Actyon Sports Motor Stop Ettikten Sonra Ses Geliyor

Çok değerli tecrübeli abilerim turbollu araç malum beklemek gerekiyor binerken inerken ama beklediğim halde kontağı kapatınca yellenme sesi gibi bir ses geliyor nedeni nedir az mı bekliyorum acaba kaç dk beklemeliyim?

ali

Moderator
Cevap: Motoru stop ettikten sonra gelen ses nedir?

Aracı stop ederken gelen ses bence normal, aynı ses mi bilemiyorum ama,
benim aracımdan da stop ederken bir anlık ses geliyor.

Turbo için stop etmeden önce ne kadar süre beklemeli sorusuna gelince:
Aracı yüksek devirlerde zorlayarak kullanmışsanız stop etmeden önce 1 dakida beklemekte fayda var.
Normal kullanımda 30 saniye beklemek yeterli diyorum. Zaten aracı park etmek için ileri-geri manevra yaparken
5-10 saniye geçiyor ve bu esnada araç zaten rölantide çalışıyor.

ali

Moderator

Stop ederken gelen ses: bundan mı bahsediyorsun?

SsTeam

Yönetici

arac otamatıkse sanzımanda dolasan hıdrolık yagdan olabılır ve veya direksıyonun hıdrolık pompasıda ses yapıyor olabılır

Ali bey aracı bende o kadar bekleyip kapatıryorum ama arada bir oluyor gelen ses vızıltı değil de nasıl tarif edilir kısa bi süre tok ses çıkıyor.Kontağı kapatıyorum azalarak afedersiniz ama yellenme sesi gibi biir ses azalarak bitiyor. Turbo acaba fazla havayı mı dışarı atıyor diye düşündüm.Araziadamı abi araç manuel,direksiyon pompasıda sabit duruyorken çıkarır mı ses bilmiiyorum.

ali

Moderator

Turbo ile ilgisi yok. O ses yakıt sisteminden geliyor bence. Yüksek basınç altındaki yakıt borularındaki basınç boşalıyor tahminim. Önemli bir sorun olduğunu zannetmiyorum.

O

orgasmatron

turbodan o ses annnnnn diye inilti gibiyse , turbo rahmete erecek yakında ama benimki o sesten sonra 50.000 km yaptı hala dayanıyor

SsTeam

Yönetici

ne kadar süre ile bir kontrol etmenizde fayda var. diğer bir taraftan nem yüksek hava çok sıcak ve dolayısı ile radyatör fanı devreye giriyor devamlı.. birde buna "klima açık ise " eklenirse aracınızı stop ettikten sonra sanırım 30sn ile 105 sn arasında fan dönmeye devam eder anahtar kontakta kaldığı sürece. birde turbo charge , içindeki devridaym olan hava turbo devreden çıkarçıkmaz hava kanalında sürtünme gibi bir ses yapar. bu tüm turbolarda yapar hatta çalıştırmaya ilk başlattığınızda da benzer bir ses yapar ama aynı yüksek frekansta değil...

bu sesin tek bir cevabı var oda "Vakum Modülatörü". Çoğu aracın bir takım kronik sorunu olur bu da bizim Ssangyong'ların kronik sorunu. Zaten internette "Vacuum Moldulators problems" yazınca bi sürü link ve video çıkıyor. Servisle görüştüm araba gaz yememeye başlayınca ve de motorda arıza kodu görürseniz değişme vakti gelmiş demektir. Bu modülatör ile oksijen sensörü de değişiyor, toplam maliyet 675 TL (işçilikle beraber)
Bilgilerinize sunar iyi günler dilerim.

Alper

Moderator
Aynen bu ses vakum modülatörünün sesi. Kontağı kapadıktan sonra modülatörün minik pervanesi dönmeye devam ediyor. Yuvasında biraz gevşekse ses yaparak duruyor. Kontrol etmek için kaput açıkken kontağı kapayın ve vakum modülatörünü elinizle sıkıca tutun sesin kesildiğini göreceksiniz.