Çok Fazla Yakıt Tüketimi ve Siyah Duman

Merhabalar
2009 model Kyron otomatik vites 178.000 km de bir araç aldım. Maalesef kandırıldım sanırım sanırım araç 480 km yolu 380 TL lik yakıtla yaptı km de 79 kuruşa denk geliyor ki bu çok fazla anladığım kadarıyla ve egzozdan yoğun siyah duman geliyor yetkili servise gittiğimde enjeksiyon olduğu söylendi satan galeriyi aradığımda enjeksiyonların yeni temizlendiğini kurum attığını söyledi dışarıda bir usta ise turbodan olduğunu söyledi tekrar satıcıyı aradım aldığı kişi ile görüştü ve enjeksiyon temizliği yapan ustanın "4.enjeksiyon camın altındaydı çıkaramadım gerekli alet yoktu o yüzden temizlemedim" dediğini öğrendim.

Enjeksiyon yakıt sarfiyatını bu denli arttırır mı ne yapmamı tavsiye edersiniz sizce hata nereden kaynaklı olabilir ? enjektörleri söktürmeden kontrol etmenin bir yolu var mıdır. ?

Bilgi paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Merhabalar
2009 model Kyron otomatik vites 178.000 km de bir araç aldım. Maalesef kandırıldım sanırım sanırım araç 480 km yolu 380 TL lik yakıtla yaptı km de 79 kuruşa denk geliyor ki bu çok fazla anladığım kadarıyla ve egzozdan yoğun siyah duman geliyor yetkili servise gittiğimde enjeksiyon olduğu söylendi satan galeriyi aradığımda enjeksiyonların yeni temizlendiğini kurum attığını söyledi dışarıda bir usta ise turbodan olduğunu söyledi tekrar satıcıyı aradım aldığı kişi ile görüştü ve enjeksiyon temizliği yapan ustanın "4.enjeksiyon camın altındaydı çıkaramadım gerekli alet yoktu o yüzden temizlemedim" dediğini öğrendim.

Enjeksiyon yakıt sarfiyatını bu denli arttırır mı ne yapmamı tavsiye edersiniz sizce hata nereden kaynaklı olabilir ? enjektörleri söktürmeden kontrol etmenin bir yolu var mıdır. ?

Bilgi paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Geçmiş olsun. İstanbul’da İkitelli’ye gidebilirseniz tavsiye edebileceğim yer var. Turboya da enjektöre de bakarlar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bende 17 lt yakıyor 150 tl ile 160 km gidiyorum ama işte aracımda şu an malum açtığım konudaki sorun var zaten araç içne çiğ yakıt kokusuda geliyor bu sorun neyden kaynaklı ise çok yakıyor hemde çok demek bile az kalır :( Öncesinde Şehir İçi Dur Kalk Bol 12 lt yakıyordu .

Bende 17 lt yakıyor 150 tl ile 160 km gidiyorum ama işte aracımda şu an malum açtığım konudaki sorun var zaten araç içne çiğ yakıt kokusuda geliyor bu sorun neyden kaynaklı ise çok yakıyor hemde çok demek bile az kalır :( Öncesinde Şehir İçi Dur Kalk Bol 12 lt yakıyordu .
Çiğ yakıt kokusu genelde enjektör pulunun kaçırmasından oluyor.

GM 5 Plus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

YvzNazli

Moderator
Lütfen Önce kendinizi üye tanıtım bölümünden tanıtınız.

Sonra anladığım kadarıyla aracı galeriden aldınız. Galerici ile aracın sorununu yetkili serviste çözdürmek üzere uzlaşmayı deneyin. İşi yokuşa sürerse hukuki yollardan hakkınızı arayın ve alın. Kurum size kusurlu mal satmış hertürlü haklısınız. Seve seve veya kanırta kanırta hakkınızı alabilirsiniz.

GT-I9301Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

toranaga

Moderator
Serhat bey öncelikle hoşgeldiniz. Tanıtım bölümünde kısmen kendinizi tanıtmışsınız merhaba diyerek... Öncelikle aracınız hayırlı olsun, umarım içinize sinerek kullanım olanağı bulursunuz. Kyron araçlar Ssangyon'un efsane modeli olarak tabir edilen modelidir. Aracımızın bakımları zamanında ve ehil kimseler tarafından yapılır ve de binicisi aracı satacağım diye oluşan hasar veya arızaları geçici halletmek yada körlemek vb. şekilde ortadan kaldırmaya çalışmaz ise bu araç ile uzun yıllar birlikte olunabilir. Araç sağlam şase, motor ve şanzuman-diferansiyel üçlüsüne sahip bir araçtır. Bu aracı aldığınıza göre bildiğinizi varsayarak daha başka özelliklerinden bahsetmiyorum.

Keşke aracı üzerinize geçirmeden önce yetkili servise ve expertiz firmasına gösterseydiniz. Satın aldığınız galeriye güvenmekle hata etmişsiniz.

Ancak çok fazla dert etmenize gerek yok. Yetkili servis enjektörlerde hata bulmuş ise motor vb. sağlam demektir. Yakıtı doğrudan etkileyen sistem evet enjeksiyon ve hava sistemidir. Bu tamir size tamir veya yenileme gereken enjektör başına 400-1000 TL arasında masraf çıkaracaktır. 2 adet yenileme ve 2 adet tamir desek toplam 2800-3000 arası bir rakam ile aracınızı yeniletmiş olursunuz. 180.000 KM. yapan araçta zaten enjektörlerin bakımı ertelenmiş ise bu normaldir. Canınızı sıkmayın. Enjektör işinden anlayan çok değerli ustalar var. (Bu arada yetkili servis enjektör işi yapmıyor kendileri de delphi servisine yaptırıyor kısa bir bilgi notu) Geçmiş olsun. Umarım herşey düzelir.. Gelişmeleri bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Bugün Yenibosna Ymy yetkili servisine bıraktım aracı. Elle çıkartmayı denediler olmadı makineye bağlayacaklarmış inşallah kırmadan çıkartabilirler. Yoksa maliyetler bütçeyi aşacak gibi görünüyor.

Makine ile benimkileri de sökmüşler servise göndermişler valf ve meme kidlerinin değişmesi gerekiyormuş 4.000 TL istiyorlar çok değilmi

Bugün arabayı teslim aldım. Yenibosna YMY'ye 3.671 TL ödeme yaptım. Lakin hala siyah duman geliyor dediklerine göre içerideki kurumu atıyormuş, 50-60 km sonra düzelir dediler. İnşallah demek dışında birşey diyemedim :)

evgo

Moderator
benimde enjektörler gene sorun çıkardı rolantide böbrek taşı düşürürcesine titriyor araç enjektör memeleri yeterince basınclı yakıt göndermiyormuşmakine testinden geçemedi 4 enjektörün meme zımbırtılarını 2500tl değişicekler yaptırınca sonucu yazarım

Merhaba,

Aynı sorun benim Actyon Sport 2011 de var :(

Siyah duman
Titreme
Check işareti
Mazotu deli gibi içiyor
Geç çalışma

Belirtileri bunlar

Kartal da Akarlar Dizel'e yönlendirdi Cafer Usta. üç seçenekli fiyat sundular. 1750 3300 veya 5500 arızanın tipine göre kısaca.

Yardımmmm ne yapmak gerekir ?

Benim araçta siyah duman dışında başka bir sorun yok kontağı çevirince hemen çalışıyor titreme yok yakıt tüketimi makul kabul edilebir seviyelerde ama 150000 km bakımında servis enjektörlerin revizyon edilmesi gerektiğini söyledi bosch dizel servisi de yaptığı konrollerde enjektörlerde sıkıntı yok senin egzoz sistemin kurum bağlamış egzozu temizlet dedi bodruma gittim geldim yolda 3500 devirde bağırta bağırta 15 dk kullandım sonra dip gaz yapıp yol şartlarına göre 150-160km hızlara çıktım kurum temizlesin diye ama nafile gene siyah duman atıyor iki hafta sonra bodruma gidip gelecem bu işlemleri tekrar yapacağım daha yüksek devirlerde kullanacağım kurumu atsın diye geldikten sonra hem egzozu temizletip hemde enjektörleri revize ettireceğim ama avrupa yakasında nereye kime gitmem gerektini bilmiyorum bu konuda tecrübeli arkadaşlardan değerli fikirlerini bekliyorum eylül ayında muayenem var sorunsuz geçmek istiyorum ve aracında 2500 -3000 devirlerde arkadan siyah duman atmasıda hiç hoş değil kalın sağlıcakla.

evgo

Moderator
Merhaba,

Aynı sorun benim Actyon Sport 2011 de var :(

Siyah duman
Titreme
Check işareti
Mazotu deli gibi içiyor
Geç çalışma

Belirtileri bunlar

Kartal da Akarlar Dizel'e yönlendirdi Cafer Usta. üç seçenekli fiyat sundular. 1750 3300 veya 5500 arızanın tipine göre kısaca.

Yardımmmm ne yapmak gerekir ?
maslak oto sanayide mert dizel var gidip bir kontrol ettir istersen 100-300 tl arası enjektörleri söküp makineye bağlayıp test ediyorlar enjektörlerin durumu hangisi %kaç oranda arızalıysa söylüyorlar bende 4 enjektörün şu resimdeki zımbırtıları değişecek 2500tl fiyat verdiler