports da yeni donanım tüm modellerde standart ESP ve otomatik şanzımanlar için de mersedes e ait 5 ileri bir şanzımanla değiştirilerek revizyona gidilmiş.

Elbette ESP önemli bir eksiklikti ve çok yerinde bir karar olmuş. Fakat kafama takılan mevcut otomatik şanzımanı kullananların herhangi bir problemi oldu mu. Ben mevcut şanzımanla test ettim ve gayet başarılı idi. Üstelik 6 ileri olduğu düşünülürse 5 ileri 6 kadar iyi olamaz. Optimum devri sağlamak için ne kadar fazla vites varsa o kadar iyi demektir. Mesela VW Amarok da 8 ileri şanzıman kullanıyor. Lexus yeni modellerinde 9 ileri şanzımana geçmiş durumda.

Ssangyong un mevcut vites sayısını düşürmesi merak uyandıran bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Mersedes şanzımanı kesinlikle daha kalitelidir. Ama yakıt tüketimi ve performans konusundaki etkileri ne olacak çok merak ediyorum. Yeni aracı test etme fırsatı olan arkadaşlar olduysa izlenimlerini paylaşırlarsa çok iyi olacaktır...

SsTeam

Yönetici
merhaba nexus bey isminizi soyadiniz sehrinizi vesare yazarsaniz sizi taniriz sayet profil bilgilerini doldurmayan uyelere konu hakkinda yardimci olunmuyor

F

falken34

benim diğer araç (mitsubishi evo9) 6 ileri şanzımanı söküp ralli art 5 ileri şanzıman bağladık..diğer evolardan daha iyi ivmeleniyor..
eski aracım land cruiser 4 ileri otomatik vitesti..190,000de baskı balata bile değişmedi.

vitesin 9-10 vites olmasının bi önemi yok..fazla vites konması sadece şehir içinde dur-kalk yaparken aracı daha yüksek torkla hareket ettirerek yakıt ekonomisi yapmak..yoksa 5 ileri araç ile 8 ileri aracın son hızlarında değişme olmaz..
tek dezavantajı ise sürekli vites değiştirmek zorunda kalan şanzıman kutusunun bozulma riskinin fazla olması..

örneğin 5 ileri bir araç yılda 500,000kez vites değiştiriyorsa,8 ileri şanzıman 800,000kez değiştirir...
önemli olan sağlamlık ve sorunsuzluk..vitesin fazla olmasının bi anlamı yok..:D

Volvolarda da durum aynı...

4 ileri vitesleri daha uzun ömürlü... 5 ilerilerde özellikle çok kullanılan 2ve3te vuruntu sorunu başgösteriyor

SsTeam

Yönetici
8 ilerı olsa 4000 devırde degılde 3000 devride 180 km görse harıka olur yakıt ekonomısı acısından .

SsTeam

Yönetici
merhaba nexus bey isminizi soyadiniz sehrinizi vesare yazarsaniz sizi taniriz sayet profil bilgilerini doldurmayan uyelere konu hakkinda yardimci olunmuyor

Merhabalar,

İsmim Ozan KOLAK , 1980 doğumluyum. Antalya da yaşıyorum. Herkesin burada bilgi paylaşımı için bulunmakta olduğunu sanıyordum.

"isminizi soyadiniz sehrinizi vesare yazarsaniz sizi taniriz sayet profil bilgilerini doldurmayan uyelere konu hakkinda yardimci olunmuyor!" gibi bir şey söylemişsiniz de. Ben neyi yanlış yaptığımı yada nerde hata yaptığımı anlamadım. Ben burada herhangi bir sorunum olduğu için yazmadım. Korando Sports alsam mı acaba diye takip ettiğim araçlardan biri. Yani sahip değilim ve bu konuda da yardımcı olunacak bir sorunum yok. Ben burası dışında 5 farklı firmanın modellerini daha takip ediyor ve fikirlerimi yazıyorum. Orta okuldan beridir Auto Show ve Otohaber i düzenli olarak alıp okuyan otomobiller konusunda marka ve sınıf ayrımı yapmaksızın her şeyi takip eden bir insanım. Burada yada diğer forumlarda aradığım tek şey de yorum ve tecrübeleri öğrenmek. Kendimce de yorumlarda bulunmak. Ama ilk defa bir forumda sizin yukarda belirttiğiniz üslupla yaklaşıldı. Bilgi paylaşmak bu kadar zor olmasa gerek. Devlet dairesine birşey sorarsınya. Dilekçe isterler. Altına isim adres cep telefonu yazmanızı isterler. Yani bence sizin yorumunuz bu muamele ile aynı muamele. Garipsedim.

Ha bazı insanlar vardır. Karşılarındaki insanın yaşından yada isminden yada soyadından belki nereli olduğundan bir yorum çıkarıp ona göre davranır. Yoksa benim için buradaki kişilerin kimin nerede yaşadığı yada nereli olduğu yada öğrenim durumu hiç önemli değil... Haaa eğer kişi ilgimi çekerse zaman içerisinde samimiyetimi arttırmak istersem o zaman önce kendimi tanıtıp sonra sorarım. dostum nerede yaşıyorsun. Nerelisin. Kaç yaşındasın. Gibi. Bunu da samimiyetimi arttırmak istediğim kişi hakkında daha fazla şey öğrenmek için yaparım. Kısaca vites konusunda sorun soran birine " Önce sen kimsin nesin bi söyle de öyle cevap verelim bizde!" gibi bir tavra girmem...

Bu forumu okuyan bütün arkadaşlardan özür dilerim. Böyle bir durum için ama geçekten garipsedim tavrınızı...

SsTeam

Yönetici
benim diğer araç (mitsubishi evo9) 6 ileri şanzımanı söküp ralli art 5 ileri şanzıman bağladık..diğer evolardan daha iyi ivmeleniyor..
eski aracım land cruiser 4 ileri otomatik vitesti..190,000de baskı balata bile değişmedi.

vitesin 9-10 vites olmasının bi önemi yok..fazla vites konması sadece şehir içinde dur-kalk yaparken aracı daha yüksek torkla hareket ettirerek yakıt ekonomisi yapmak..yoksa 5 ileri araç ile 8 ileri aracın son hızlarında değişme olmaz..
tek dezavantajı ise sürekli vites değiştirmek zorunda kalan şanzıman kutusunun bozulma riskinin fazla olması..

örneğin 5 ileri bir araç yılda 500,000kez vites değiştiriyorsa,8 ileri şanzıman 800,000kez değiştirir...
önemli olan sağlamlık ve sorunsuzluk..vitesin fazla olmasının bi anlamı yok..:D

Doğru söylüyorsunuz ama benim kast ettiğim zaten son hızı düşer mi değil di. 0-100 hızlanma süresi , esneklik değerleri ( 60-100 & 80 - 120 km ) şanzıman ömrü ve en inemli olan da yakıt tüketimi. Bu açıların tamamını değerlendirmek anlamında sormuştum. Vites sayısının artması tabi ki daha komplike hale getiriyor şanzımanı o da bozulma riskini artttırıyor. Mesela Land Rover ZF nin ürettiği yeni 9 ileri şanzımanı kullanmaya başladı mesela. Burada ki amaç emisyon ve yakıt tüketimini düşürmek ve performansı düşürmeden bunu yapmak. Ama sizin de dediğiniz gibi tabi ki şanzımanda vites sayısı arttıkça hareket eden parça ve arıza riski de artıyor.

SsTeam

Yönetici
8 ilerı olsa 4000 devırde degılde 3000 devride 180 km görse harıka olur yakıt ekonomısı acısından .

Kesinlikle doğru söylüyorsunuz. Ben Amarok u da test ettim. Araç 70-80 km de 8 vitese geçiyor ve 1100 - 1200 d/d da seyrediyor. Eğer sakin kullanıyorsanız. Gaza basarsanız da anında vites küçültüp 3. vitese hızla ve devir yükselterek hızlanıyor. Yüksek hızda bile düşük devirle ve sessiz gidebiliyor...

Eskiden kullandığımız bisikletleri düşünün. Ne kadar çok vites varsa sizin gücünüze ve yol durumuna göre doğru vitesi seçme ve yorulmama şansınız o kadar artıyor du... :cool:

legionee

Moderator
Merhabalar,

İsmim Ozan KOLAK , 1980 doğumluyum. Antalya da yaşıyorum. Herkesin burada bilgi paylaşımı için bulunmakta olduğunu sanıyordum.

"isminizi soyadiniz sehrinizi vesare yazarsaniz sizi taniriz sayet profil bilgilerini doldurmayan uyelere konu hakkinda yardimci olunmuyor!" gibi bir şey söylemişsiniz de. Ben neyi yanlış yaptığımı yada nerde hata yaptığımı anlamadım. Ben burada herhangi bir sorunum olduğu için yazmadım. Korando Sports alsam mı acaba diye takip ettiğim araçlardan biri. Yani sahip değilim ve bu konuda da yardımcı olunacak bir sorunum yok. Ben burası dışında 5 farklı firmanın modellerini daha takip ediyor ve fikirlerimi yazıyorum. Orta okuldan beridir Auto Show ve Otohaber i düzenli olarak alıp okuyan otomobiller konusunda marka ve sınıf ayrımı yapmaksızın her şeyi takip eden bir insanım. Burada yada diğer forumlarda aradığım tek şey de yorum ve tecrübeleri öğrenmek. Kendimce de yorumlarda bulunmak. Ama ilk defa bir forumda sizin yukarda belirttiğiniz üslupla yaklaşıldı. Bilgi paylaşmak bu kadar zor olmasa gerek. Devlet dairesine birşey sorarsınya. Dilekçe isterler. Altına isim adres cep telefonu yazmanızı isterler. Yani bence sizin yorumunuz bu muamele ile aynı muamele. Garipsedim.

Ha bazı insanlar vardır. Karşılarındaki insanın yaşından yada isminden yada soyadından belki nereli olduğundan bir yorum çıkarıp ona göre davranır. Yoksa benim için buradaki kişilerin kimin nerede yaşadığı yada nereli olduğu yada öğrenim durumu hiç önemli değil... Haaa eğer kişi ilgimi çekerse zaman içerisinde samimiyetimi arttırmak istersem o zaman önce kendimi tanıtıp sonra sorarım. dostum nerede yaşıyorsun. Nerelisin. Kaç yaşındasın. Gibi. Bunu da samimiyetimi arttırmak istediğim kişi hakkında daha fazla şey öğrenmek için yaparım. Kısaca vites konusunda sorun soran birine " Önce sen kimsin nesin bi söyle de öyle cevap verelim bizde!" gibi bir tavra girmem...

Bu forumu okuyan bütün arkadaşlardan özür dilerim. Böyle bir durum için ama geçekten garipsedim tavrınızı...
Admin'in amacı hepimizin de onayladığı ve uygularken ilk defa böyle tepkiyle karşılaştığımız forum kurallarına sadık kalarak forumu insanları faydalanabileceği, düzenli şekilde korumaktır. O yüzden ilk defa girdiğiniz bir ortamda kendinizin nasıl yaptığını anlatarak kendi kurallarınıza uymaya zorlamak yerine biraz daha ılımlı yaklaşarak mevcut düzene uyum göstermeye çalışmanız eminim daha barışçıl bir tavır olacaktır. Zira herkes kendini tanıtmadan sorular sorarak istediğini alıp gitse şu anki sıcak dostluk ilişkisinden daha çok çıkar amaçlı alışveriş durumunda olurduk. Bu yüzden alınganlık yapmanıza gerek yok, biz bir aileyiz ve sizi de gerçekten tanıyarak aramızda görmekten mutluluk duyarız.

F

falken34

vw amaroklar zfye dua etsin..amaroklarda kullanılan şanzıman zf şanzıman...dsg olsaydı herkes kucağına alırdı :D

O

orçun81

Ww 8 ileri ağır arazide sapıtıyormuş diye duydum. Kararsızlık yaşıyormuş

SsTeam

Yönetici
Admin'in amacı hepimizin de onayladığı ve uygularken ilk defa böyle tepkiyle karşılaştığımız forum kurallarına sadık kalarak forumu insanları faydalanabileceği, düzenli şekilde korumaktır. O yüzden ilk defa girdiğiniz bir ortamda kendinizin nasıl yaptığını anlatarak kendi kurallarınıza uymaya zorlamak yerine biraz daha ılımlı yaklaşarak mevcut düzene uyum göstermeye çalışmanız eminim daha barışçıl bir tavır olacaktır. Zira herkes kendini tanıtmadan sorular sorarak istediğini alıp gitse şu anki sıcak dostluk ilişkisinden daha çok çıkar amaçlı alışveriş durumunda olurduk. Bu yüzden alınganlık yapmanıza gerek yok, biz bir aileyiz ve sizi de gerçekten tanıyarak aramızda görmekten mutluluk duyarız.
Ben de memnun olurum... Fakat ben bu konuyu açana kadar daha önce 8 konu açtım ve 62 mesaj yazdım. Ama bana kimse kendinizi tanıtmadınız demedi. 8 konu ve 62 mesajdan sonra 9. konuda böyle bir şey ile karşılaşınca insan ister istemez yadırgıyor. Burada ben hatalı olduğumu düşünmüyorum. Niyetim kimseyle kavga etmek yada tartışmak yada birilerini kızdırmak değil. Ama ben ilk forumda mesaj yazmaya başladığımda eğer bu şekilde bir talep yada yönlendirme yapılsaydı bu kadar yadırgamaz yada rahatsız olmazdım. Benim söylediklerimi de düşünerek olaya tekrar bu açıdan bakarsanız sevinirim. O zaman neden olaya tepki gösterdiğimi daha iyi anlayacak ve bana biraz da olsa hak verecek sinizdir. Bir şey daha var. O arkadaşın kötü niyetli olduğunu iddaa etmiyorum. Bazen yazarken insan kendisini karşı tarafa doğru anlatamıyor. Fakat arkadaşımız da farklı bir üslupla yaklaşsa idi. Bazı şeyleri yapmanın bin bir türlü yolu var.

"Merhabalar sizi daha yakından tanıyabilmemiz için kendinizi tanıtabilir misiniz..! " de diyebilirdi. Ki daha ılımlı bir yaklaşım olurdu...

"O yüzden ilk defa girdiğiniz bir ortamda kendinizin nasıl yaptığını anlatarak kendi kurallarınıza uymaya zorlamak yerine biraz daha ılımlı yaklaşarak mevcut düzene uyum göstermeye çalışmanız eminim daha barışçıl bir tavır olacaktır." demişsiniz...

Bu arada sizin burada söylediğiniz gibi ben buraya ilk defa girmedim. 8 konum ve 62 mesajım var... 9. konumda ve 63. mesajımda böyle bir tepki ile karşılaştım. Kimseyi de kendi kurallarıma uymaya zorlamıyorum. Bunu nereden çıkardığınızı da anlamış değilim. Ve böyle düşünmenize sebep olacak bir şey yapmadığıma inanmakla birlikte bu durumdan dolayı üzüldüm. Düzen konusunda bir sıkıntım yok. Üslup ve zamanlama bana garip geldi sadece...