KORANDO SPORTS - Cruze Control

SsTeam

Yönetici
Pek kimsenin ilgisini çekmemiş anlaşılan bu haber; acaba benim "cruise-control" ü yanlış yazmam mı buna sebep oldu. Link de cruze yazınca kafam karışmış olmalı... :cool::cool::cool:

SsTeam

Yönetici
Valla linkten anladigim belirtilen model yillarinda uygun gibi gorunuyor. Ama bana manuele uygulanmadigi soylenmesi sa ma geliyor. Ne alaka. Bircok manuel vitesli aracda ben gordum. Korando Sports da bunu engelleyen bir ozellik mi varmis. Calisma prensibi ve mantik ayni sonucta.

Bu arada gidip tanidik bir serviste bakim sirasinda taktirilabilecegi kanaatindeyim. Sonucta orjinal parca. 60 tl iscilik alsi lar isterlerse.

SsTeam

Yönetici
Valla linkten anladigim belirtilen model yillarinda uygun gibi gorunuyor. Ama bana manuele uygulanmadigi soylenmesi sa ma geliyor. Ne alaka. Bircok manuel vitesli aracda ben gordum. Korando Sports da bunu engelleyen bir ozellik mi varmis. Calisma prensibi ve mantik ayni sonucta.

Bu arada gidip tanidik bir serviste bakim sirasinda taktirilabilecegi kanaatindeyim. Sonucta orjinal parca. 60 tl iscilik alsi lar isterlerse.

Selam, size katılıyorum. Fakat Antalya YMY 'de daha önce bir manuel vites araca uyguladıklarını ve frene ya da gaza basıldığında otomatik olarak hız sabitleyicisinin off durumuna düşmesi gerekirken düşmediğini söylediler. Ben de anlamıyorum piyasada manuel vites bir dünya araç var cruse controllü olarak satılan ya da kullanılan. Hatta Ssang'ın kendi Korando model araçlarında standart; manuel - otomatik farketmiyor. Arkadaşım kullanıyor. Gayet güzel sorunsuz. Bize de gelince orjinalinde yok diyorlar. Halbuki yeri dahi mevcut; ki avrupa versiyonlarının hepsinde de var.

SsTeam

Yönetici
Selam, size katılıyorum. Fakat Antalya YMY 'de daha önce bir manuel vites araca uyguladıklarını ve frene ya da gaza basıldığında otomatik olarak hız sabitleyicisinin off durumuna düşmesi gerekirken düşmediğini söylediler. Ben de anlamıyorum piyasada manuel vites bir dünya araç var cruse controllü olarak satılan ya da kullanılan. Hatta Ssang'ın kendi Korando model araçlarında standart; manuel - otomatik farketmiyor. Arkadaşım kullanıyor. Gayet güzel sorunsuz. Bize de gelince orjinalinde yok diyorlar. Halbuki yeri dahi mevcut; ki avrupa versiyonlarının hepsinde de var.
Hocam internetten ben diğer ülkelerdeki donanıma da baktım. Sizin de dediğiniz gibi manuel de donanım olarak sunuluyor. Kimse hakkında konuşmak istemem ama bence istanbula da soruşturun. Çünkü benim kanaatim sizin ustalar yanlış montaj yapmıştır. Çünkü manuel vitesli araçlarda hem fren müşüründe hem de debriyajda (orada nasıl bir sistem olduğunu bilmiyorum) bağlantı var. Her hangi birine dokunulduğunda cruise control devreden çıkıyor. Citroen C5 den biliyorum. Manuel C5 de firen müşürü bozulunca cruise control ve abs devre dışı kalıyor. Muhtemelen sizin ustalar bağlantıyı yanlış yapmışlardır. Aksi bir düşünce olması için bir sebep yok.

Dediğim gibi istanbul da ki servisle bir görüşüp bilgi alın derim.

SsTeam

Yönetici
Hocam internetten ben diğer ülkelerdeki donanıma da baktım. Sizin de dediğiniz gibi manuel de donanım olarak sunuluyor. Kimse hakkında konuşmak istemem ama bence istanbula da soruşturun. Çünkü benim kanaatim sizin ustalar yanlış montaj yapmıştır. Çünkü manuel vitesli araçlarda hem fren müşüründe hem de debriyajda (orada nasıl bir sistem olduğunu bilmiyorum) bağlantı var. Her hangi birine dokunulduğunda cruise control devreden çıkıyor. Citroen C5 den biliyorum. Manuel C5 de firen müşürü bozulunca cruise control ve abs devre dışı kalıyor. Muhtemelen sizin ustalar bağlantıyı yanlış yapmışlardır. Aksi bir düşünce olması için bir sebep yok.

Dediğim gibi istanbul da ki servisle bir görüşüp bilgi alın derim.

Umarım ustanın yanlışlığıdır. Çünkü henüz bende taktırmadım ve taktırmayı çok istiyorum. Ben sadece servisteki ustanın bana anlattığını söylüyorum. Onlara ben de aynı şekilde, ısrarla itiraz ettiysemde bir türlü kabul ettiremedim. Dediğiniz gibi daha önce ben de cruse control'lü araç kullandım, söyledikleri ile alakası yok.

SsTeam

Yönetici
Yani... sòyledikleri bahane resmen deli saçması. Bir kaç yıl önce internette hatta bir ilan görmüştüm.
HER TÜRLÜ ARACA HIZ SABİTLEYİCİ TAKILIR diye. Sadece açıklama da elektronik gaz kelebegi olan araçlarda uygulanır gibi birşey yazıyordu. zaten öbür türlü takma şansı yok tabi ki...

Adam hiç hız sabitleyici altyapısı olmayan araca bile sonradan takacak. Orjinalinde bulunan bir araca sonradan takılmıyo dicekler. Böyle bir saçmalık yok... Bence yeteri kadar bilgili ve ne yaptığını bilen bir sanayi ustası bile takabilir. İki adet bağlantı yapılacak. Debriyaj ve fren. Hadi belki debriyaj daki mantığı bilmiyorum ben ama. Fren de direk fren müşürüne bağlıyorsun. Sizde yavaşlayacağınızda frene bi dokunursunuz...

SsTeam

Yönetici
Arkadaşlar ben yeni 400 TL 'ye taktırdım. İncelediğim kadarıyla bu sadece Kol için verilen fiyatı. Ben taktırdığımda Komple uyumlu olması için direksiyonun içersindeki göbeği ve bir kaç parça değiştirip/eklediler o yüzden fiyatı bana normal geldi.

SsTeam

Yönetici
Hayırlı olsun, kazasız kullanmanız dileğiyle.. Fiyat gayet normal, ben alırken de 250 tl fiyat çekmişlerdi. 1,5 yıl önce. Fakat sıkıntı aracın otomatik vites olması gerektiğini söylüyorlar. Manuel vitese uyumsuz diyorlar. Sıkıntının büyüğü de buradan kaynaklanan bir mantıksızlık sistem aynı, araç aynı... ama mantık yok!!
Günümüz piyasasında bir çok manuel vites araçlarda cruize control mevcut ve sorunsuz çalışıyor.

SsTeam

Yönetici
Teşekkür ederim. Fiyat evet bu dönemde normal geldi bana da 2-3 ay önce de sorduğumda Direksiyon içersindeki göbek yok o yüzden takamıyoruz demişlerdi fiyatı da 300 TL idi ama o zaman Euro/Dolar daha düşüktü şimdi ise maşallah almış başını gidiyor! Manuel Vites olayına bende katılıyorum benim eski aracım da manuel idi hız sabitliyicisi vardı ama birşey dikkatimi çekti Auto Cruise aktif iken atıyorum 90km/h sabitlediğinizde rampa aşağı giderken kendi vites küçültüyor ve otomatikman motor freni yapıyor. Sanırım Manuel viteslerdeki sorunu da bu beyin yapmak istiyor yapamıyor sapıtıyor :)