Güney Kore'de elektrikli araçlar için şarj sistemi kuruldu

SsTeam

Yönetici
Ekli dosyayı görüntüle 29
Elektrikli araçlar için Güney Kore'de otoyolların alt tarafına döşenen ilginç bir sistem geliştirildi.


Günümüzde elektrikli arabalar gittikçe popüler olmaya başladı. Her geçen gün araba üreticileri tarafından yeni duyuruları gelen bu araçların, büyük bir problemi var, o da şehirler arasında yeterli şarj istasyonunun bulunmaması. Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde Fransız firmasının bu soruna çözüm olarak EP Tender adı verilen harici şarj jenaratörügeliştirdiğinden bahsetmiştik. Şimdi de elektrikli araçlar için Güney Kore'de OLEV adı verilen bir sistem geliştirildi.
EP Tender'dan çok farklı çalışan bu sistem, otoyolların altına yerleştirilen şarj kabloları sayesinde elektrikli araçlarınbataryası şarj edilebiliyor. Araçların alt tarafında yer alan plakalar sayesinde manyetik alan oluşturularak araçlarınbataryası şarj edilmiş oluyor. Hem otoyollara hem de araçlara kurulan bu sistem sayesinde araçların sürüş süresi uzatılmış olacak.
Şu an ülkede elektrikli otobüs ile deneme sürüşleri yapılan bu sistemin, 2015 yılına kadar 10 elektrikli otobüs sayısına artırılması planlanıyor. Büyük bir maliyet gerektiren OLEV projesi en yakın sürede ülkenin çoğu yerinde boy göstermesi bekleniyor.

Ekli dosyayı görüntüle 30
 

Üst