Fren Balatası Ötmesi

Arkadaşlar merhaba. Gecen hafta fren balatalarımı değiştirdim. Orjinallere el sürülmüyor mecburen iyi olduguna inandigimiz kore mali bisey taktik. Ancak sonuc o ki şuan frenlemeye yakin ince bi ötme yaptığı oluyor. Rahatsiz edici boyutlarda lakin bazi bazi yapıyor. Frenlerde asbest denen maddenin kullanımı yasaklandığından ses için normal diyenler var. Frenlemesi iyi ise kurcalama diyorlar ki iyi bence. Ancak yine de foruma danisayim dedim. Bu arada degismeden önce bikac yere sorduğumda ötmeme garantisi veremeyiz dediler asbestten dolayı. Hem arac büyük hem otomatik oldugi icinde bunu söylediler. Yani beni şuan cok rahatsız etmiyor ama kafama takilmiyor değil. Orjinal 4 balata 800 den fazla arka on seviste. Ben 400 taktirdim bu arada on arka. 200 e de balata vardi bu arada 2 takım ancak tercih etmedim

Balata değişince disklerinizin de tornalanması gerekiyor yüzeyi dümdüz olsun. Eğer tornalama yapmadıysanız en kısa zamanda yaptırın (gerek yok diyenleri de kaale almayın). Diskiniz eski balatanızın girinti çıkıntıları tarafından şekil aldı ve eskisinin değişmesi ile bu girinti çıkıntılar yenisine tam temas etmemekte. Hem ses yapar daha da önemlisi tutunma yüzeyini kat ve kat azaltıyorsunuz.

Evet torna yapılmadı. Yani aslinda ben torna isine fren elemanlarında cok taraftar degilim. Yarin balansa gidecegim sanayide arac ustunde torna yapan biyer vardi eger duruyorsa bi uğrayayım bakim

Yanlış anlaşılma olmasın ötmenin kaynağı sadece torna olmaması değil, birçok nedeni oluyor. Ama düzgün bir torna ve sonrasında kaliperlerin buna ayarlanması güvenlik açısından önemli.

Valla daha önce iki sefer farkli araçlarda disk tornasi yaptırdım hic memnun kalmadım. Birinde frenleme esanasinda ugultu problemi bas gosterdi ve titreme bir zaman onceki şikayetim arasinda olandi o da geri geldi. Ugultu icin orjinal balata taksamda sorunu cozemedim satmis oldum araci. Yani demem o ki sanirim bu asbest konusu dogru ötme yapmamasina bizim araclar icin garanti vermiyorlar. Suan boyle kullanacam sanirim zaten belli belirsiz zamanda yapıyor. 120 140 uzeri frenleme esnasinda biraz titreme var hiz dustukce kesiliyor o da. Gerci balansta var biraz aracimda yarin onu halledip titreme kismiyla alakali olani yazarim buraya

Lafi uzattim :) yetkili servisler bazen cep yakiyor ama orjinal parca + yetkili servis ikilisi bazen gercek derman oluyor. Sanirim 6 bin km sonraki periyodik bakimda disk + balatayi da yetkili serviste değişeceğim. :)

Torna yapılsa tabiki en güzeli.Fakat torna iyi yapilmazsa sonrasinda titreme yaparsa disk boşa gider...Açıkçası Takılan frenler duzgun calismissa frenlemede sıkıntı yoksa hiç kafaya takmaya gerek yok bence....tozlu yolda disk arasina küçük taşlar sıkıştigindada benzer sesi yapiyor zaten.Çokta önemli değil...

Tornaci lara sorsan torna da adam üretiriz derler.Yapınca olmaz.Fakat işin erbabı az bulunuyor gerçekten.....birde yeni parça ile tamir edilmişi hiçbir zaman aynı olmazki.bunuda göz önünde bulundurmak gerekir

YvzNazli

Moderator
Ön fren diskini tornalatmak doğru bir davranış olmaz. Frenlemenin en fazla yükünü ön diskler çekiyor. Tornalatılan disklerin et kalınlığı azaldığı için daha erken ısınıyor. Bu ısınma kolay çarpılmaya sebep oluyor. Çarpılma sonucunda ise ugultu titreme ve balatanın bozulması gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Bitik balata ile araç kullanılmadıysa yani balata tellerinin diski çizmesine müsade edilmeden balata değişti ise diski tornalatmanız veya degismeniz gerekmez tabi disk incelmediyse. Oldu ki diski tornalattınız kullanımınıza bağlı olarak 1-6 ay arasi disk ve balatanız tekrar bozulabilir.

Yetkılı servıste kampanya var.Ben 4 balatayı ve dıskı değiştirdim.Şimdi frene bastımmı 2 tonluk Kyron çok kısa sürede durmaya başladı :)

Ben aradim sadecw on balatalarda 250 tl olarak kampajya var dediler. Arka balatalar 220 tl. Ancak disklere onlere 1200 arkalara 1000 tl dediler. Beynimden ates cikti. Yanlis mi anladilar yanlis mi anlattim anlamadım. Kullandigim araclar range rover velar degil kardesim. Eger fiyat buysa cildirmislar. Korando c icn bu fiyatlar bu arada

Arkadaşlar merhaba. Gecen hafta fren balatalarımı değiştirdim. Orjinallere el sürülmüyor mecburen iyi olduguna inandigimiz kore mali bisey taktik. Ancak sonuc o ki şuan frenlemeye yakin ince bi ötme yaptığı oluyor. Rahatsiz edici boyutlarda lakin bazi bazi yapıyor. Frenlerde asbest denen maddenin kullanımı yasaklandığından ses için normal diyenler var. Frenlemesi iyi ise kurcalama diyorlar ki iyi bence. Ancak yine de foruma danisayim dedim. Bu arada degismeden önce bikac yere sorduğumda ötmeme garantisi veremeyiz dediler asbestten dolayı. Hem arac büyük hem otomatik oldugi icinde bunu söylediler. Yani beni şuan cok rahatsız etmiyor ama kafama takilmiyor değil. Orjinal 4 balata 800 den fazla arka on seviste. Ben 400 taktirdim bu arada on arka. 200 e de balata vardi bu arada 2 takım ancak tercih etmedim
Biraz uyum sagladiktan sonra keser sesi sorun etme.

Ben aradim sadecw on balatalarda 250 tl olarak kampajya var dediler. Arka balatalar 220 tl. Ancak disklere onlere 1200 arkalara 1000 tl dediler. Beynimden ates cikti. Yanlis mi anladilar yanlis mi anlattim anlamadım. Kullandigim araclar range rover velar degil kardesim. Eger fiyat buysa cildirmislar. Korando c icn bu fiyatlar bu arada
Reng rover ayarinda bir arabaya bindiginiz farkina parcalarin fiyatini ogrenincemi anliyorsununuz :))

Disklere cok ucuk fiyat cekiyorlar kaldiki spor tip sreamik disk bile degil. (Delikli hava kanallı olan) yoksa alsin o parayi.