Actyon Sports geri viteste hareket etmiyor.

Merhaba arkadaşlar. Araniza yeni katıldım. Bir kaç gün önce ssangyong 2008 model actyon sport 4x4 aldım.
Iki üç kere arabayı 4x4 de ve 4x4 L de kulandım. Toplam 10 dakika bile sürmedim. Sonrasında 4WP Check ışığı yanmaya başladı. Kapatıp stop ettim, tekrar açtım ama bir türlü sönmedi. Yaklaşık 25 km kadar bu şekilde eve gittim. Otoparka girdiğimde geri vites e takip park etmek istedigimde ayağımı frenden çekince araba yürümüyor, gaza basındada ani hareket ediyor. Direksiyonu çevirince de hareket halinde olmasa bile acayip bir ses geliyor.

Bugün servise götürecem ama yine de buradan yazmak istedim. Konu ile ilgili bilgisi olup paylaşan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Tanışalım önce. Foruma üye olup işi düşünce yazmak olsama tadından yenmez de. Nedense olmuyor

Tanışalım:))
Mehmet Çalık, 42 yaş, serbest meslek(aslen otomasyoncu) evli, iki cocuk sahibi, izmitli.

Bu zamana kadar hep şirket aracı kullanmış, arızalanınca servis gelmiş, yenisini vermiş yoluna devam etmiş. Arabadan bazısına gore hic anlamayan, bazısına gore de çok anlayan.

Bence arabadan anlamam, ama iyi sürücüyümdür.

Hosgeldiniz. Genel olarak 4x4 de kullanirken yuksek hizda seyredenlerde duyduğum bi şikayet. Ama siz kisa sureli surmussunuz. Araci alali cok olmamış eski sahibiyle irtibata gecmenizi tavsiye ederim.

toranaga

Moderator
Araç sensörlerle donatılmış bir araç. Otomatik Kyron 4x4 araçta benim incelemem ile 37 adet tespit ve takip sensörü olduğunu öğrendim. Bizim araçlarımız gerçekten üretim olarak lüks ve konfor için var edilmiş araçlar. Bu sensörlerden bir kısmı bazı dönemlerde kirlenme, (EGR gibi) , kablo aşınması, kopması, yağlanma, sıkışma, su atlaması, pislik gelmesi gibi durumlarda 4wd check lambası , HDC lambası ve/veya obd motor işareti ile sinyal vermekte. İlk marşta obd arıza kodunu göstermekte ve diyagnostik lambasını (motor işareti) yakmaktadır. Çekişte vites geçmede bir problem oluştu ise arıza kaydını silerek (reset atarak) devam edildiğinde tekrar aynı problemi oluşturursa o zaman çözüm sensör veya sensörün bağlı olduğu bölüm elden geçmeli temizlenmesi , silinmeli öyle reset atılıp bir daha bakılmalı. Genelde 4x4 aktarma motoru kaynaklı ve P0700 arıza kodu üretiyor. Ben arıza kodunu sile sile 2 sene kullandım ama son döneminde sık sık yapmaya başladığından 2 yıl önce 4x4 transfer motorunu değiştirdim. Zaten revizyonlu idi bir yere çarpma sonucu deformasyonlu idi. 2 yıldır bir arıza oluşturmadı çok şükür. Başka araç alma girişimimde de Kyrondan memnun olduğum gibi bir araç bulamadım. Renault Kadjar, Kaleos ve Rexton dahil. (Rextonda ön koltuklar daha alçakta olduğu için beğenmedim yanlış anlaşılmasın.)