Bilgisayarda uzun süre duran arkadaşlar

SsTeam

Yönetici
6-7 ay öncesine kadar günde yaklaşık 20 saat bilgisayar başında çalışıyordum. Daha sonradan rahatsızlandım. Olayın sebebini ve çözümünü araştırmaya çalıştım, muayene oldum, internete ara verdim, bilgisayarı bıraktım. Neyse sonra kendimi iyi hissettim ve tekrardan aranıza döndüm. Bilgisayarda çok duran arkadaşlarında okurlarsa kendilerine faydalı olacağına inanıyorum.

Son 1 yıl sürede sürekli bilgisayardaydım. Günde 20 saat internetle uğraşıyordum. Sitelerim vardı. Sürekli en iyisi olsun diye uğraşıyordum. hiç mod veya editör almayıp herşeyle kendim yapmaya çalışıyordum. Ama emeğe saygısızlık edenler her yerde çıkıyor. Kendini hacker zannedenler saldırıyorlar, müzik bölümüne ****** hikayeler yazanlar, başka site reklamı yapanlar, özelden rahatsız edenler, sürekli herşeye muhalefet olanlar, siteye siyaset karıştırmaya çalışanlar, msn'e ekleyip 2 dakika muhabbet ettikten sonra kanki moduna geçenler, 10 dakika konuştuktan sonra hesap sormaya başlayanlar oldu. Neyse günde 20 saat uğraşıyordum ve yoruluyordum. Sonuçta kendi emeğimden zarar görüyordum.

Günde 20 saat bilgisayarda durmak bir kere metabolizmayı yavaşlatıyor. Aradan zaman geçtikten sonra dışarı çıkıp yürürken hemen yorulmalar. Hızlı nefes almalar başlıyor. İleride çabuk yaşlanmaya sebep olabilirmiş. Bu şekilde devam edildiğinde ileride içinden çıkılmaz hastalıklara, sorunlara sebep olabilirmiş.

Sürekli hareketsiz durmak, sürekli stresli ortamda çalışmak, sürekli beynin yorulması vücuttaki şeker oranının artmasına sebep oluyormuş. Vücuttaki şeker oranının artması ise çabuk sinirlenme gibi etkilere neden oluyormuş.

Ben günde 3-4 demlik çay içiyordum. Hayatımda tatlı hiç birşey yediğimi hatırlamıyorum. Benim şekerim yüksek çıktı. Sebebi çay ve bilgisayarmış. Çayı bıraktım, bilgisayara günde 1 saat yeniliklerden haberdar olmak için bağlandım ve 1 ay sonra tahlil olduğumda alt limite yakın çıktım. 70 -110 arasında olması gerekiyordu 77 oldu. Şu anda günde 3 bardak çay içiyorum ve az şeker atıyorum. Çok şekerli çay içmekte çok zararlıymış. Şekerde çok kalori varmış ve zararlıymış.

Benim hiç yemek düzenim, uyku düzenim v.s olmadı. Kafama göre uyurdum. Bazen 3 gün uyumaz sonra 1 saat uyuyup kalkıp 2 gün daha çalışırdım. Saati duymazdım. Bizimkilere söylerdim beni 1 saat sonra uyandırın diye. Bu da gayet sakıncalıymış.

Neyse vücut sürekli yoruluyor ve normalde kızmayacağınız şeylere kızmaya başlıyorsunuz, ufacık şeyleri kafanıza takıp içinden çıkılmaz sorunlar haline getiriyorsunuz, en yakın arkadaşlarınızı bile kırmaya başlıyorsunuz. İşin en kötüsü ise o kadar emek verip kendi emeğinizden dolayı o hale geldiğinizi biliyorsunuz.

Olayları kaldıramıyorsunuz ve bunalıma girdim diyip çoğu kişi bu durumda psikoloğa gider. Ben böyle yapmadım. Tüm kan tahlilleri v.s bütün tahlilleri yaptırdım genel bir bakımdan geçtim. Kan tahlilleri sonucunda TSH'ın yüksek çıktığını gördüm ve yan etkilerini sordum. Yan etkileri, uyku bozukluğu, iştahsızlık, halsizlik, isteksizlik, olayları gözünde büyütme, sürekli birşeyler düşünme gibi etkileri varmış. Olayın nedenini öğrendik fakat bana bakan stajer öğrenciymiş ve bana 1 ay sonra gel iyisin, 2 ay sonra gel iyisin, 3 ay sonra gel iyisin kontrolümdesin diyerek bekletti ve ben çok berbat bir hale geldim. En sonunda başka bir hastanede uzman profesöre gidip muayene oldum. Bana bir kutu ilaç verdi. Bunu 1 ay kullan vücut düzenin normale dönecek dedi. İlacın ismini yazmıyorum. Çünkü herkezin durumu farklıdır. Doktor muayenesi gerektirir. Kullandım ve şimdi gayet iyiyim ve aranızdayım.

Sizlere söyleyeceğim öneriler:
Her gün en az bir saat dışarı çıkıp mutlaka gezin. Yürüyün, dolaşın, basket oynayın v.s farketmez. Vücut dengenizin korunması için hareket etmek şarttır.

Bilgisayarda uzun süre durmayın. Yapacağınız işleminizi yapın sonra bilgisayardan kalkın. Bilgisayarda uzun süre durmak çok şeyler üretmek anlamına gelmez. Biglisayarda çok uzun süre duranlar genelde boş boş şeylere zaman harcıyorlar. Ama bilgisayardan kalkıp düşünüp şu işlemleri yapmalıyım diyip bilgisayara geçildiğinde çok kısa zamanda işlemler yapılıyor ve daha verimli oluyor. Bilgisayardayken insan hep aynı yere yoğunlaşıyor.

Çok fazla çay içmeyin. Uykusuzluk, sinir yapar. Çok şekerli içmeyin. Zararlıdır.

Bir sorununuz olduğunda mutlaka doktora gidin. Kendiniz çözmek için aylarca beklemeyin. Ne kadar erken giderseniz tedavisi okadar kolay olur. ( Ben son zamanlarda odamın kapısını kapatıp bilgisayarı, yemeği, herşeyi bırakıp yaklaşık 1 ay boyunca yatmıştım ve en son hastanedeydim. )

İnsanlarla uğraşmak zor. Forum açmayın. Laf anlamıyorlar. Emek vermeyen emeğin değerini bilmiyor. Boş boş uğraşıp elin adamlarıyla uğraşmak gerçekten zor. Forum olsa bile güncellemeli forum açmayın. Herşeyi siz yapmaya asla çalışmayın. Hem güncelleme, hem mesaj kontrolü, hem içerik eklemek insanı aşırı derecede yoruyor.

( Şu anda dönüp baktığımda son 1 yıldır hiç bir akrabamla görüşmediğim. Son 1 yıldır hiç sokağa çıkmadığım ve hiç bir arkadaşımla görüşmediğim. Çocukluğumdan beri en samimi arkadaşım, yani kuzenim askerliğini yapmış geri gelmiş 2 ay olmuş ve ben hiç görüşmedim. Bütün konser, festival v.s beraber gittiğim liseden arkadaşlarım vardı, her hafta sonu buluşur laflardık. Hepsini kırıp görüşmediğimi. Ailemle uzun zamandır oturup hiç birşey konuşmadığımı gördüm. )


 

Üst