bu ne masraflı araba frenbalatası + kampana

evgo

Moderator
Merhaba bıktım bu aracın masrafından araç yokuşlarda el freni tutmuyodu iyi bir servise götürdüm balatalar bitmiş dedi
iyi tamam gittim ön 55TL arka 150TL orjinal balataları bulup taktırdım baktım el freni gene aynı tutmuyor
el freni arka tekere bağlıymış arka tekerde hem balata hemde kampana varmış

Disklerde 4-5 ay içinde değiş dediler incelmiş dediler bu aracın masrafı bitmiyor alalı 1.5 ay oldu 2011 168 binde volant baskı balatayı değiştik bide bu çıktı Actyon sport almayı düşünen varsa almasın direk Yedek parçası ucuz şeylere yönelin kia gibi aracın taksiti bitmeden masrafları çoğaldı :apologetic:

bariskonor

Moderator
Çok geçmiş olsun. İnsanın arabası olunca türlü sorunları da oluyor. Bence yaşadığınız sorunlar tüm araçlarda olabilecek sorunlar. Sonuçta 168000kmdeki bir araçtan bahsediyoruz. Allah korusun ama triger, baskı balata ve hatta yeni motor yaptırma sınırına dayanan bir kmde arabanız. Özellikle 200000kmden sonra eğer araç zamanında biraz hor kullanılmışsa, motor yaptırmak gerekebilir.
Bence yaşadığınız sorunlar marka ile ilgili değil. Bu tür sorunları ben eski aracım Citroen Xsara Picassoda da yaşadım. 170000de sattım. Şu anki arabamda sorun hemen hemen yok ama aracım 91000de. Bence kmnin etkisi büyük.
Usta sorunu da yarı bir vaka. Doğru ustayı bulana kadarki süreç çok masraflı oluyor. Belli ki usta sorunu tam olarak doğru değerlendirememiş ve üst üste masraf çıkmış.
Moralinizi bozmayın. Hepimizi ve her markanın sorunları bunlar.
Çok geçmiş olsun. Allah sabır ve güç versin.

mehmet82

Moderator
Bana orjinal ön balataya 259tl. demişlerdi starekx balata takıldı120 tl. el freni kronik ileriye doğru tutuyor geri tutmuyor. sizin aracınız günlük ortalama 116km. yol yapmış evveliyatı önemli tabi benim ikinci actionum 2009 model 110binde ikisi de büyük bir sorun çıkarmadı bana çok şükür.
Kendi fikrim kimse yanlış anlamasın ve alınmasın lütfen km. yaş ve özellik olarak eşit şartlarda kıyaslıyalım action en yakın rakibinden hatrı sayılır derecede daha ucuz bir araba benim mali durumum buna el verdiği için bu arabayı severek kullanıyorum ikinci eli 90-100tl. bütcem olsa daha sağlam bir araç tercih ederim kısacası ne kadar köfte okadar ekmek.
Biber Bey isim, resim ve plaka gibi bilgilerinizi güncellemeniz gerekmektedir, aksi halde paylaşımlarınız dan art niyetli olduğunuz zannedilebilir.

toranaga

Moderator
Sn.Biber almış olduğunuz aracın sarf malzemelerini değiştirmek binmek için gereklidir. Yanlış anlamayın ama aracı alıp, hiçbir bakım ve km.ye bağlı sarf malzemesi değiştirmeden (Yağ,Filtre,Balata,Baskı,Silecek,Ampul,Lastik gibi malzemeler km.ye bağlı aşınan-eskiyen ve belirli km.lerde değiştirilmesi gereken sarf malzemeleridir.) sürmek istediğiniz gibi bir izlenime kapıldım. Ayrıca orjinal fren balatalarını çok uygun fiyata almışsınız nereden aldığınızı bizimle paylaşırsanız birer takımda ben almak isterim. Anlattığınız olaylar olası şeyler bunlar halledilir. Siz canınızı sıkmayın araçtan soğumayın Barış hocamın dediği gibi doğru usta bulmak konusu burada önem kazanıyor. Lütfen sitem etmeyin.

evgo

Moderator
yorumlarınız için teşekkürler aracı 34 binliraya aladım ya başıma gelenleri düşünce parçalayasım geliyor
Sarıyer sahilde ucuz güzel ofis buldum 1000 de bir bulunucak bir ofisdi tam yola çıktım gidiyorum hacıosmandan sahile indim arabanın balata bitti yolda kaldım
2000tl masraf + hayatımın fırsatı ofis kaçtı

evim bayırda aşağıdan yol var yukarıdan yasak aşağı doğru el freni tutuyo yukarı doğru tutmuyo

balataları değiştim 200 tl + işçilik 250 tl ordan

şimdi gene tutmuyo el freni malum kampanası varmış disklerde incelmiş onuda değiş diyolar
ön takımlarıda değiş diyolar
diyolarda diyolar

araç bazen boştayken titriyo baskı balata volant değiştikten sonra başladı sizdede oluyomu yoksa yeni masrafların kara habercisimi

sağ stop da park halinde çarpmışlar cam yapan biyer buldum ordanda 150 tl geçiçek gibi

bu arada bu aracı severek aldım hani ömürlük bende kalmasını istiyorum ama dar günümde sürekli masraf çıkarması bitirdi beni

siteye resim vs herşey eklemiştim geçenlerde server sorunu yaşandığında database kayıtlarını eski tarihli yüklediler galiba her şey eski haline döndü dolayısıyla profil bilgilerim açtığım konularda silindi

umarım daha fazla masraf çıkarmaz teselli mesejlarınız için teşekkürler

nedimkolat

Moderator
Stop cami tamirini nerde yaptiriyorsunuz? Bizim araclarda klasik sağ stop kırılması galiba bende tamir ettireyim.

34 HM 1267

cavdare

Moderator
bizim el freni yukarda tutuyor.. her zaman ekstra sonuna kadar çekmeniz lazım....bedava balata almışsınız hiç şikayet etmeyin... bundan önce 170 km de vito almıştım her ay düzenli sanayiye uğruyordum..6 ay sonra sattım kurtuldum...
keşke alırken az daha çok ödeyip daha düşük kiometre daha temiz bir araç alzsaydınız...0 2000 tl yi aracı alırken üstüne ekleseydiniz 70-80 000 km daha düşük bir araç alırdınız..
genel olarak bizim araçlarda dikkat edilmesi gereken şeyler var..araç ağır taksi gibi hızlı kalkışlar yaparsanız baskı balata çabuk gider.. freni çok kullanırsanız balata erken biter.. yakıt a karşı hassas.. parça fiyatları ucuz değil ama diğer markalarda da ucuz değil...bu açıdan sadece pahalı demek pek doğru değil-rakipleriyle karşılaştırmak lazım..bizim araçların bence tek sorunu var.. motor bozulursa onu bir seferde düzgün toplayacak usta yok...

bariskonor

Moderator
Motor toplamada iyi bir Mercedes ustası yardımcı olabilir gibi sanki Ertuğrul Hocam. Ama herhalukarda pahalı iş tabii.

mehmet82

Moderator
Volkan Bey her şey üst üste gelmiş tekrar geçmiş olsun. Araç ikinci elde biraz şans işi siz aracınız yaptırıp satsanız sizden sonraki insan çok memlun kalacaktır aracından. Usta işi biraz sıkıntılı. Benim aracımda da bir titreme oluyor benim kisi balata dan kaynaklı değil yeni bakım yaptırdım ve bor yağ katkısı kullanıcam eski aracımda baya farkını görmüş düm uygulama sonrasını bur dan paylaşırım.

ahmetersin

Moderator
Volkan bey yaşadığınız durum evet can sıkıcı haklısınız ancak 0 km de alınıp daha 5 bin küsür kmde baskı balata yiyen wolksvagen 400 kmde yakıt deposu değişen mercedes 40 küsür binlerde beyni değişen değişen rangerover araçlar mevcut ve bunları çok yakınlarım yaşadı hatta wolksvagen olayı bizzat başımıza geldi. Sizin aracınız 168 binde bunları çıkartması çok büyük sorunlar çıkartmasa gerek. Her nekadar temiz gözüken bir araç dahi olsa sonuç itibari ile aracın geçmişi hakkında net bir bilgiye sahip değilsiniz. En son bakımda düşük kaliteli malzeme kullanıldı ise kısa sürede bunları yaşamanız olağan bir durumdur.

Sent from my iPhone using Tapatalk

baturalpoghan

Moderator
Abi kmsi gereği bakım vakti gelmiş aracın. Tabi ki olacak ufak tefek masrafları. Ayrıca yetkili serviste düzenli olarak bakım yaptırmanızı tavsiye ederim yoksa daha fazla masraf çıkartacaktır.

Arkadaşlar Hankook Lastiklerinini distribütörlüğünü yaptığı FRIXA marka fren balataları var bu balataları deneyebilirsiniz.

Aslında orjinal parça kullanmak şart. Ancak ön fren balata takımı 264 TL+ İşçilik.Bence sadece ön fren balata takımı değişimi için astronomik rakam.150 TL+İşçiliğie kadar pahalı da olsa yaptırıdım ancak.300 tl çok fazla bir meblağ.

Alternatif oluşturmak adına buradaki tavsiyelere uyarak FRIXA marka Kore malı, Hyundai-Starex ve Hyundai-H1 araçlar için üretilen ve bizim araçlara birebir uyan bu fren blatasını tercih ettim.Ebat birebir uyuyor.Balatada gayet kaliteli görünüyor.Ötme sesi falan kalmadı.

Bu arada diskleri torna yaptırırsanız aracın üzerinde diski sökmeden torma yapan yerler var.Aracın üstünde disk torna yapıldığında diskin eğilme ihtimali sıfıra iniyormuş.İmkanınız varsa bu şekilde yaptırın.

http://frixa.org/

F

falken34

beni balata saatım de glmeye basladı...deneyelım bakalım..