Acyton Sports Almak İstiyorum Bir Kaç Sorum Olacak

SsTeam

Yönetici
Herkese merhabalar öncelikle.Foruma yeni üye oldum.İsmim Ferman.
Ağabeyim kendi aracı olan 2013 ford fiestayı satıp yük taşımalık bir araç istiyordu.Tercihimiz Toyota Hilux idi ama temizi yok ve model çok düşük.Sonunda Ssyanyong Acyton Sports'a karar kıldı.Bu yüzden size bir kaç soru sormak istiyorum izninizle.

1)Aracın kabinsiz,yarı kabinli ve tam kabinli versiyonları mevcut.Örneğin yarım kabinin kapağı 90 derece açılıyor mu yada tam kapalı kabine dik yük nasıl koyarız diye düşünüyoruz.Olmadı bu kabinler portatif midir?Biz sökebilir miyiz istersek ?
2)Düz vites düşünüyoruz.2008 modellerde sorun varmış galiba şanzumanlarda.O yüzden 2009 ve üzeri bakıyoruz fakat vergi sınıflandırması kafamızı aldı gitti.
3)2009 model bir tane bulduk temiz düz vites ve 4*2 fakat aynı fiyata ve daha düşük km li İstanbul da intercity diye bir yer satıyor hem 2011 model hem 4*4.Güvenilir midir acaba?Salı gidip bakacağız.O yüzden örneğin 2009 4*2 mi almak daha mantıklı yoksa 2011 4*4 mü aynı fiyata ? Ama yaştan ve 4*4 den dolayı 2011 vergisi daha fazla olacak galiba.
4)Araçla offroad amacı yok,sadece arkasına parça yükler atmak ama yine de olmuşken 4*4 olsun dememiz saçma mı acaba ? Araç Ankara'da kullanılacak.
5)Aracın bir XDİ bir de SXDİ modeli var.Galiba biri 4*2 biri 4*4.(Sahibinde sitesi ikisinide 4*4 göstermiş)
6)Ayrıca paketin dolu olup olmadığını nasıl anlarız?
7)Bu aracı ikinci el alırken tam olarak nelerine dikkat etmeliyiz?

Cevaplarınız bizim için çok önemlidir.Şimdiden sizlere teşekkür ediyorum.Saygılar.

Cevap: Ssangyong Acyton Sports Almak İstiyorum-Bir Kaç Soru

Ferman formumuza hoş geldin üyelerimiz araç ilgili konusunda uzaman arkadaşlarımız en kısa zamanda sorununuz cevabını verecektir.

SsTeam

Yönetici

Hoş buldum.Teşekkürler ilginiz için.Sağolun.

SsTeam

Yönetici

Formumuza hoşgeldin ferman91

SsTeam

Yönetici

Teşekkürler,hoş buldum.

SsTeam

Yönetici

Cevabınız için şimdiden teşekkürler ama 2. el düşünüyoruz.Hani binek bir araçtan ziyade iş görmesi için alacağız.O yüzden ayırdığımız bütçe yaklaşık 25 bin lira civarı.

cavdare

Moderator

öncelikle 4*2 yi boşver, 4*2 ler kamyonet vergisine tabi, 4*4 ler otomobil arazitaşıtı grubu, 4*4 ler vergi indiriminden faydalanabiliyor dolayısı ile 4*2 ile vergisi aynı...4*4 isteğe bağlı olduğu için zaten lazım olmadıkça kullanmazsın,,,kesinlikle 4*4 al...kabine gelince taşıyacağınız yük yatırılabiliyorsa camlı kabin öneririm ama hem eni hem boyu uzun ise rollback yaptırabilirsiniz...manüel düşünüyorsanız bildiğim kadarıyla herhangi bir modelinde sorun yok, manüel olanlar boş modelleridir dolayısıyla pakete dikkat etmenize gerek yok hepsi aynı,,....alırken düşük kilometre ve tabiki temiz olmasına bakın,,50 bin km altı bulursanız herhangi bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.. benim ikinci 4*4 action sportum(birinciyi askerlikten dolayı satmıştım) aracımı seviyorum,alırsanız memnun kalacağınızı düşünüyorum..

cavdare

Moderator

bu arada " barjen" in yorumuna katılmıyorum,, korondo sport un motor 156 hp 6 ileri vites oluşu iyi ama 4*4 ü yok dolayısıyla düşük kilometre 4*4 action sportun yerini hayatta tutmaz, sadece yük taşısanız bile kışın karlı yollarda veya nadirende olsa araziye çıktığınızda altınızda takviye seçeneğide bulunan 4*4 olduğunu bilmek, bence insana güven veriyor...

SsTeam

Yönetici

Cevaplariniz icin cok tesekkurler.Rollback yarim kabin mi oluyor?Bir de paket dolu olunca ne farki var.Bizim otomatik istememizin sebebi sorun cikarmasindannkorkuyoruz,ayrica bayiliyor arac falan diyorlardi.Ve 4*2 ticari mi oluyor? Yani anladigim kadariyla 4*4 daha mantikli peki 2009 mu daha mantikli yoksa 2011 mi.yastan muafiyet icin.Cok soru soruyorum affedersiniz.Ama pikap mevzusu cok karisik.

korandosports

Moderator

İmkanınız varsa sıfır alın ikinci el dersekte yan sanayiler kolayca çıkabiliyor diye biliyorum orjinal ise çıkartamazsınız (portatif değil) düz viteste şanzuman sıkıntısı olacağını sanmam sadece yük taşımak içinse 4x2 iş görür

cavdare

Moderator

rollback sürgülü kapak- dükkan kepengi gibi, ileri geri açılıp kapanıyor, dolu paketlerde deri ısıtmalı koltuk, hız sabitleyici var ,bazılarında teyip biraz daha farklı, kişisel tercihim manuelden yana, kilometre düşükse 2011 modeli tercih edin, vergi indirimi için:

bildiğim kadarıyla sigorta bedellerini belirlerken sıfırının fiyatı-ikinci el fiyatı gibi bilgileri dikkate alıyorlar....
sonuç olarak aracınızın o seneki (malum her sene değişiyor) kasko bedelini :
Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği

vergi tutarınıda:
https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MENU_MTV
adtesinden öğrenebilirsiniz...yıllık verginiz *20 kasko tutarını aşıyorsa dilekçe vererek o sene bir alt motorun vergisine tabi oluyorsunuz....
bildiğim kadarıyla mtv de hususi ticari diye bir ayrım yok..4*2 ler kamyonet sınıfı 4*4 ler arazi taşıtı sınıfında vergilendiriliyor...
bizim araçların 4*4 leri genelllikle vergi indiriminden faydalanabildiği için 4*2 lerle 4*4 ler hemen hemen aynı vergiyi ödüyor....
Read more: SsangYong Vergilendirme

sonuç olarak farklı modeller için kasko ve mtv değerlerine bakarak vergiindiriminden faydalanıp faydalanamadığını kendiniz hesaplayabilirsiniz...(2011 in çıkış ayına göre muhtemelen 4 yaş gurubuna girer yıllık vergisi normal 1839 tl..20 ile çarparsanız 36780 tl..eğer alacağınız aracın kasko bedeli bunun altında ise 1800 cc motor vergisi olan 1185 tl ye düşer..2011 modelin kasko bedeli 36780 in altında dolayısı ile vergi indirimine tabi...

cavdare

Moderator

Hocam zaten 4×4 daha iyidir yol tutuşu bakımından tartışmasız fakat asıl önemli olan temiz ve titiz kullanılmış bir araç bulmak yetkili servis garantisinde olan yada ağır bir kusuru olmayan bir araç bulmak yoksa bu nissan da olsa toyota da ssangyong olsada aynı 2.elde olsa ya ilk sahibinden yada servislerin 2. Ellerinden yardım alın ki bir sorunda muhattap bulabilirsiniz.

bu konuda size katılıyorum..çoktandır piyasayı takip etmiyorum..
ama sanırım temiz bir 4*4 bulunur..

Merhabalar. Benim henüz aracım yok ama kısa süre içinde alacağım. Kesinlikle actyon sports alacağım.
1. intercity araçları kiralık araçlardır. şirketlere uzun süreli kiralama yaparlar. sözleşme bitince aracı satarlar. eski aracımı onlardan almıştım. tüm bakımlarının yetkili serviste orijinal parça ile yapıldığına, kilometresinin orijinal olduğuna gözü kapalı güvenebilirsiniz.
2. yeni modelleri donanım olarak eski kasadan eksik. yani eski kasa almak daha mantıklı.
3. vergi indirimi için düşük model almalısınız, benim de niyetim 2008-2009 almaktı ama, eski olunca masraf açması da olası. bu sebeple biraz daha yüksek model 4x4 alıp, bir sene vergisine katlanayım diyorum.
4.manuel vitesler 5, otomatikler 6 vites. otomatik alırsanız, kullanımıza görei manuele kıyasla daha az yaktırabilirsiniz. ayrıca otomatiklerde hız sabitleme v.s. gibi özellikler de mevcut. benim test ettiğim manueldi ama otomatiklerde vites geçişleri rahatsız edici değilmiş.
kısaca, 2011 4x4 veya 4x2 alabilirsiniz. 4x2 için vergi indirimi olmadığından istediğiniz temiz bir aracı alabilirsiniz. 4x4lerde ise vergi dilimi için otomatiklerde 2009 ve eskisini tercih edebilirsiniz. bence 4x4 otomatik alın rahatınıza bakın. sert kalkışlar yapmadığınız sürece manuelden daha az yakacaktır. triptonik ile isterseniz manuel de kullanabilirsiniz.

O

orçun81

Herkese merhabalar öncelikle.Foruma yeni üye oldum.İsmim Ferman.
Ağabeyim kendi aracı olan 2013 ford fiestayı satıp yük taşımalık bir araç istiyordu.Tercihimiz Toyota Hilux idi ama temizi yok ve model çok düşük.Sonunda Ssyanyong Acyton Sports'a karar kıldı.Bu yüzden size bir kaç soru sormak istiyorum izninizle.

1)Aracın kabinsiz,yarı kabinli ve tam kabinli versiyonları mevcut.Örneğin yarım kabinin kapağı 90 derece açılıyor mu yada tam kapalı kabine dik yük nasıl koyarız diye düşünüyoruz.Olmadı bu kabinler portatif midir?Biz sökebilir miyiz istersek ?
2)Düz vites düşünüyoruz.2008 modellerde sorun varmış galiba şanzumanlarda.O yüzden 2009 ve üzeri bakıyoruz fakat vergi sınıflandırması kafamızı aldı gitti.
3)2009 model bir tane bulduk temiz düz vites ve 4*2 fakat aynı fiyata ve daha düşük km li İstanbul da intercity diye bir yer satıyor hem 2011 model hem 4*4.Güvenilir midir acaba?Salı gidip bakacağız.O yüzden örneğin 2009 4*2 mi almak daha mantıklı yoksa 2011 4*4 mü aynı fiyata ? Ama yaştan ve 4*4 den dolayı 2011 vergisi daha fazla olacak galiba.
4)Araçla offroad amacı yok,sadece arkasına parça yükler atmak ama yine de olmuşken 4*4 olsun dememiz saçma mı acaba ? Araç Ankara'da kullanılacak.
5)Aracın bir XDİ bir de SXDİ modeli var.Galiba biri 4*2 biri 4*4.(Sahibinde sitesi ikisinide 4*4 göstermiş)
6)Ayrıca paketin dolu olup olmadığını nasıl anlarız?
7)Bu aracı ikinci el alırken tam olarak nelerine dikkat etmeliyiz?

Cevaplarınız bizim için çok önemlidir.Şimdiden sizlere teşekkür ediyorum.Saygılar.

Ferman mrb? Hoşgeldin sefa getirdin.
Sorularının yazmış olduğun sıraya göre cevap vereceğim.
1- Kasaya dik yük koymak istiyorsan kabin fikrini bence kafandan çıkartmalısın. Half top ve Hard top senin dik yük koymana müsade etmez. Kabinsiz alıp rollbar yaptırman en kesin çözüm olur.

2-Bence otomotik alın. İkisinide kullanmış biri olarak hiç düşünmeksizin otomatiği tercih ederim. 2009larda sanzıman sorunu artık kalmadı. Sorunlu olanların hepsi yenileriyle değiştirildi. Sorun fabrikasyondu kronik bir sorun değildi.

3-Bence hagisi temizse onu almanızdan yanayım

4- Kesinlikle 4x4 alın. Ankara karlı ve ayazlı olur. 2 çeker kamyonet karda sıkıntı çıkartır. Tabii zincir takma hobiniz varsa ona birşey diyemem :)

5-bu durumu bende bilmiyorum. Açıklayan olursa bende öğrenmiş olurum.

6-18" Jant,Elektrikli-Deri koltuklu ve ısıtmalıysa en full modeli budur. Bunun haricinde en dolu ve boş olanının farkları bunlardır.

7-Düzgün bir servise götürüp 150 tlye ekpertiz yaptırırsanız inine cinine kadar herşeyini söylerler...

F

falken34

Ferman mrb? Hoşgeldin sefa getirdin.
Sorularının yazmış olduğun sıraya göre cevap vereceğim.
1- Kasaya dik yük koymak istiyorsan kabin fikrini bence kafandan çıkartmalısın. Half top ve Hard top senin dik yük koymana müsade etmez. Kabinsiz alıp rollbar yaptırman en kesin çözüm olur.

2-Bence otomotik alın. İkisinide kullanmış biri olarak hiç düşünmeksizin otomatiği tercih ederim. 2009larda sanzıman sorunu artık kalmadı. Sorunlu olanların hepsi yenileriyle değiştirildi. Sorun fabrikasyondu kronik bir sorun değildi.

3-Bence hagisi temizse onu almanızdan yanayım

4- Kesinlikle 4x4 alın. Ankara karlı ve ayazlı olur. 2 çeker kamyonet karda sıkıntı çıkartır. Tabii zincir takma hobiniz varsa ona birşey diyemem :)

5-bu durumu bende bilmiyorum. Açıklayan olursa bende öğrenmiş olurum.

6-18" Jant,Elektrikli-Deri koltuklu ve ısıtmalıysa en full modeli budur. Bunun haricinde en dolu ve boş olanının farkları bunlardır.

7-Düzgün bir servise götürüp 150 tlye ekpertiz yaptırırsanız inine cinine kadar herşeyini söylerler...

bunları yazmay geliştim...eline sağlık orcun :D

cavdare

Moderator

2011 Ssangyong Actyon Sports 2.0 XDI 4x4 34.500 TL Sahibinden satılık ikinci el - 154158839
2011 Ssangyong Actyon Sports 2.0 SXDI 4x4 27.500 TL Galeriden satılık ikinci el - 165324566
2010 Ssangyong Actyon Sports 2.0 SXDI 4x4 33.900 TL Sahibinden satılık ikinci el - 85417512
2011 Ssangyong Actyon Sports 2.0 XDI 4x4 34.500 TL Sahibinden satılık ikinci el - 154158839
ilanlarda yazanlar doğruysa bunlardan birini alabilirsiniz..sıfırı almak için zorlamasanızda bence temiz araç almak için biraz zorlanın...daha öncede belirtmiştim ikinci action sportum.. ikiside 2010 model 4*4, öncekinide bunuda 29500 e aldım...(kabinsiz,manuel) 50000 km altı...kabininde 2000 tl ve yukarısı olduğunu düşünürseniz. 30000-32000 tl arası 2010-2011 model düzler, 34000 e kadar da otomatikler alınabilir...
hayırlısıyla düzgün bir araç bulabilmeniz dileğiyle ....şimdiden hayırlı olsun .....