aracı 12 cm yükseltmek = 700 tl

ugurdeniz

Moderator
arkadaşlar selamlar ,
araç yerden 12 cm yükselecek.
get denen uygulama değil , bu.
hiç bir parça kullanmadan yapacağız dedi usta.
işçilik için 700 tl alacak.

nedir , nasıl olur sizce , değer mi ?
handikapları filan olur mu ?
saygılar.

ahmetersin

Moderator
Sorentoda öyle bir olay var ama oda 2 cm kaldıki bizim araçta öyle bir şansımız yok diye biliyorum eğer konuyu biraz daha açarsanız hem fikir sahibi olmuş oluruz hemde yorum yapabilme şansımız olur

Sent from my iPhone using Tapatalk

cavdare

Moderator
Nasıl olduğunu bilmeden ne fiyat için yorum yapılabilir nede ne kadar sağlıklı olduğuyla.

toranaga

Moderator
Hiçbir ekstra parça kullanmayacak olmasından, helezon yaylarını 12 cm. daha açacağı anlaşılmaktadır. Başka türlü bir izahı yok. Yayları açmak iyi bir sonuç verir mi ? verebilir. Ama fazla yük konulduğunda daha çabuk kapatma eğiliminde olabilir. Ben olsam yayları açtırmak yerine Ertuğrul hocanın yaptırdığı gibi yeni uzun yay imal ettiririm. Saygılarımla.................

dtandogan

Moderator
Bende İst da özel bi servisle konuştum kupadan kaldırınız 12 cm kadar dedi hatta bi kaç tane yapmışlar sıkıntı yokmuş. 600 TL dedi fiyat güzelde sıkıntı olurmu diye hala net karar veremedim. Devasa lastiklere gezmeyi çok istiyorum.

dtandogan

Moderator
Bu yeni uzun yay imalimi daha iyi kupadan kaldırmak mi ertuğrul hocam yardımcı olursanız sevinirim ağustos başına kadar buralardayim van da yaptirdiysaniz otaya gelebilirim tesrkkurler. Bu arada herkesin ramazan bayramı hayirli olsun

ugurdeniz

Moderator
son gelen mesajlar , konuyu aydınlatıyor.
hatırlıyorum da , o gün , usta , bana " çok yük taşıyıp taşımadıgımı sormuştu"
ben de "yok tasımıyorum" demiştim.
sanırım üstte dendiği gibi yaylar açılıyor.

ARACIN 2010 KYRON TÜRKİYE DE TEK OLDUĞUNA EMİNİM....

Kyron a ön 10 cm arkalar eksra ofroad malzemesi vs olduğundan 15 cm yükseltmeye karar verdim. Usta ile konuştuk okey verdi. Diğer ustalarda işin içine istemdışı girdi... Rusyadaki yapılan tüm işlemleri fotoğraflayıp ne yapacakları nı da özel olarak tarif ettim.... ofroad için Özel başka araçların özel imal uzun amortisörlerini satın aldım ve ihtiyacım doğrultusunda özel uzun ve kalın yaylar yaptırdım.

İşlem e başladık....5 dakikada bitecek umuduyla beklerken.....BİZİM ARAÇLARIN ( KYRON - ACTİON SPORT 4x4 ü aynısı ) Ön amortisorün alt ucunun , alttaki aksın üçgen şeklindeki tablaya temas ettiğini söylediler ve işin kolayına kaçıp başladılar budamaya ..... Arkalar da problem yok istendiği kadar yükseltilebiliyor. ANCAK 5 CM yüksekliğin dışında ŞAFT KASMAYA BAŞLIYOR ve araç 40 km sürate kadar sürekli patinaj çekiyor gibi tepki veriyor VE VİTES geçişlerinde de bu his var dı........

ne yaptık ise ( kolları uzatma , şaftı destekleme , balans vs. ) çözüm olmadı..... BECEREMEDİLER....ELLERİNE YÜZLERİNE BULAŞTIRDILAR ..... ÇIKARDIKLARI ABARTILI KAZIK FİYAT..... özellikle yardıma çağırdıklarının....

Becerememelerine kılıf BÖYLE KULLAN..... Nasıl kullanılacak.....??????

helalleşme noktasında , haram etme noktasındayım.... HELAL ETMEDİĞİM KESİN DE.... MADEM BECEREMEYECEKSİN NİYE MAYDANOZ OLUYORSUN....

Netice ön ; 5 cm getli orjinal helezon 5cm. uzatma takılmış ön arka amortisör ve budanmış orjinale yakın 35 cm civarı kalın arka helezon yay ..... yani eskisi gibi 5 cm civarı yükseklik..... 2.5 cm de yokahama ats 275-65-18 at serisi 9.5 inç lik 18 jantla ekstra yükselme .....Aracın yaklaşık 250 kğ ve üstü arka ağırlıkta kendi yayını 6 cm getle takınca kasa tekere oturdu..... Yapma yayı mecburen taktık.... Önde vinç ve arkada çelik tampon u kupa yükseltmeden önce yaptırdığım için ve eteklerini kaldırmış bayan görüntüsünden rahatsız olduğum için es geçtim..... Budanmış yay ön tarafı traktör gibi yapmıştı.... SON HALİNİ ISRARLA BENİM DEDİĞİM GİBİ YAPTIRINCA ARAÇ ÇOK RAHATLADI...

arkadaşlar 5 cm önlere get atıldığında arkalarda helezon olduğu için 3 cm civarı kendiliğinden yükseliyor.... Az biraz sürekli yük taşıma durumunda arkalara 5 -6 cm getli yükseltme idaal oluyor..... Ancak fazla yük ve eksra ilave get halinde arka yaylar tamamen kapanıyor....BU UNUTULMAMALI..... Damdan düştüm de söylüyorum....

..12 cm yükseltme makaslı pikaplarda makasları kabaca ters cevirerek en basit şeklinde yapıyorlar...Bizimkiler helezonlu mümkün değil....

YAY GERDİRME HİÇ SAĞLIKLI DEĞİL...Özelliğini kaybetmiş yay az bir zaman sonra yük altında daha fazla kapanır.... Başta gezenbilir olmak üzere diğer ofroad sitelerinde buna ilişkin olumsuz yorumlar var... En basiti tükenmez kalem yayın da test edin...

EN İDEALİ KOMPLE oRJİNAL SET veya yukarıdaki basit getli sistem.... kupa yı da sistemi kasmayacak kadar yükseltme idaal olabilir.....

AMA NE YAPARSANIZ YAPIN.....LASTİKLER BÜYÜMEDEN DİFERANSİYEL TOPUZU YERE YAKIN KALACAKTIR... Vede Bu araçlarda HEVESİMİZ KURSAĞIMIZDA KALACAKTIR....:crushed:

.....Yaptığım masraf fazlası lie 2 orjinal seti geçti...... Sinir krizi ve beceriksizlikler cabası...

Araziye tek başıma çıktığım dan araçta her türlü malzemeyi taşımak zorundayım.... Neler var neler....

CÜMLE ARKADAŞLARA SELAMLAR....:02.47-tranquillity::02.47-tranquillity::tears_of_joy:

cengiz67

Moderator
hasan bey,in başından geçenlere benzer "usta" deneyimlerini bende yaşadım.Paranla rezil olduğunamı yanarsın,hevesinin kaçtığına mı. en iyisi 3-5 fazla verip orjinalini almak

SsTeam

Yönetici
Bizde araçlarımızı ilk yukseltigimizde sizinkine benzer sorunlar yaşadık saha sonra orjinal yay ve amartisor gelince arada ciddi anlamda bir fark oluştu

ugurdeniz

Moderator
sevgili dağ gezgini hasan hocam merhaba ,
serüveni çok güzel yazmıssın : ))
gözümün önünde canlandırarak okudum .
hele şu maydonoz olan tip yok mu : )))

konuya döneyim . aracın tamamına değil , sırf önlerin yaylarını gerdirerek açtırsam , tecrübene göre ne olur . çünkü aracın önü çok alçak ve arazide-patikada sürtebiliyor .arka ise daha yüksek yerden .arka ferah sorun yok..
ne dersin hocam . önlerin yaylarını açtırayım. 300tlye bağlarım sanki ustayı.
yada bizim ön yayların orjinali kaç cm ?
yalnızca önlere daha uzun yay alsam ön yaylar ne kadara mal olur.kaç cm alınmalı ? sırf yay yetiyor mu . amortisör de mi değişmeli ?

mehmet82

Moderator
Ben sadece ön tarafı yükseltilmiş bir action gördüm görünümü berbattı ön tarafın yaylalarını deforme etmek sıkıntı olabilir sürekli motorun ağırlığını taşıyan ön yaylar her tümsek de üstüne binen ağırlıkla birlikte kısa zamanda çökmeye başlayacaktır.
Deneyimlerini bur da paylaşarak bizleri aydınlatan herkeze teşekkürler.

dtandogan

Moderator
Cok sagolun güzel yazı olmuş bende gelecek ay aracı İst a gidince yükseltmeyi düşünüyordum ama ilk olmak istemiyordum. Bilinçsiz usta adama arabadan soğutur. Ssangyong merkezinde aradimnkyron için ellerinde orijinal yükseltme amortisör ve yay yokmuş. Yetiştirmekte istemedim dezavantajları olursa isimden dolayı servis servis gelecek durumum yok. İnşallah biri orijinalini yaparsa bizimde önümüzdeki acilir

V

vedaterdönmez

Hasan bey öncelikle hoş geldiniz , burda anlattıklarınızın hepsini bizde yaşadık ve sizin de dediğiniz gibi en güzeli orjinal yay ve amortisör ile yapılan yükseltme ,ucuz etin yahnisi olmaz diye atalarımız boşuna dememiş .Şu an bizim araçlarımız normallerinden 12 cm yüksek yardımcı olabileceğimiz bir şey olursa burdayız

V

vedaterdönmez

Fark bariz olarak görülüyor sanırım

SM-N910H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi