i10’la çıtayı yükseltti yerli ‘cip’e göz kırptı

SsTeam

Yönetici
Ekli dosyayı görüntüle 352

[h=2]Frankfurt Fuarı’nda dünya tanıtımı yapılan iddialı yeni i10’un üretimine başlayan Hyundai Assan, üçüncü bir model için kolları sıvadı. Görüşmeleri devam eden muhtemel model ise, Avrupa için düşünülen cip tarzı yeni B-sınıfı SUV[/h]
Hyundai Assan’ın İzmit fabrikasında 475 milyon euro’luk yatırımla üretimine başlanan yeni i10 ya da İngilizce okunuşuyla “Ay-ten”in dünya tanıtımı, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yapıldı. Yeni i10 ile Hyundai’nin Avrupa’daki iddiasını kuvvetlendirecek olan Hyundai Assan, üçüncü bir model için girişimlerini sürdürüyor. Bu model ise, Avrupa pazarında da popüler hale gelen ancak markanın yelpazesinde eksik olan mini SUV sınıfında olacak.


Frankfurt’ta tanıtılan i10 ile kapasitesi 200 bin adede çıkan ve konumunu güçlendiren Hyundai Assan, tüm kapasiteyi doldurmak hatta bunun da üzerine çıkmak için Kore’deki merkezle görüşmelerini sürdürüyor. Hyundai’nin önümüzdeki dört yılda Avrupa pazarına sunmayı planladığı 22 yeni model ve çift haneli büyüme hedeflerine daha fazla katkıda bulunmayı da amaçlayan Hyundai Assan, bu çerçevede, i10 ve i20 gibi Avrupa’da da popüler olacak bir modeli tesislerine taşımayı istiyor.


Bu model için en büyük aday da, 2014 yılında sırasıyla Çin, Hindistan ve Brezilya pazarlarında satışa sunulması düşünülen, bu amaçla da testleri devam eden B-Sınıfı SUV modelin Avrupa versiyonu. Bu aracın 2016 yılında piyasaya çıkabileceği belirtiliyor.AudI fuarda ‘Nanuk’ sürprizi yaptı
Alman lüks otomobil üreticisi Audi, fuarın açılışına saatler kala bir sürpriz yaparak, “Nanuk quattro” crossover konseptini tanıttı. Dün basın günüyle kapılarını açan fuarda sergilenmeye başlanan “Nanuk quattro”, arazi aracı özelliklerine sahip bir spor otomobil olarak da nitelenebilecek türden. İki kişilik bu otomobil, tamamen yeni çift turbo beslemeli 5.0 lt’lik V10 dizel motorla yürüyor. Arkaya yerleştirilen motor, 544 HP güce ve 7 ileri otomatik S-Tronic şanzımanla donatılmış. Toplam ağırlığı 1900 kg olan Nanuk quattro, 100 km/s hıza 3.8 saniyede ulaşıyor. Bununla birlikte 100 km’deki ortalama tüketimi 7.8 lt. Havalı süspansiyon sayesinde Nanuk’un yüksekliği, arazi şartlarına göre ayarlanabiliyor.

BMW’den 3 katlı kapalı test pisti
Alman lüks otomotiv üreticisi BMW, diğer ev sahibi firmalar gibi fuara iyi hazırlanmış. Bu fuarda tam elektrikli yeni i3 ve hibrit i8’in tanıtımını yapan BMW, bunun için kendi standının da bulunduğu salonda 300 metre uzunluğunda ve üç katlı bir kapalı test inşa etti. Yaklaşık 10 bin metrekarelik bir alanda, BMW Grubu markalarını da sergileyen firma, bu test pistini de “8” şeklinde inşa etmiş. 2011’de de Audi iki katlı test pisti kurarken, Mercedes’in bu yıl fuarın dışındaki farklı bir alana inşa ettiği 250 metrelik test pisti bulunuyor.

Saraçoğlu’nun Porsche’si artık hazır
Çinli Chery markasına transfer olmadan önce Türk tasarımcı Hakan Saraçoğlu tarafından tasarlanan Porsche 918 Spyder, sonunda üretime hazır hale geldi. İki yıl önce konsept olarak tanıtılan hibrit teknolojili 918, vergiler hariç yaklaşık 850 bin dolarlık bir fiyat etiketine sahip olacak. 4.6 lt hacimli 600 HP’lik V8 benzinli motorla donatılan 918, 287 HP’lik elektrikli motorlar sayesinde toplamda 887 HP’lik bir güç değerine ulaşabiliyor. 0-100 km/s hızlanmasını 3 saniyenin altında tamamlayabiliyor.

Küçük Hyundai’de hedef büyük
Yeni i10 yani Ay-ten’in fuar öncesi tanıtımını Frankfurt’taki Ar-Ge merkezinde yapan Hyundai, Avrupa için büyük hedefleri olduğunu, bunu gerçekleştirmek için ilk adımlardan birinin yeni i10 olduğunu belirtti. Hyundai’nin Avrupa’da bugüne kadar 3.3 milyon adet araç sattığını, bunun yüzde 75’inin son 7 yılda satıldığını anlatan Hyundai Avrupa Başkan Yardımcısı Allan Rushforth, “Artık marka bağımlılığı yaratmak istiyoruz. i10, Avrupa pazarında en iyi satan modellerimizden. Yeni i10 ile bu yönde önemli bir adım atacağız” dedi.
Rushforth, yeni i10’un, geniş ve daha pahalı modellerin özelliklerini, küçük otomobil fiyatına sunduğunu belirterek, 2016’ya kadar Avrupa’da küçük otomobil sınıfının yüzde 25 gelişeceğini, gelecek yıl 74 bin i10 satmayı hedeflediklerini kaydetti. Rusforth, İzmit fabrikasının kalitesine güvendiklerini ve i10’un mükemmel kalitede bir araç olduğunun altını çizdi.

‘Hisseleri geri alacağım’
Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar da, i10 yatırımıyla Korelilerin verdikleri sözü tuttuklarını belirtirken, “Hyundai ile Assan Holding arasındaki hisse değişim sürecinde bizi çok üzmüşlerdi. Koreliler hem yeni i10 modeli ile hem yapılan ve yapılacak yatırımlarla gönlümüzü aldılar. Kendilerini affettirdiler” dedi. 2005’ten bu yana zarar ettiklerini hatırlatan Kibar, yeni model yatırımı ve kapasite artışıyla 2014’ten itibaren kâra geçeceklerini anlattı. Kibar, şöyle devam etti:
“Hyundai Assan’da, Kibar Holding’in yüzde 30 hissesi var. Biz bu hissenin yüzde 18’ini sermaye artırımı yapmadığımız için anlaşmalı olarak Korelilere vermiştik. Yaptığımız anlaşmada kâra geçildiği an 75 milyon dolara geri alacaktık. Bunu, 2014 yılından itibaren kademeli olarak yapacağız. Yani yine yüzde 30 hisse bizim olacak.”

‘Fabrikamızla övünüyoruz’
Hyundai Assan Başkanı ve CEO’su Won Shin Chang, görüşmelerin tüm hızıyla devam ettiğini ve merkezi ikna etmeye çalıştıklarını belirterek, “B-SUV modeli istedik. Görüşmeler sürüyor. i10 ve gelecek nesil i20 ile aynı platforma sahip olacak. Dolayısıyla bizim üretmemiz daha uygun” dedi.
i10 ile fabrikanın kalite çıtasını daha yukarı taşıdıklarını ifade eden Chang, “Türk işçisi, gerçekten mükemmel iş başarıyor. Türkiye’de üretilen i20’lerin kalitesi, Hyundai dünyası içinde en iyisi diyebilirim” dedi.

Yerlilerin Frankfurt çıkarması
Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergilenen otomobiller arasında tanıdık yüzler de var. İzmitli i10’un dünya tanıtımı yapılırken, Bursalı Renault Clio ve Clio Grand Tourer’ın yanı sıra makyajlanan Megane HB ve Gölcük’te üretimine başlanacak Ford’un B sınıfı hafif ticari aracı Transit Courier, fuarı gezenleri karşılıyor.

Sadece 3 adet üretilecek
Dünyanın en güçlü, hızlı ve pahalı seri üretim otomobillerinden Bugatti, fuarda çok özel bir seriyle yer aldı. Veyron Grand Sport Vitesse Jean Bugatti, adını şirketin kurucusu Ettore Bugatti’nin oğlu olan ve efsanevi Type-57 modelini tasarlayıp, test ederken hayatını kaybeden oğlundan alıyor. Sadece 3 adet üretilmesi planlanan araç, siyah renkte.
 

Üst