BMW i3 modelinin lakabı 'dört tekerli iPhone

SsTeam

Yönetici
Ünlü otomobil şirketi BMW’nin ürettiği “i3” modelinin lakabı piyasada dört tekerlekli iPhone olarak biliniyor. BMW’nin alışılagelmiş modellerine göre değişik bir araba olan i3, elektrikle çalışıyor. Ancak uzmanlar, yüksek tavanlı ve ince tekerlekli arabanın hala gerçek bir BMW olup olmadığını tartışıyor.


Ekli dosyayı görüntüle 357

Normal BMW modellerine göre çok farklı bir görüntü sergileyen i3’ün ağırlığı 1,2 ton. Elektrikli arabalar arasında hafif olarak nitelendirilen i3’ün bataryası ise 240 kilo ağırlığında.

Renault Zoe, Nissan Leaf, Peugeot Ion, Opel Ampera ve Tesla Model S ile karşılaştırıldığında, elektronik BMW direksiyon kullanımında ve sürme konforunda daha gelişmiş. Maximum 170 PS olan i3 için “Proje i” sorumlusu Ulrich Kranz, “Geliştirilmesinde Formula 1’deki KERS tecrübesinden de faydalandık” diyor.

BMW i3’ün özelliklerinden biri de saatte 150 kilometre hız yaptığında dahi sessiz yol alması. 0 km/h’dan 60’a 3,7 saniye içerisinde çıkarken 100 kilometre hıza 7,2 saniyede ulaşıyor. Diğer bir özelliği ise 50 kilometre hızdan sonra elektronik gücünü hissettirmemesi.


Yapılan test sürüşlerinde 100 kilometrede 14-15 kW/h harcadığı gözlemlenirken, BMW uzmanları bir şarjla hesaplamalara göre 130-160 kilometre gidileceğini söylüyor. Ucuz olmayan BMW’nin elektronik ürünü i3’ün piyasa değeri ise 34 bin 950 Euro.

i3 bu fiyatla normal BMW 1 veya 3 serisi ile aynı seviyede. BMW i3 modeli klima, deri direksiyon, arka park yardım sensörü, radyo ve navigasyon sistemi bulunduruyor. Normal bir evde aküsünün yüzde 80 dolması için yaklaşık 8 saatlik zaman gerekiyor.
 

Üst