Actyon Sports Direksiyon Hidrolik Hortumu Patlarsa

cavdare

Moderator
slm. yaşadığım bir sorun ve geçici çözüm yolunu paylaşayım. belki birine lazım olur. dağ başlarında dolşırken birden garip sesler gelmeye ve dirwksyon sertleşmeye başladı. indik bektık sol tekerin arkasında dreksyon hidrolik hortumu patlamış. 20 cm lik telli dar delikli, kalın etlibir hortum. çözüm arkadaşı aradık tüp hortumu ve iki kelepçe ile bir kutu atf dreksyonhidroliği getirdi. iki üç gündür sıkıntısız kullanıyorm. servise gidene kadar idare eder.

O

orgasmatron

Cevap: dreksyon hidrolik hortumu patlarsa

ben arabayı ilk aldığım hafta aynı şey bende de oldu hortumu değiştirdiler bi daha olmadı actyon sports

F

falken34

güzel taktik...bi yere not etmeli ...

cavdare

Moderator

servise sordum hortum demir borularla birlikte değişiyor dediler oda 200 civarlarıymış...şimdilik tüp hortumuyla devam...

Tüp hortumu bir süre sonra balon yapıyor ve patlayabiliyor. Bu haldeyken direksiyonu tam sağ ya da sol yapıp stoper'a dayamamak gerek.

Biraz daha ayrıntılı ele alalım problemi..

Bu hortumu değiştirmek her zaman çok basit olmayabilir. Tertibat üst plastik muhafazanın altında kalıyor. Yani elinizin altında 10'luk lokma anahtarı olmalı. Kelepçe ve hortum çok dar bir yerde. Üzerinde çalışması zor. Diretirseniz başaramayacağınız bir durum değil tabiki.

Şunları da bilmekte fayda var. Olası bir "seyir halinde hortum patlaması" senaryosunu ele alalım.

- İçeri koku gelir (özellikle kalorifer yolu açıksa)
- Eğer hortum birden patlarsa; direksiyon bir kaç saniye içinde sertleşir. Yavaş yavaş yağ eksiltirse; direksiyonda çevirirken titremeler olur, motor sesine ayrı bir ses daha eklenir. Hidrolik mekanizmasının dönüş sesidir. Yağ azaldıkça ses aşırı artar.
- Trafikte hortum patlarsa; motor kabini yağ banyosu yapar. Rengi kırmızı'dır. Hidrolik yağı özellikle ön sağ taraf olmak üzere her yana sıçrar. Uzun bir yolculukta iseniz hidroliğin tutuşma ihtimali oluşur. (60 derece'de)

Bu durumda; aracı parkedip motoru durdurmak ve mümkünse yağ öbeklerini bol su ile akıtmak iyi olur. Özellikle manifold civarına dikkat etmelisiniz. 5-10 km yakınınızda bir servis ya da usta varsa su temizliğinden sonra "kara düzen" tamirhaneye gidebilirsiniz. Ancak şunu da belirteyim actyon sports'un direksiyonu kara düzen giderken hızlansanız dahi yumuşamaz. Normalde üzerinde hiç kafa yormadığınız çok basit bir sol dönüşü dahi 3-4 hamlede dönersiniz. Trafikte iseniz her hamleyi öceden planlayıp hep açıktan gitmelisiniz. Bu hortum değişiminin size maliyeti -herşey içinde- 120 - 200 tl aralığında olur.

Velhasılı bu sayede, hidroliğin neden insanlık tarihinin en büyük buluşlarından biri olduğu gerçeğini de bir daha unutmamak üzere öğrenmiş olursunuz. Sevgiler

cavdare

Moderator

tüp hortumuda patladı yenisiyle değiştim ..tecrübem artıyor..10 dk de dreksyon hidrolik hortumu değiştirilir :)
bir ara sanayiye gidebilirsem basınca dayanıklı bir hortum bulup takıcam...

O

orgasmatron

hocam direksiyon hortuma yokuş aşağı virajlı uçurumlu bi yerde patlarsa kazık gibi direksiyonla mazallah ya dağa ya uçuruma . 200 TL için ben senin aldığın riski almazdım.

cavdare

Moderator

hortumun orjinalini gördükten sonra açıkçası pek büyük bir fark yok. ..dar delikli telli bir hortum...tüp hortumum eskiydi zaten..birde geçici olarak takmıştım. daha iyisini ublana kadar... nitekim beni 6-7000 km götürdü. sağlam bir hortum bulamazsam tüp hortumunun dışına bir hortum daha geçirerek dublex hale getiricem...bence her ihtimale karşı arazide dreksyon hidroliği ve 15 cm hortum taşımakta fayda var.

cavdare

Moderator

sanayiden aldığım üç katlı(plastik ,tel, plastik) hortumun dışına birde kavuçuklu su hortumu takarak tüp hortumunu değiştim...... sadece su hortumunun 40 derece 2 bar suya dayandığını düşünürsek(köyde kullandığım için biliyorum) yeni üretim hortumun orjinalden daha sağlam olduğunu düşünüyorum....
bu arada aynısını yapmak zorunda kalacak arkadaşlara tavsiyem.. hortumun deliği dar olduğu için önce sıcak suyla ısıtırsanız takarken daha kolay olur birde orjinal kelepce uymadığı için normal hortum kelepçesi kullanmak zorunda kalıyoruz...onları çok sıkınca atmaya başlıyor..bu nedenle hortumu takmadan iki kelepçe kullanmanızı(hem daha sağlam olur hemde birini bozarsanız hotumu çıkarmak zorunda kalmaz diğerini kullanırsınız) ve normal sıktıktan sonra bırakmanızı öneririm...çok zorlamayın...Ekli dosyayı görüntüle 1703Ekli dosyayı görüntüle 1704