Actyon Sports Check Lambası ve Gaz Kesme Sorunu.

Selamun Aleykum arkadaşlar. Benim aracıma önceki sahibi tarafından 3150 TL masraf edilmiş. Yapılan işlemler ise Turbo değiştirildi Ön motorda sigorta panosu komple röleleriyle değişti aracın elektrik tesisatı elden geçti ancak aracın sorunu çözülememişti. Sorun ise araç yüksek hızlarda veya araç yüke binince (rampalarda) gaz kesiyor ve gaz yemiyor. 2000 devri geçmiyor. Acil çözüm

Cevap: Check lambası ve gaz kesme sorunu.

Mrb hosgeldiniz foruma bende bahcelievler yenibosna siz neresinden

uymazz

Benim ustam var eskiden ssangyongda calisiyodu o usta olmasa arabayi satardim okadar yani ayarlariz su anda devam ediyormu problem

uymazz

Evet devam ediyor. Devam ediyor. Dün akşam kardeşim 80 Km de yaptığını söyledi. Gaz yemiyor. Stop edip tekrar çalıştırınca düzeliyor ancak check lambası sönmüyor. Check lambası belirsiz bir zaman sonra arabaya ilk marşı vurunca sönüyor ancak belirsiz bir zaman sonra yine yanıyor ve araç 110 Km geçince veya rampada motora yük binince yine gaz yememezlik yapıyor. Rampalarda çekmediği içinde vites düşürüyoruz

Bende o problemi hava filtresinden mazot filtresine hortum cekip gidermislerdi mazottan kaynaklanmisti sana ustamin tlf verim bi ara gorus anlat bakalim

uymazz

Salı günü götürücem aracı. Egr valfindende şüpheleniyorum. Telefonunu verirsen sevinirim

cavdare

Moderator

arıza koduna bakmak lazım- vacum modulatöründede aynı sorunu verir, enjektörle ilgili sıkıntıda da aynı sorunu verir, mesela aldığınız mazotta su varsa- mazot dondurursa, vacum modulatörü bozulduysa- çok kirlendiyse a..vb.... benim tahminim vacum modulatörü çünkü benim vacum modulatörüde arızalı- uzun yolda biraz devirli kullansam arıza veriyor, süngerini temizledim şimdi daha az arıza veriyor- bir ara söküp içini temizlemeye çalışacağım, birde motordan biraz daha uzak bir yere monte edeceğim- ısınması bozulma olasılığını artırıyor....

SsTeam

Yönetici

Kyron ve actyon Sports'da aynı motor var , aynı sorunu bende yaşadım yüksek suretlere çıkınca arac anıden cekısden Düşüyor , türbonun avansını açıp kapatan hava selenoıd valfı var onu degıstırmek Lazım yukarıda Orçun kardesımızın bahsettıgı büyük ıhtımal ondan .

ugurdeniz

Moderator

üstteki tüm mesajları ciddiye alın , bir de son ihtimal olarak arabanız su eksiltiyor mu ona bakın.
sürekli su tamamlamak zorunda kalıyor musunuz ?
eğer cvp evetse ,, su haznesi çatkatır yada radyatörde yada borularda kaçak vardır . su haznesi olup olmadıgını anlamak için yerinden sökün elinize alın içine su koyun bakın bir yerden su damlıyor mu ?
hazne değilse borulardır muhtemelen.
http://www.hepsiburada.com/liste/stop-leak-radyator-catlak-tikayici-toz-made-in-usa-66120/productDetails.aspx?productId=otev66120&categoryId=26005 bu linkte çatlak kapatıcı toz satılıyor. fiyatı 4.90 tl. bunu alın uygun talimatla su haznesine yavas yavas dökün. gidip deliği kapatacaktır. tabi delik minik bir delikse.
su yetersiz geliyorsa , bu araçlar ve bir çok diğer araç elektroniktir , bu yüzden kendini korumaya almak için ya gaz keserler ya kendi kendine motoru stop ederler.
başımıza önceden geldi , burdan tecrübeliyim.
sıkıntı oldugu için de arıza lambası yanıyor ama neden ?
burda yazanlardan zahmeti-masrafı en düşük olandan yola çıkmanızı öneririm.
suyla başlayın mesela .

bende de aynı sorun var arkadaşlar bilgisayara bağlattım yakıt düzensizliği hatası verdi enjektorleri baktırdım enjektrlerde bir sorun çıkmadı. 1 km mesafe gidene kadar 4 kere stop ediyor araba. enjektörcü komple yakıt tertibatını söktürmen lazım oyle anlaşılır dedi. mazot filtresine baktırdım onda da bir sıkıntı gorunmedi. araba 2009 model daha 57.000 km de bunaldım bu arabadan.

kyron da değil ama renault master minibüsüm de aynı sorun oldu. aniden gaz pedalı ayağın altında kayboluyor, gaz yemiyor ve stop ediyordu. 1 tane enjektörün tamir kit i değiştirildi ve mazot deposu temizlendi sorun kalmadı. mazot deposunun süzgeci pislikten tıkanmış bi haldeydi tabi depodan çıkan suyu haddi hesabı yok. siz de kontrol ettirin derim. geçmiş olsun.

En sonunda olay cözüldü. Bu arabaların deposu boyalıymış. Dolayısıyla zamanla depodaki boyalar kalkarak depo cıkış filtresini tıkınıo yada depodaki pislkler. Mazot filtresinin oradan depo geliş borusna tazyikli hava bastık araba normal haline geldi. Şimdi deponun bştmesinin bekliyorum depo bitince depoyu indirip filtersini. Temizleyecez

mehmet82

Moderator

Günaydın arkadaşlar 2009 model actiyonumla aynı sorunla karşılaşmışdım otobanda istop etmişti 4 sene önce servise gittim sorunumu anlattım 15tl. lik bir parça değiştirdiler müşür galiba geçmiş zaman hatırlayamadım birdaha aynı sorunu yaşamadım. Ner de o eski ustalar.....

Beninde başımada geldi depo içideki filitre tıkanmış filitredepotemizlendi düzeldi deponun içi boyalı degil galveniz 2008 Kyron