Actyon Sports Off-Road Helezon Yay Yaptırma (Yükseltme)

Evet abiler, kardeşler istediğimiz ölçüde yay yaptırabileceğimiz bir yer buldum.
Actyon, actyon sport, kyron ve rexton'un ön yayları (standart) tel kalınlığı 14 mm.

Cevap: Off-Road Helezon Yay Yaptırma (Yükseltme)

Actyon, actyon sports ve kyron arka yayları (standart) tel kalınlığı 14 mm.

Bir adet için 200 tl fiyat verdiler (toplam:800 tl)

mesela ön yay için 16 mm tel kalınlığı ile 450-500 mm yay boyu yaptırılabilir, bu bize tahmini 8-10 cm yükselme sağlıyacaktır ve artı 100 kg gibi bir takviye (demir tampon ve vinç için v.s)

SsTeam

Yönetici

çok güzel haber abi peki amortisör ihtiyacımız da olacak özellikle rexton'larda konfor istiyorsak bununla ilgili iyi birde amartisorcu bulmak lazım birde bunların hepsini üst üstte koyunca amortisörle beraber 1800 tl bulur sanırım

Fakat konfor 2. pılanda olan araçlar için gayet uygun ve basit yöntem

çok güzel haber abi peki amortisör ihtiyacımız da olacak özellikle rexton'larda konfor istiyorsak bununla ilgili iyi birde amartisorcu bulmak lazım birde bunların hepsini üst üstte koyunca amortisörle beraber 1800 tl bulur sanırım

Fakat konfor 2. pılanda olan araçlar için gayet uygun ve basit yöntem
bence maliyeti fazla arttırmamak için ilk başta amortisörlerin üstüne uzatma takarak kullanılabilir. Daha sonra değiştirileceği zaman farklı amortisörlere yönelinir.

Zaten araç üreticilerinin ortalama amortisör değişim tavsiye süresi 5 yıl

SsTeam

Yönetici

Ediz abi bu amartsor uzatmasi isini rot uzatmasi ve ekstra bi saplama ile yapabiliriz gibi duruyor bu amartsorler patlayana kadar boyle idare ederiz sonrasında zaten yeni bi amartsore gecebiliriz

legionee

Moderator

Ediz Abi Get + Helezon sonucunda konfor ne yönde değişiklik gösterecektir.

Ediz Abi Get + Helezon sonucunda konfor ne yönde değişiklik gösterecektir.
Abi get'lerden kurtulmak için yay yaptırıyoruz zaten. Yay olunca get'e gerek kalmayacak.

Konfor meselesine gelince off-road ve on-road tamamen zıt iki kavram birinden ödün vermeden diğeri olmuyor.

Ama bizler hard off road için araç hazırlamıyoruz sonuçta bizim yapacağımız modifiyeler konfordan çokta ödün vermeyecektir. Misal 50 cm yükseltsek o zaman asvalt kullanımı için endişelenebilir.

legionee

Moderator

Abi get'lerden kurtulmak için yay yaptırıyoruz zaten. Yay olunca get'e gerek kalmayacak.

Konfor meselesine gelince off-road ve on-road tamamen zıt iki kavram birinden ödün vermeden diğeri olmuyor.

Ama bizler hard off road için araç hazırlamıyoruz sonuçta bizim yapacağımız modifiyeler konfordan çokta ödün vermeyecektir. Misal 50 cm yükseltsek o zaman asvalt kullanımı için endişelenebilir.
Cahilliğime ver abi. Amörtisöre ek diyince ben de get zannettim. Bizim Rexton'ların arka amörtisörlerde kapanma ve buna bağlı sertleşme olayından haberiniz vardır. Yayları uzatınca iyice kötü olmasın.

Estağfirullah abi, her yayın bir miktar kapanması kaçınılmaz bizim maksadımızda bunu tolöre etmek.

Bu sertleşme tam olarak araçta tek kişi (yani şoför) varken mi yoksa 3-5 kişi varken mi daha çok hissediliyor.

legionee

Moderator

Arkası boşken daha çok gibi abi. Gürültü de yapmaya başladı, sarsıntılı ve sert oldu bütün çukurlar. Kenan Abi (falken 34) yarın amörtisörlerini İzmit üniversitesi Makine Mühendisligi'ne göndermeleri için aracı servise bırakacak. Yaylara öncesinde bakılmış, kapanma yokmuş. Profesör testlerin sonucunu bildirdikten sonra Sahsuvaroğlu kararını verecekmiş.

cavdare

Moderator

ediz bey actyonsport kullanıcısı olarak sizin uygulama sonuçlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum...benim araçta 45 mm spacer 30 mm get var, yayın gete artısı ne olacak onu sorabilirmiyim.

F

falken34

Ediz abi harika bir keşif yapmışsın.
Yanlız actyon arka aks sabit olduğu için 100mm kadar yukseltmeye izin veriyor.
rextonda 100mm uzatmaya aks frezesi izin vermiyor.
rextonda hedef 50mm yükseltme.
Bunu senin sistemde yayla rahatlıkla hallederiz.
ama kafamdaki tek soru işareti amortisor.
O gün buluşmada sana anlattım ya.
uzun stroklu amortisor bulmamız gerek.
uzatma ile yapılabilir ama bizim araçlar bagimsiz suspansiyon olduğu icin pek sağlıklı olmaz gibime geliyor. .

O

orçun81

Biz cherokee amortisoru takip kafalara ilave yaptık. Orjinal Amortisorler yetmiyor küt küt vuruyo

F

falken34

Biz cherokee amortisoru takip kafalara ilave yaptık. Orjinal Amortisorler yetmiyor küt küt vuruyo
Orçun abi harika bişi söyledin.
Eger Cherokee amortisoru rextona uyarsa her türlü rahat ederiz.
konuyla alakali olarak seni yarın arıcam.

O

orçun81

Actyon sports a uydu rexton a bakmak lazım kardeşim

O

orçun81

Fiyatları da tane 300 civarında.

ediz bey actyonsport kullanıcısı olarak sizin uygulama sonuçlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum...benim araçta 45 mm spacer 30 mm get var, yayın gete artısı ne olacak onu sorabilirmiyim.
Geçen gün düz zeminde arka yayın boyunu ölçtüm yüksüz boştayken yani 370 mm lik yay yükte 270 mm olmuş üstünde de 75 mm get var.
Biz şimdi tel kalınlığını arttırırsak ve yay boyunu da uzatırsak getsiz sadece yayla daha fazla yükseltme ve daha fazla esneklik sağlamış olucaz. ( orninal tel kalınlığı 14 mm konu başındaki resimlerde var biz bunu 15-16 mm yaptırırsak orjinali kadar çok ezilmeyecek)
ben zamanında araca yükte vurdum benim yaylar iyice kapanmış