Hızlanırken yada yokuşta yığılma

ali

Moderator

Araç:2012 KORANDO SPORTS e-XDI 2.0 Otomatik vites
Model yılı : 2012, 15500km de.

Aracımda sorun yaşıyorum. Sorun hızlanırken yada yokuş çıkarken kendini gösteriyor.
Motor kaputunun altından bir ses geliyor ve araç yığılıyor, sonrasında kesik kesik hareket ediyor ve sonrasında yavaş yavaş toparlıyor.
Göstergede arıza ışığı yanmıyor, hata kodu oluşmuyor.
Video da 01:43 ve 01:49 ta ses rahatça duyuluyor.
Ses nereden geliyor olabilir ve araç bunu neden yapar.

ali

Moderator
Arkadaşlar konuyu her ne kadar yeni açsam da sorunun geçmişi 8 ay öncesine dayanıyor. O sıralarda, sonbaharda, aracı yeni almıştım ve bu tuhaflığı farketmiştim ancak ilk defa dizel ve bu sınıfta bir araç kullandığım için bunun bir sorun olup olmadiğindan emin olamamıştım. Araca biraz alıştıktan sonra bunun bir sorun olduğuna kanaat getirdim ve servise başvurdum. O sıralarda bunun bir şanzıman sorunu olduğuna dair bir kanaatim vardı. Servisteki arkadaşlar hemen aracı bilgisayara bağlayıp hata koduna baktılar ve hata kodu yoktu. Hata kodu yoksa sorun da yoktur mantığıyla sepet yaptılar. Sonrasında sorun kendiliğinden seyrekleştı ve kış ayları boyunca hiç karşılaşmadım. Sorunu tamamen unutmuştum ve araç bana ben araca alıştım diye seviniyordum. Fakat nisan ayında sorun geri dönüş yaptı, hem de dönüşü muhteşem oldu. Sorunun çözümü için ne yapabilirim diye düşünürken motor kaputunun altına kamera bağlayıp motor sesini kaydederek sorunun kaynağına belki ulaşabilir miyim dedim. Biraz kayıt yaptım ve kayıtları incelemeye başladım. Ardından servise tekrar başvurdum. Bu ziyaretimde yakıttan olabileceğini söylediler ve yakıt kartuşunun içindeki filitre elemanını değiştirdiler. Böyle bir dene dediler ve servisten ayrıldım. Bir kaç gün denemenin ardından sorun tekrar etti. Tekrar servise gittim. Bu defa usta distribütör firmayla görüşme yaptı. Firma yakıt filitresinin bütünüyle kartuşuyla birlikte tekrar değiştirilmesini istemiş. Öyle yaptık ve deneme sürüşüne çıktık, ancak sorun tekrarladı. Usta tekrar distribütör firmaya dönüş yaptı ve onların tavsiyesi yazılım güncellemesi yapılması yönünde oldu. Ertesi gün aracı güncelleme için bıraktım ve bugün akşam aracı teslim aldım. Henüz karar vermek için erken , bir kaç gün içinde kendini belli eder. Gelişmelerden haberdar ederim. selamlar.

ali

Moderator
hocam sesten anladığım kadarı ile turbo devreye geç giriyor gibi çünkü gaz tepkisine bakarak üst devirlere çıkmak isteriken sanki turbo tarafından sekteye uğruyormuş gibime geliyor defalarca dinledim 15 kere falan fakat hızlanmaya devir devir verir iken turbodan ses yok gibi geldi sesten ve videodan bukadar hocam servise gidin böyle yürümesin araç derim...
sağolun vakit ayırmışsınız bayağı. Bende turbodan süphelendim ve bunu servisle de paylaştım ancak distribütör firma buna ihtimal vermedi.

SsTeam

Yönetici
Çok teknik olmadığım için motor dinleme konusunda herhangi bir fikir yürütmek istemiyorum ama benim başıma 1 kere gaz yememe rampalarda zorlanma sesi ie bakım zamanına yakın bir dönemde karşılaşmıştım. Bizim oralar biraz inşaat bölgesi olduğu için Sürekli toz kir çamur bunlarla karşılaşıyorum bu da tabi filtrelerin erken tıkanmasına neden oluyor bir de Benzini bilmediğim bi yerden almıştım , o depoyu bitirip bildiğim yerden benzini alıp , bakıma sokunca herşey normale dönmüştü.
Bir de çok üzerinde durmadığım bir ses var araçta, hızlanmalarda vites düşürmediği zaman araçta titreme ile kemikli bir ses geliyor bu muhtemelen şanzumandan geliyordur diye çok üzerinde durmuyorum çünkü çok kısa sürüyor ve araç kendini hemen toparlıyor.

ali

Moderator
Bu arada program güncellemesinin ardından ön ve arka vuruntu sensörlerinin sokette yerleri değiştirildi. Bu yönde bir teknik servis bülteni varmış.

Araçta olumlu yönde gelişmeler var, alt devirlerde araç artık daha canlı, yaşadığım sorun ortadan kalmış gibi görünüyor. Öncesinde alt devirler oldukça cansızdı ve genellikle 2'den 3'e geçerken yığılma ve silkeleme yapıyordu, hele de rampalarda performansı berbattı.

F

falken34

aracınız daha önce aracı bilmeyen bir usta tarafından söküldiyse bu tip sorunlar olabiliyor...
performans kaybının genelde bu nedenlerle oluyor...
sorununuzn çözüldüüğüne çok sevindim..

ali

Moderator
Teşekkür ederim arkadaşlar. Bu sorun çok uğraştırdı beni, umarım kimsenin başına gelmez.
Bu arada yeni yüklenen program versiyonları şu şekilde:
Motor kontrol ünitesi: UCE50AM04

SsTeam

Yönetici
Araç sıfır aldınız ve daha garanti kapsamında değilmi? Yeni onaylanan resmi gazete de yayımlanan tüketici kanunlarını inceleyin , cebiniz tekrar yanmasın...

F

f-a-t-i-h

aracınız daha önce aracı bilmeyen bir usta tarafından söküldiyse bu tip sorunlar olabiliyor...
performans kaybının genelde bu nedenlerle oluyor...
sorununuzn çözüldüüğüne çok sevindim..
Hem motor kontrol ünitesi hem şanzıman için mi yazılım yüklediler ayrı ayrı...

ali

Moderator
Hem motor kontrol ünitesi hem şanzıman için mi yazılım yüklediler ayrı ayrı...
Orasını takip edemedim ama sanırım ayrı ayrı program yükleniyor. Önce motor kontrol ünitesi sonra şanzıman.
Ustanın demesine göre motor kontrol ünitesine program yüklenirse şanzımana da program yüklemek gerekir diyordu.

ali

Moderator
Araç sıfır aldınız ve daha garanti kapsamında değilmi? Yeni onaylanan resmi gazete de yayımlanan tüketici kanunlarını inceleyin , cebiniz tekrar yanmasın...
Araç garanti kapsamında, zaten sadece yakıt filtresi için ödeme yaptım. Filtreler sarf malzemesi olduğu için garanti kapsamında degilmiş.