Boston Dynamics akıllı ve dengeli robot-köpek Spot’u tanıttı

SsTeam

Yönetici


İleri seviye akıllı robotlar tasarlayan Amerika merkezli Boston Dynamics köpeği andıran yeni robotunu tanıttı. ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı Darpa ajansı için robot bilim alanında Ar-Ge çalışmaları yapan şirket, 2013 yılında Google tarafından satın alınmıştı. Şirket bu süreçten sonra yine kendi içinde özerk olarak projelerini geliştirmeye devam etmişti.

Boston Dynamics’in ‘Spot’ ismini verdiği proje kapsamında, hem içeride hem dışarıda kullanılabilecek, köpeği andıran yaklaşık 73 kilo ağırlığında bir robot geliştirilmiş. Elektrik enerjisiyle çalışan robotta hareket sensörleri, kameralar ve gelişmiş bir hidrolik sistemler bulunuyor. Videoda görüleceği üzere çok gelişmiş jiroskop sistemiyle donatılmış robo-köpek, yandan aldığı darbelere rağmen dengesini kaybetmiyor. Spot projesi, firmanın uzun süredir üzerinde çalıştığı Cheetah prototipine dayanıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=M8YjvHYbZ9w

https://www.youtube.com/watch?v=wE3fmFTtP9g
 

SsTeam

Yönetici
adamlar aşmış artık olay robot savaşlarına doğru gidecek - biz'imde rexton'larda hala yol bilgisayarı bile yok yakıt tüketimini bakkal hesabı hesaplıyoruz. :a (80):

https://www.youtube.com/watch?v=khcslHAlPuE

hareketler robotik olmaktan çıkıp iyice insanlaşmaya başladı.. muhteşem , ama dediğin gibi teknolojiye bir de biz katkıda bulunabilsek ne kadar güzel olacak. TÜKETİM OLARAK DEĞİLDE ,ÜRETİM OLARAK. sadece tüketiyoruz... :(
 

cavdare

Moderator
bence içinde adam var :)
gövde gösterisi yapıyorlar
eklemlerde hiç açık yer yok..
yemem ben tokum :9
 

mehmet82

Moderator
abi selamlar ,dediğin gibi olsa bile oda bir teknoloji.
Kenan abi istese daha iyisini yapar da işleri yoğun. :biggrin-new:
 

bariskonor

Moderator
hello I congratulate been very successful site

Hello Young. I am happy to see a Korean Mechanical Engineer member in this site. I am sure we have a lot of questions about SS to ask you. :) The most problem for you, is, this forum's Language. I am very sorry but all messeges are in Turkish. So feel free if you want to ask a question on any messeges. You can ask writing on site or by private message to us.
Have fun!!
 

Üst