DUYURU Artık cezasız iptal edilebilecek

SsTeam

Yönetici
Binlerce vatandaşın elini kolunu bağlayan abonelik sözleşmeleri yarından itibaren hayata geçirilecek düzenleme ile hiçbir cezai şart ödemeksizin iptal edilebilecek.

6502 Sayılı Yeni Tüketici Yasası yarın yürürlüğe giriyor. Tüketiciyi baş tacı edecek olan yeni yasa ile çok defa farklı şekilde gündeme gelen ve vatandaşa saç baş yoldurtan mağduriyetler silsilesi de tarihe karışacak...

Yasanın son vereceği mağduriyetlerin başını ise bankaların aldığı ücretler çekiyor. Düzenleme ile bankalar kredi kartları üzerinden artık aidat, hesap kesim ücreti gibi işletim ücretleri alamayacak, kullandırdığı krediler için de zorunlu sigorta yaptırtamayacak. Yasa öte yandan kapıdan satıştan mesafeli satışa, fiyat etiketlerinden ürün garantilerine, maketten konut satışından tur paketlerine, satış sonrası hizmetlerden reklam ve ilanlara kadar birçok alanda da tüketiciyi koruyan düzenlemeler içeriyor.

Bu düzenlemeler içerisinde gözlerden kaçan bir madde daha dikkat çekiyor! O da süreli ve süresiz abonelik sözleşmeleri.

Özellikle GSM operatörleri, internet sağlayıcıları ve dijital yayın kuruluşları tarafından kullanılan bu satış taktiği yüzünden binlerce insan kendisine sunulan avantajlı alternatiflerden yararlanamıyor ya da yararlanması halinde sözleşme çerçevesinde kendisine dayatılan cezayı ödemek zorunda kalıyordu.

İşte bu dayatma 28 Mayıs 2014 tarihi itibariyle sona eriyor...

CEZASIZ FESHEDİLEBİLECEK!

Yeni Tüketici Yasası'nda yer alan bir maddeye göre; tüketiciler elektrik, su, doğalgaz, internet ve telefon gibi aboneliklerde yapılan belirsiz süreli veya süresi bir yıldan daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahip olacak.

Süresi bir yıldan az olan belirli süreli abonelik sözleşmesinde ise satıcı veya sağlayıcı tarafından sözleşme koşullarında değişiklik yapılması hâlinde tüketici sözleşmeyi feshedebilecek.

BİR NÜSHASI TÜKETİCİYE VERİLECEK

Ayrıca, yazılı veya mesafeli olarak kurulan bu sözleşmelerin bir nüshası kâğıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı ile tüketiciye verilmesi zorunlu olacak.

ONAY İLE UZATILABİLECEK

Belirli süreli abonelik sözleşmelerine sözleşmenin belirlenen süre kadar uzayacağına ilişkin hükümler artık konulamayacak, ancak abonelik sözleşmesinin kurulmasından sonra, sözleşmenin sona ereceği tarihe kadar tüketicinin talepte bulunması veya onay vermesi hâlinde abonelik sözleşmesi uzatılabilecek.

FESİH SONRASI KULLANIM BEDAVA

Tüketicinin fesih bildirimini kâğıt üzerinde satıcı veya sağlayıcıya yöneltmiş olması da artık yeterli olacak. Satıcı veya sağlayıcı, tüketicinin aboneliğe son verme isteğini yönetmelikle belirlenen süreler içinde yerine getirmekle yükümlü olacak.
Aboneliğin belirlenen süreler içinde sona erdirilmediği durumlarda ise, bu sürelerin bitiminden itibaren mal veya hizmetten yararlanılmış olsa dahi, tüketiciden herhangi bir bedel talep edilemeyecek. Satıcı veya sağlayıcı, fesih bildiriminin hüküm ifade etmesinden itibaren on beş gün içinde tüketici tarafından ödenmiş olan ücretin geri kalan kısmını kesinti yapmaksızın iade etmekle yükümlü olacak.

''AYAĞIMA GEL'' DEVRİ SONA ERİYOR

Düzenleme ile birlikte artık aboneliklerin sonlandırılması için ''ayağıma gel'' devride sona erecek. Abonelikler telefon üzerinden yapıldıysa telefon ile internet üzerinden yapıldıysa internetten bayiden yapıldıysa bayiye giderek sona erdirilebilecek. Yani aboneye 'şuraya git, şunu yap' denilemeyecek, nasıl abone yapılıyorsa, öyle sonlandıracak.
 

SsTeam

Yönetici
bu dayatma 28 Mayıs 2014 tarihi itibariyle sona eriyor...

Süper ya Allah razı olsun kurtulucağım artık şu dsmart tan 24 ay taahhüt yaptım her ay 80 lira ödüyorum aboneliği fes etmek istiyorum 600 lira taahhüt bozma bedeli istiyorlar oh iyi oldu şimdi
 

bariskonor

Moderator
Hahahah ben de Smile ADSLden vazgeçip Kablonete geçeceğim. Bence de iyi oldu. Ama şimdi de fiyatlar artar büyük ihtimal.
 
Bahse Konu değişiklik olalı 1 yıl olmuş ama herşey eskisi gibi. Bankalar hesap işletim ücreti alıyor, medya gsm şirketleri taahhütlü aboneliği kullanıyor, caymaya kalkarsan bedelini istiyor.

Galiba bu haber de her yıl Gaste ve internet'te çıkan ama bir türlü üretilmeyen bilimsel buluş ve konsept otomobiller ile aynı kaderi paylaşıyor.
 

SsTeam

Yönetici
Burdaki ince detay tüketici bilinçli olucak ve hakkını vermeyen kuruma tüketici heyetine şikayet ederek hakkını alicak hiçbir kurum tabiki vermiycek hakkını sen alicaksin
 

bariskonor

Moderator
Gerçek sosyal devletlerde vatandaş hakkını aramaz. Devlet vatandaş adına vatandaşın hakkını arar ve vermeyene de cezasını verir. Oysa, adalet sosyal haklar, özgürlükler gibi konularda geri kalan ülkelerde ise, vatandaş hayatta kalabilmek adına her türlü konuyu bilmek zorunda kalır. Bilmemek demek hakkının da tecavüze uğraması anlamına gelir.
Paylaşım için teşekkürler. 2014 senesinde mi yoksa bu yıl mı çıkacak bu yasa araştıracağım.
 

Üst