AUDI A4 Uzaktan Kumanda Anahtarınızı Sakın Kaybetmeyin.

SsTeam

Yönetici
Ekli dosyayı görüntüle 2902

Bir AUDI otomobiliniz varsa,siz siz olun sakın anahtarını kaybetmeyin.Araç üst sınıf diye böyle bir fiyata da araç anahtarı olmaz ki...

Konuyla ilgili olarak Hürriyet Gazetesinde yayınlanan Erkan Çelebi'nin haberini sizinle paylaşmak istiyoruz.

Araçlarda 200 TL’den başlayıp 1.250 TL’ye kadar çıkan anahtar yenileme bedeli, Audi A4’te 7 bin 960 TL’ye ulaşıyor. Doğuş Oto bunu, A4 model araçlarda immo 3A sistemine bağlıyor. Kayıp anahtarla birlikte araçtaki bazı parçaların da değişmesi gerekebiliyor.

Türkiye’deki bir tüketicinin kaybettiği otomobil anahtarı, Alman otomobil devi Audi’nin A4 model araç anahtarlarına, “dünyanın en pahalı anahtarı” ünvanını kazandırdı. Buna da diğer marka ve model araç anahtarlarının yenilenme bedeli 150 TL ile 1250 TL arasında değişirken, Audi yetkili servislerinin kaybedilen A4 anahtarları için 7 bin 960 TL talep etmesi yol açıyor. Audi Türkiye yetkilileri bunu, A4 model araçlarda immo 3A sisteminin olmasına bağlıyor.

Bu araçlarda anahtar kaybedildiğinde sistemin aktif hale getirilmesi ve tekrar güvenli şekilde çalıştırılabilmesi için sadece anahtar değişikliği yeterli olmuyor, aynı zamanda araçtaki bazı parçaların da eş zamanlı olarak değişmesi gerekiyor. Böyle olunca da anahtar kaybetmek, araç sahiplerine astarı yüzünden pahalıya patlıyor. .

Olay davalık oldu

Kaybettiği anahtarı yenilemek için Audi yetkili servisinin 8 bin lirayı bulan maliyet çıkartması, araç sahibi Fatih Özçelik ile Mehmet Hamdi Özçelik’in olayı mahkemeye taşımasına yol açtı. Açtıkları davada, tüketici haklarının ihlal edildiğini savunan Özçelik, “2006 model Audi A4 marka aracımın anahtarını kaybedince çekiciyle aynı gün Audi’nin Ankara’da ki yetkili servisi Aydoğanlar’a çektirdim. Yedek anahtarım olmadığı için sorunumun çözülmesini istedim.

Kilit sisteminin değişmesi gerektiğini ifade edilerek, sistemin yurt dışından getirtileceği, bununda bedelinin ilk önce 1250 TL olacağı bildirildi. Ancak 1 ay sonra temin edilen anahtarın İmmo 4 sistem, aracın ise İmmo 3 sistem olduğunu, bu nedenle de aracın beyninin de değiştirilerek İmmo 4 sisteme uygun hale getirilmesi gerektiği söylendi. Bunun üzerine çok basit bir talep olan anahtar kopyalama işlemi için benden 7 bin 960 TL talep ediyorlar” dedi.

Onaylanırsa indirim

Sorunu Audi’nin Türkiye Distribütörü Doğuş Oto’ya da aktaran Özçelik, sonuç alamayınca çareyi mahkemeye başvrmakta buldu. Arkadaşımız Birol Öner, aracı 3 aydır serviste yatan Özçelik’in sorunuyla ilgili olarak Audi’nin Türkiye Distribütörü Doğuş Oto yetkilileriyle görüştü. Doğuş Oto’dan yapılan açıklamada, sistemin yeniden aktif hale getirilebilmesi için tüm bu işlemlerin araçta yapılması gerektiğine dikkat çekilerek, şu noktalara değiniliyor:

“Aracın şasesinden kontrol edildiğinde bu araçta immo 3A sisteminin olduğunu ve boyle bir durumla karşılaşıldığında da sistemin aktif hale getirilmesi ve tekrar güvenli şekilde çalışabilmesi için bazı parçaların eş zamanlı olarak değişmesi gerekiyor. Bu, aracın teknik donanım özelliklerine istinaden yapılması gereken bir işlem. Aksi takdirde online sistemde araç aktif edilemiyor. Ayrıca kendisi işlemlere onay vermesi halinde, hem parçada hem de işçilikte destek olacağız.”

Kasko bin TL’ye kadar karşılıyor

KASKO Sigortaları, araç anahtarlarının kayıp ve çaldırılması durumunda bin TL’ye kadar olan faturaları karşılıyor. Bin liranın üstündeki faturalarda ise aradaki farkı araç sahibi üstlenmek zorunda kalıyor. Kasko poliçelerinde yer alan hasarsızlık indirim klozlarında da anahtar kayıplarıyla ilgili madde yer alıyor. Sigorta şirketlerinin anahtar için yaptıkları ödemeler, hasarsızlık indirimini kaldırmıyor.
 

Üst